POZNAJEMY ZAWODY - PROJEKT EDUKACYJNY

Uczniowie klas Ia, Ib oraz II od lutego do maja uczestniczyli w projekcie edukacyjnym –Poznajemy Zawody.
Celem ogólnym projektu było poszerzenie zainteresowań dzieci na temat wybranych zawodów wykonywanych przez dorosłych oraz uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka.

Dzięki uprzejmości państwa Tomasza i Tadeusza Studzińskich –właścicieli Stolarni dzieci poznały zawód stolarza i zapoznały się z poszczególnymi etapami obróbki drewna. Pani Monika Dobiecka zapoznała dzieci z zawodem fryzjera. Na kolejne zajęcia udaliśmy się do piekarni. Tutaj dzieci zapoznały się z zawodem piekarza. Przybliżone zostały również inne zawody: policjant, bibliotekarka, kucharka. Po każdym spotkaniu uczniowie mieli możliwość wykazania się zdobytą widzą o danym zawodzie wykonując prace plastyczne, rozwiązując krzyżówki i rebusy. Prace plastyczne były prezentowane na gazetkach w klasach i korytarzu szkolnym.

Przedstawione formy spotkań dostarczyły uczniom ogólnych wiadomości o wybranych zawodach, rozbudziły zainteresowania i dostarczyły wiele pozytywnych przeżyć, doznań. Dzięki realizacji projektu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat zawodów, poznały ubiór, narzędzia oraz efekty pracy.

M. Linert
M. Nieznańska
R. Muraczewska

 

Poranek z książką

Uczniowie klasy II przez trzy miesiące uczestniczyli w akcji czytelniczej ,,Poranek z książką”. Akcja była prowadzona przez p. bibliotekarkę A.Orłowską przy współudziale uczniów ze starszych klas oraz chętnych rodziców. