ROK SZKOLNY 2019/2020

 


Prezentacja z życzeniami z okacji Dnia Dziecka od wychowawczyni Pani Katarzyny Wujkiewicz dla grupy 4-latków.

DzienD


DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego przedszkolaki spędzili dzień w świecie dinozaurów. Rozmawiali o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Powstał tematyczny kącik, znalazły się w nim dinozaury - zabawki, książki, albumy i prace plastyczne wykonane podczas zajęć grupowych. Wiele radości sprawiła wszystkim zabawa „Podążaj śladami dinozaura”. Zadaniem zawodników było odszukanie ukrytego gada, poruszając się pozostawionymi przez niego śladami. Były też zagadki i rebusy, które pokazały, że wiedza przedszkolaków na temat dinozaurów jest bardzo obszerna. Może w przyszłości któreś z nich zostanie paleontologiem.

M. Danielewicz, M. Smolarek


ŻEGNAMY KARNAWAŁ

We wtorek, 25 lutego, u starszaków odbyło się zakończenie karnawału, na Kujawach zwanego tradycyjnie podkoziołkiem. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola podekscytowane i przebrane w kolorowe stroje. Podczas zajęć wychowawcy rozmawiali z nimi o tradycjach i obrzędach związanych z zapustami, tłustym czwartkiem i ostatkami. Później przyszedł czas na zabawę wśród kolorowych balonów i serpentyn. Tańce przy wesołej i skocznej muzyce zdawały się nie mieć końca. Przedszkolaki zakończyły karnawał radosnym okrzykiem: „Już karnawału nadszedł kres, więc  jeszcze dzisiaj tańcz ile chcesz.”

M. Danielewicz

M. Smolarek


WALENTYNKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

„Mam serduszko, mam, komu dziś je dam”- słowa tej rymowanki towarzyszyły dzieciom z grupy 0a i 0b w piątek, 14 lutego, w Dzień Świętego Walentego. Z tej okazji sale udekorowane zostały czerwonymi serduszkami i balonikami. Dzieci rozdawały sobie własnoręcznie wykonane kartki z serduszkami. Były też konkursy, zabawy ruchowe o tematyce walentynkowej i słodkie serduszka niespodzianki. Uczestnicy zajęć rozchodzili się do domów z promiennymi uśmiechami na ustach.

M. Danielewicz, M. Smolarek


W KARNAWAŁOWYCH RYTMACH

23 stycznia grupa III w punkcie przedszkolnym bawiła się w rytm karnawałowych przebojów. Do zabawy przygotowywaliśmy się prawie cały tydzień. Dzieci projektowały dekoracje, dmuchały balony, przygotowywały kolorowe maski. Uwieńczeniem starań była czwartkowa zabawa. Wesoło i w tanecznym nastroju rozpoczęliśmy tegoroczny karnawał.

                                                                                                                                 Anna Dykon


KOCHAMY WAS

Przedszkolaki z grupy C, wraz z rodzicami i wychowawczynią, w piątek 24 stycznia, zaprosiły do GOK w Topólce swoich ukochanych dziadków. Uroczystość pod hasłem „Kochamy Was” rozpoczęła się o godz. 11.00 krótką częścią artystyczną, podczas której dzieci zaprezentowały dla swoich gości wierszyki i piosenki. Nie obyło się bez wzruszeń i uśmiechów. W przerwie, podczas poczęstunku, dzieci zaprosiły do wspólnego tańca „kaczuchy”. Przedszkolaki obdarowały także swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami. Babciom wręczyły po filiżance wykonanej z kolorowego kartonu, wypełnionej cukierkami, a dziadkom po krawacie. Po zakończonej uroczystości szczęśliwe przedszkolaki wróciły wspólnie z dziadkami do domów.

Wychowawczyni: K. Wujkiewicz


„BABCIA Z DZIADKIEM DZIŚ ŚWIĘTUJĄ”

 

23 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych gościły swoje Babcie oraz Dziadków w Gminnym Ośrodku Kultury w Topólce na uroczystości z okazji ich święta. Wnuczęta z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych Dziadków, aby przedstawić specjalnie przygotowany dla nich program artystyczny. Przedtem jednak dużą niespodzianką okazał się wybór „Królowej Babć" i "Króla Dziadków”. Następnie dzieci z przejęciem odtwarzały swoje role, a Dziadkowie z radością odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po zaprezentowaniu wierszy, piosenek oraz wesołych tańców, obdarowały swoich gości kwiatami i słodkimi buziakami. Życzenia wszystkim zebranym złożył także Dyrektor Szkoły - pan Grzegorz Pierucki, po czym przedszkolaki zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Nie zabrakło wspólnych zabaw przy muzyce i konkursów. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Babcie i Dziadkowie dziękowali za moc dostarczonych wzruszeń. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną zarówno w pamięci Babć i Dziadków jak i przedszkolaków.

M. Danielewicz, M. Smolarek  


BAL KARNAWAŁOWY

23 stycznia, w grupie 3-latków odbył się bal karnawałowy pod hasłem „W krainie zawodów”. W tym dniu przedszkolaki przebrały się w kostiumy przedstawiające wykonawców różnych zawodów. Po prezentacji strojów rozpoczęła się wesoła zabawa. Wspólne tańce, zabawy ruchowe i konkursy przyniosły dzieciom wiele radości. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie kostiumów dla swoich pociech.

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


DZIEŃ BABCI

21 stycznia, najmłodsze przedszkolaki gościły babcię Zosi – p.Wandę. Podczas spotkania dzieci z uwagą wysłuchały bajki czytanej przez babcię oraz rozwiązywały zagadki. Dodatkową atrakcją były zabawy z animatorem p. Dorotą – mamą Zosi. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali dla p.Wandy „Sto lat” z okazji Dnia Babci.

Dziękujemy p.Wandzie i p.Dorocie za miłe spotkanie, które sprawiło dzieciom wiele radości oraz pozostawiło wspaniałe wspomnienia. 

 

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


WIELOPOKOLENIOWE SPOTKANIE RODZINNE

 

19 grudnia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Topólce, odbyło się Świąteczne spotkanie. Przedszkolaki z grupy III przygotowały dla swoich bliskich jasełka. Dzieliły się opłatkiem, składając najserdeczniejsze życzenia. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja zaprosiły swoich dziadków, rodziców i rodzeństwo na poczęstunek.
Bardzo dziękujemy rodzicom za wkład w przygotowanie spotkania i życzymy wszystkim rodzinnych, pełnych miłości i zrozumienia Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                                 Anna Dykon


TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU

Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych kilka ostatnich dni grudniowych wykorzystały na intensywne przygotowania do świąt. Wychowawcy na różne sposoby starali się przybliżyć dzieciom tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe. Było ubieranie żywej choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami, dekorowanie pierniczków oraz nauka wierszy i pastorałek. Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wigilijnego kolędowania i prezentów od św. Mikołaja.

M. Danielewicz

M. Smolarek


SPOTKANIE WIGILIJNE

18 grudnia, w grupie 3-latków odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Podczas spotkania przedszkolaki zaprezentowały jasełka w formie pantomimy. Ważnym elementem była wizyta Świętego Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


SZLACHETNA PACZKA

 

Tradycją grupy III z punktu przedszkolnego staje się udział w przedświątecznej akcji „Szlachetna Paczka”. Dlatego 16 grudnia wybraliśmy się z przedszkolakami do marketu. Dzieci z radością wybierały produkty na stół Wigilijny dla potrzebujących. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za ofiarność.

                                                                                                                                 Anna Dykon


WIZYTA „NATALII NA SKRZYPCACH” W SZKOLE

Dzięki współpracy nauczyciela bibliotekarza z wychowawczyniami oddziałów zerowych zrodził się pomysł zorganizowania warsztatów muzycznych dla dzieci. O przeprowadzenie takich zajęć nauczyciele poprosili Panią Natalię Królikowską. 11 grudnia odbyły się zajęcia przeprowadzone przez p.Natalię, która pokazała przedszkolakom, że skrzypce nie są „nudnym” instrumentem i przy ich muzyce można się bardzo dobrze bawić. Wspólna zabawa w „Kółko graniaste”, „Mam chusteczkę haftowaną”, przełamała lęk dzieci przed skrzypcami. Drugą część spotkania poświęcono na wspólne kolędowanie, które jeszcze bardziej wprowadziło nas w świąteczny nastrój.

Dziękujemy bardzo serdecznie Pani Natalii Królikowskiej za tę wyjątkową i niezapomnianą lekcję muzyki.

Marzanna Danielewicz

Anna Orłowska

Marlena Smolarek


PIECZENIE PIERNIKÓW

Święta tuż, tuż – czas na pieczenie pierników! Najmłodsze przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w dniu 10 grudnia piekły pierniczki. Dzieci pod czujnym okiem pani Uli – babci Helenki – wyrabiały ciasto, a następnie wałkowały i wykrawały pierniczki przy pomocy foremek o różnych kształtach. W tym dniu w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych ciasteczek, który wprowadził wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

Dziękujemy pani Uli za atrakcyjne warsztaty kulinarne oraz kultywowanie świątecznych tradycji wśród naszych przedszkolaków.

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

6 grudnia przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego obchodziły Mikołajki. W tym dniu Mikołaj przygotował dla wszystkich dzieci prezenty.

Dziękujemy Panu Wójtowi, Samorządowi Uczniowskiemu i Rodzicom za upominki.

Wychowawcy


„PRZYSPIESZAMY ŚWIĘTA DLA NATALKI”

Przedszkolaki z grupy 3-latków przyłączyły się do akcji „Przyspieszamy święta dla chorej Natalki”. Celem akcji było przesłanie kartki świątecznej do 5-letniej dziewczynki, u której zdiagnozowano glejaka IV stopnia. Dzieci wykonały kartkę z ulubioną bajkową postacią Natalki - Świnką Peppą. Mamy nadzieję, że nasza kartka wywołała uśmiech i pomogłachoć na chwilę zapomnieć o chorobie. 

Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość - Natalka przegrała walkę z glejakiem, zmarła w środę  (4 grudnia ) o godz. 1911Rodzicom, rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia.

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA

W czwartek, 5 grudnia, w ramach prezentu mikołajkowego, dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw „Rio” we Włocławku. Na początku wychowawcy omówili z dziećmi zasady zachowania się podczas pobytu w sali zabaw, a następnie rozpoczęła się dwugodzinna, pełna radości i entuzjazmu zabawa, która w opinii dzieci minęła zbyt szybko. Przedszkolaki wróciły do szkoły zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone z powodu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za wspaniały prezent!

M. Danielewicz

M. Smolarek


LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

3 grudnia przedszkolaki z grupy 3-latkó przygotowały listy do Świętego Mikołaja, w których narysowały swoje wymarzone prezenty. Następnie wybrały się na pocztę w celu wysłania listów. Mamy nadzieję, że marzenia dzieci o pięknych prezentach spełnią się.

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

28 listopada, pod tym hasłem, przedszkolaki z grupy 3  punktu przedszkolnego poznawały andrzejkowe tradycje. Były wróżby i zabawa. Podczas posiłku regenerowały siły i chętnie bawiły się w odgadywanie, co przyniesie im przyszłość.

                                                                                                                                 Anna Dykon


ANDRZEJKI

W czwartek, 28 listopada dzieci z grupy 3-latków przeniosły się w magiczny świat wróżb. Zabawa andrzejkowa przeplatana była wspólnymi tańcami oraz słodkim poczęstunkiem. 

Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


„MISIOWY DZIEŃ”

Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszaka i bawiło się z nim przy misiowych przebojach. Powstały portrety misiów z dziecięcych bajek, a sale przedszkolne zamieniły się w Misiową Krainę. Na zakończenie odbył się urodzinowy spacer z misiami. Misie towarzyszyły też podczas wyjścia na przedstawienie do Gminnego Ośrodka Kultury. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechu i radości.

M. Danielewicz, M. Smolarek


„ZUZANNA Z LEŚNIEJ KRAINY” 

25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I, II, III miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Zuzanna z Leśnej Krainy” w wykonaniu aktorek Teatru Bajecznego w Bydgoszczy. Artyści przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury w Topólce na zaproszenie pań z  biblioteki gminnej. Widzów powitał Pluszowy Miś, który właśnie w tym dniu obchodził swoje święto. Zaprosił na przestawienie oparte na baśni H. Ch. Andersena „O dziewczynce, która podeptała chleb”. Dzieciom bardzo podobała się historia o Zuzannie, która lubiła sprawiać przykrość swojej babci, płatała figle sąsiadom i źle traktowała zwierzęta. Dopiero za sprawą Dobrej Królowej Zuzanna doceniła wartość miłości. Na szczęście cała historia skończyła się pomyślnie, a widzowie pomogli zrozumieć Zuzannie, że w życiu trzeba kierować się dobrocią i uczciwością. Wszyscy zapamiętali najważniejsze przesłanie spektaklu: „Ważny jest szacunek do chleba i dobroć dla drugiego człowieka”.

Wychowawcy


ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA 

25 listopada dzieci z punktu przedszkolnego grupy 3 przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. Przedszkolaki opowiadały o swoich maskotkach. Słuchały czytanych fragmentów książek, których bohaterami były oczywiście misie. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej obejrzały spektakl pt. „Zuzanna z leśnej krainy”. Po powrocie do przedszkola czekał na nich poczęstunek. Były też tańce i zabawy z milusińskimi. Życzymy, aby każde dziecko zawsze kochało swojego pluszaka.

                                                                                                                                          Anna Dykon


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada dzieci z grupy 3-latków radośnie świętowały Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym misiem. W trakcie świętowania przedszkolaki prezentowały swoje przytulanki, poznały historię pluszowego misia oraz tańczyły przy misiowych piosenkach. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć uroczystego odśpiewania „Sto lat” dla misia i urodzinowego tortu, który sprawił maluchom ogromną niespodziankę. Ciekawą atrakcją była też przygotowana misiowa fotobudka, w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Dziękujemy p.Wiolecie – mamie Igorka za przygotowanie przepysznego tortu.

                                                                                                       Wychowawczyni: Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek


DZIEŃ KREDKI 

22 listopada przypada „Święto Kredki”. Ten szary, listopadowy dzień stał się dla przedszkolaków bardzo kolorowy. Wszędzie można było zobaczyć namalowane rysunki kredkami w różnych kolorach. Najbardziej podobało się dzieciom wspólne śpiewanie piosenki „Kolorowe kredki” oraz zabawa ruchowa „Kredka do kredki”. Dużą frajdę sprawiło przedszkolakom wykonanie ogromnych papierowych kredek w swoich ulubionych kolorach, które zabrały z sobą do domów.

 

M. Danielewicz, M. Smolarek

 


„ PRAWO DO MIŁOŚCI I ZABAWY...” 

Wzorem lat ubiegłych przedszkolaki z grupy 3 świętowały Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W obecnym 2019 roku miały ku temu szczególną okazję, ponieważ 20 listopada przypadła XXX rocznica przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. Starszaki podczas zajęć, zostały zapoznane z Kodeksem Praw Dziecka. Każde z praw omawialiśmy bardzo dokładnie, z zaznaczeniem tego, że ich spełnienie związane jest z poczuciem obowiązku człowieka wobec człowieka. Dzieci wypowiadały się o prawach dziecka i najważniejszym w ich poczuciu prawie do miłości. Często mówiły też o prawie do zabawy, do radości i tożsamości narodowej. Przy użyciu farb wykonały prace plastyczne, które obrazowały wg nich najważniejsze prawa. Wybrały również te prawa, o których chciały przypomnieć innym. W myśl słów prekursora Praw Dziecka – Janusza Korczaka: „ … niech się każdy dowie, że dziecko to też człowiek tyle, że jeszcze mały...”, „wysłały” symboliczną dla tegorocznych obchodów liczbę 30 -tu balonów.

                                                                                                                                 Anna Dykon

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada w grupie 3-latków obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu dzieci nabywały wiadomości o swoich prawach, aktywnie włączały się do zabaw, wykonywały prace plastyczne.

                                                                                                                           Anna Głowacka

Foto: Katarzyna Mazurek

 


„JETEŚMY DZIEĆMI – MAMY SWOJE PRAWA”

20 listopada, w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, przedszkolaki brały udział w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tą okazje. Obejrzały animowany film: „Czym są prawa dziecka". Po projekcji filmu dzieci zapoznały się z wierszem: „O prawach dziecka” oraz wypowiadały się na temat „Moje ulubione prawo”. Przez cały dzień towarzyszyła im piosenka: „Prawa dziecka”. Na zakończenie zajęć wykonały rysunki w grupach na temat: „Mam prawo do...” . Z wykonanych prac utworzono wystawę, którą można podziwiać na korytarzu szkolnym. Mamy nadzieję, że poprzez udział w zajęciach i zabawach uświadomiłyśmy dzieciom, jakie mają prawa.

M. Danielewicz, M. Smolarek

 


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI 

14 listopada starsze przedszkolaki z punktu przedszkolnego spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury ze strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Radziejowa. Prowadzący spotkanie mł. bryg. mgr Jarosław Stokwisz – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie – przypomniał obecnym o zagrożeniach związanych z ogniem. Przestrzegł dzieci i dorosłych przed „cichym zabójcą” – czadem. Zaakcentował rolę „czujki” sygnalizującej wydobycie czadu jako obronę przed niebezpiecznym gazem. Przypomniał także najmłodszym, w jaki sposób reagować w razie niebezpieczeństwa. Obecny na spotkaniu ratownik ze służb medycznych zademonstrował, jak udzielać pierwszej pomocy przez zastosowanie sztucznego oddychania oraz jak użyć defibrylatora. Po prezentacji dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu ratowniczego. Dużo radości sprawiła im możliwość siedzenia za kierownicą samochodu strażackiego i przymierzenia hełmu.

  Bardzo dziękujemy Wiceprezesowi – Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej – Zygmuntowi Dogońskiemu, za umożliwienie udziału w pokazie oraz wszystkim strażakom za ich ofiarną służbę.

                                                                                        Anna Dykon, Katarzyna Wujkiewicz

 


„ŚNIADANIE DAJE MOC”

13 listopada dzieci z grupy 0a i 0b brały udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej  "Śniadanie Daje Moc". Na początku poznały 12 zasad zdrowego odżywiania. O tym, jak ważne znaczenie dla organizmu ma śniadanie opowiadały dzieciom panie kucharki ze szkolnej stołówki. Następnie przedszkolaki wspólnie z wychowawcami przygotowały kanapki, szaszłyki owocowe i koktajle mleczne. Miło było patrzeć, jak wszyscy z apetytem spożywali ten zdrowy, smaczny posiłek.

M. Danielewicz, M. Smolarek

 


„TO JEST MOJA MATKA. TA OJCZYZNA …”

                                                                                                  Jan Paweł II

Świętowanie Dnia Niepodległości wśród przedszkolaków rozpoczęliśmy już 8 listopada. Tego dnia dzieci z grupy 3 do przedszkola przyszły ubrane na galowo. W trakcie zajęć poznawały piękno naszej Ojczyzny, jej kulturę i tradycje. Rozmawiały o szacunku dla symboli narodowych i ważnej dla nas historii. Pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości dumnie odśpiewały hymn państwowy. Złożyły też kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka – Jana Pawła II.

Nasi młodzi patrioci bardzo radośnie świętowali ten dzień. Mamy nadzieję, że pozostanie on na długo w ich pamięci, budując dumę narodową.

                                                                                                                                 Anna Dykon

 


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

29 października odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 we Włocławku, w której pracuje były uczeń naszej szkoły - tata przedszkolaka Kacpra - Łukasz Łopiński. Dzieci poznały bliżej zawód strażaka wykonywany w trudnych, zagrażających życiu sytuacjach. Mundurowi zademonstrowali swoją niebywałą sprawność zjeżdżając po ześlizgu, zaprezentowali sprzęt pożarniczy oraz różnorodne wozy strażackie. Dzieci z entuzjazmem przymierzały hełmy strażackie i zasiadały za kierownicą pojazdów. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych. Serdecznie dziękujemy strażakom za mile spędzony czas w ich zakładzie pracy.

M.Danielewicz, M.Smolarek

 


W TEATRZE

29 października dzieci z grup 0 ab i uczniowie klas I ab wybrali się do Teatru Impresaryjnego we Włocławku na przedstawienie pt. "Shrek"- opowieść o zielonym ogrze o wielkim sercu. Motywem przewodnim przedstawienia była przyjaźń i tolerancja. Sztuka wywarła na dzieciach ogromne wrażenie, a zwłaszcza efekty specjalne, świetna muzyka i wspaniała scenografia. Momentami pojawiał się strach, zdziwienie, ale było również dużo śmiechu z powodu zabawnych i komicznych scen. Gra aktorów wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród przedszkolaków i pierwszoklasistów, o czym świadczyły ich rozmowy po zakończonym przedstawieniu. Była to pierwsza wspólna wizyta dzieci w teatrze w tym roku, ale zapewne nie ostatnie.

M. Danielewicz, M. Smolarek - wychowawczynie grup 0 ab

M. Zielińska, R. Muraczewska - wychowawczynie klas I ab

 


JESTEM JUŻ PRZEDSZKOLAKIEM

Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszej szkole 22 października. Od samego rana trwały przygotowania, a odświętnie ubrane dzieci czekały na swoich rodziców. Podczas uroczystej akademii zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolne. Mali artyści recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po części artystycznej i złożeniu ślubowania przez dzieci, nastąpił akt pasowania ogromną kredką przez Dyrektora Szkoły. Na zakończenie dzieci, ich rodzice i zaproszeni goście pozowali do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Dla przedszkolaków uroczystość pasowania była niezapomnianym przeżyciem, a dla rodziców powodem do dumy ze swoich pociech.

Wychowawcy


PRZEDSZKOLE DRUGI DOM

22 października 2019 roku był wyjątkowym dniem dla wielu przedszkolaków. Podczas Uroczystości Pasowania przyjęliśmy nowe dzieci do grona wspólnoty przedszkolnej. Wśród wielu pasowanych były dzieci z grupy 3: Wiktoria, Dominika, Ksawery, Adam i Jakub. Życzymy wszystkim przedszkolakom niezapomnianych chwil w przedszkolu.

Anna Dykon


WIZYTA NA POCZCIE

W związku z Dniem Poczty Polskiej, który przypada 18 października, dzieci wybrały się z wizytą do Urzędu Pocztowego w Topólce, gdzie przyjrzały się z bliska pracy tej instytucji i utrwaliły zdobyte w przedszkolu wiadomości na ten temat. Wręczyły też kartkę z życzeniami dla wszystkich pracowników poczty. Kto wie, czym zaowocuje ta wizyta, może któreś z dzieci zostanie w przyszłości listonoszem?

M. Danielewicz
M. Smolarek

 


JESIENNA WYPRAWA DO LASU

Korzystając ze słonecznej pogody, w środę 16 października starszaki wybrały się do pobliskiego lasu. Dzieci przypomniały sobie zasady prawidłowego zachowywania się w lesie, obserwowały szatę roślinną i nasłuchiwały odgłosów zwierząt. Do kącików przyrodniczych zebrały kolorowe liście, szyszki, żołędzie i jarzębinę, które pani Jesień zostawiła w lesie. Wiele radości sprawiły przedszkolakom wędrówki po leśnych ścieżkach, na których zauważyły wiele grzybów. Dzieci bardzo miło wspominają wyprawę do lasu.

M. Danielewicz

M. Smolarek


DRZEWA WOKÓŁ NAS

10 października obchodzone jest „Święto Drzewa”. Tego dnia dzieci podczas zajęć wykonały plakaty drzew, obejrzały prezentację multimedialną o ich roli w przyrodzie i w życiu człowieka, brały udział w zabawie dydaktycznej „Czy znasz drzewa?”. Miłym akcentem były odwiedziny pani Anny Orłowskiej –bibliotekarki z naszej szkoły, która przeczytała dzieciom kilka wierszy o drzewach. Rozmawiała też z dziećmi o tym, jak dbać o drzewa, nie niszczyć ich i jak je szanować. Na zakończenie wszyscy złożyli przysięgę: „Przedszkolaki zawsze będą dbać o drzewa”.

M.Danielewicz

M. SmolarekNAJMILSZE ŻYCZENIA

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników szkół i przedszkoli. Nasze przedszkolaki pamiętały o swoich Paniach. W piątkowy poranek witały je życzeniami i upominkami. Bardzo dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom i życzymy wielu chwil spędzonych razem. Tego dnia dzieci także miały wiele radości, był bowiem słodki poczęstunek i zabawa nowo zakupionymi zabawkami. Dziękujemy Rodzicom za sponsorowanie zabawek dla przedszkolaków z grupy 3.

                                                                                                                                 Anna Dykon


WYCIECZKA DO RIO

8 października grupa 4-latków z Punktu Przedszkolnego, wraz z wychowawczynią oraz rodzicami, wybrała się do Sali Zabaw Rio we Włocławku. Celem wycieczki była integracja wszystkich dzieci, które spędzając czas na aktywnych zabawach ruchowych, z wielką chęcią korzystały z wielu atrakcji tego miejsca. Wspólna zabawa dostarczyła dużo radości naszym milusińskim, którzy do swoich domów wrócili pełni emocji i niezapomnianych wrażeń.

Katarzyna Wujkiewicz

 


 STOISKO OWOCOWO - WARZYWNE

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla wzrostu i rozwoju, zwłaszcza dzieci. Dlatego przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego na początku października rozmawiały na temat wartości owoców i warzyw. Poznawały i degustowały dary jesieni oraz ich przetwory. Wybrały się do sklepu spożywczego, aby samodzielnie zakupić owoce i warzywa. Zachęcamy dzieci i ich rodziców do częstego odwiedzania stoisk ze zdrową żywnością.

 Anna Dykon

 


KASZTANOBRANIE

Tradycją staje się coroczne zbieranie kasztanów. Celem zbiórki jest zgromadzenie funduszy na wycieczkę dla dzieci i ich rodziców. W bieżącym roku szkolnym grupa rodziców dzieci z punktu przedszkolnego wraz z pociechami i wychowawcą, dzięki uprzejmości ks. prał. Sławomira Ziarniaka z Żydowa, uzbierała 12 worków kasztanów za kwotę 576 zł. Równolegle prowadzono zbiórkę w przedszkolu, z której uzyskany dochód wyniósł 170 zł. Pozyskane środki zasiliły „konto wycieczkowe” grupy.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, dzieciom i ich rodzinom za angażowanie w akcję na rzecz wspólnoty przedszkolnej grupy 3.

Anna Dykon

 


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

3 października rzedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie oraz Posterunku Policji w Topólce, odwiedzili przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego. Celem wizyty było „bezpieczeństwo dzieci na drodze”. Podczas pogadanki dzieci utrwalały wiadomości dotyczące ruchu drogowego. Wykazały się znajomością wybranych znaków oraz zasad przechodzenia przez jezdnię. Dowiedziały się, dlaczego ważne jest zapinanie pasów oraz jak zachować się podczas jazdy samochodem. Przypomniały też sobie, o czym informują światła sygnalizatora świetlnego. Oglądały film edukacyjny oraz nuciły piosenki. Pod koniec spotkania miały możliwość przymierzenia czapki policjanta z wydziału ruchu drogowego i zapoznania się z wyposażeniem auta policyjnego. Słuchały sygnału syreny. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

Policjanci obdarowali dzieci odblaskami i balonami z napisem POLICJA.

Bardzo dziękujemy policjantom za ich pracę i czas poświęcony dzieciom w trosce o bezpieczeństwo ich oraz ich bliskich. Życzymy jak najmniej interwencji z tytułu kolizji i wypadków w ruchu drogowym.

                                                                                                                                          Anna Dykon

 


PIERWSZA POMOC

Wiele słyszymy o tym, że tylko sekundy mogą nas dzielić od uratowania komuś życia. Przedszkolaki z grupy 3 dzięki wizycie mamy Julka – Pani Katarzynie Hernackiej -Sobańskiej - 3 października dowiedziały się jak pomóc poszkodowanemu. Uczyły się opatrywać skaleczoną czy złamaną rękę. Słuchały bicia swojego serca. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom jak zachować się podczas trudnych sytuacji oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Podczas instruktażu zapamiętywały kolejne czynności składające się na pierwszą pomoc. Ćwiczyły praktycznie układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Bardzo dziękujemy Pani Kasi za przekazane umiejętności i życzymy powodzenia w życiu zawodowym i osobistym!

                                                                                                                                         Anna Dykon

 


„Z okazji Dnia niezwykłego życzymy chłopcom wszystkiego najlepszego...”

 

30 września dziewczynki z grupy 3 w punkcie przedszkolnym przygotowały swoim kolegom niespodziankę – zdrową przekąskę w postaci „owocowego jeżyka”. Były życzenia, upominki i zabawa. Wszystkie dzieci zrobiły też wspólnie owocową sałatkę.

Również tego dnia przedszkolaki spotkały się z wyjątkowym „Super Chłopakiem” - tatą Ksawerego, który zapoznał ich ze specyfiką wykonywanego zawodu. Opowiedział o trudach pracy kierowcy, pokazał swoje auto ciężarowe. Wielu przedszkolaków, chłopcy jak i dziewczynki, zadeklarowało chęć pracy „za kółkiem”.

Dziękujemy Panu Michałowi Waszakowi i życzymy „szerokiej drogi”!

                                                                                                                                  Anna Dykon

 


 ŚWIĘTO GRZYBA

Na przełomie września i października wielu z nas wyrusza do lasu na grzybobranie. Starszaki realizując zajęcia „Jesień w lesie”, zorganizowały „Święto Grzyba”. Poznały przedstawicieli grzybów jadalnych i trujących, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, kolorowały ilustracje i oglądały prezentacje multimedialne o świecie grzybów. Następnie zamieniły się w małych badaczy przyrody i wyruszyły na poszukiwanie grzybów.

M. Danielewicz

M. Smolarek

 


NASI "SUPER CHŁOPAKI”

W grupach starszaków z wielką przyjemnością obchodzone są różne święta. Tak też było 30 września, kiedy przypada Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły krawaty „Super Chłopaka”oraz upominki. Były tańce w rytmach ulubionych przebojów i szwedzki stół z drobnymi przekąskami.

M. Danielewicz, M. Smolarek

 


PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ NA POSTERUNKU POLICJI

25 września grupy przedszkolaków wraz z wychowawczyniami udały się z wizytą na Posterunek Policji w Topólce. Na miejscu przywitał je kierownik posterunku - asp. szt. Robert Zarębski, który następnie wyjaśnił w jaki sposób patrolowana jest miejscowość i jakiego sprzętu używają policjanci. Uwadze dzieci nie umknął samochód policyjny, którym chciałby kierować każdy chłopiec. Po wizycie na Posterunku Policji dzieci, obdarowane kolorowymi światełkami odblaskowymi, przeszły ulicami Topólki. Po drodze wszyscy mieli okazję przypomnieć sobie zasady przechodzenia przez ulicę.

M. Danielewicz, M. Smolarek

 


ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKÓW

20 września, w Dzień Przedszkolaka, dzieci z punktu przedszkolnego wybrały się wraz z rodzicami i wychowawczynią do RIO we Włocławku. Aktywna zabawa dla ciała i umysłu przypadła przedszkolakom do gustu. Życzymy dzieciom wielu okazji do aktywnego spędzania czasu w gronie bliskich osób.

                                                                                                                                 Anna Dykon

 


 FAJNIE BYĆ PRZEDSZKOLAKIEM

20 września był dniem bardzo ważnym dla dzieci z grupy 0a i 0b. Na Święto Przedszkolaka przyniosły do swoich sal ulubione pluszaki. Były tańce, zabawy i konkurencje sportowe. Dzieci wspólnie wykonały plakat pod tytułem: ”Marzenia Przedszkolaka”. Na zakończenie dnia po słodkiej niespodziance przemaszerowały wesołym korowodem ulicami Topólki głosząc hasło: „Przedszkolaki święto mają - głośno o tym rozgłaszają”.

M. Danielewicz,  M. Smolarek

 


POLICJANCI Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

16 września dzieci z grupy 4-latków w Punkcie Przedszkolnym gościły policjantów z Posterunku Policji w Topólce – asp. szt. Roberta Zarębskiego i st. sierż. Radosława Urbaniaka. Dziękujemy za odwiedziny, pogadankę o bezpieczeństwie i upominku w postaci odblasków!

1

Tekst i foto - Katarzyna Wujkiewicz


 PRZEDSZKOLAKU - UWAŻAJ NA DRODZE!

W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu dzieci spotkały się z policjantami, którzy rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali odblaskowe opaski, dzięki czemu będą bardziej widoczni w czasie spacerów i wycieczek.

M. Danielewicz
M. Smolarek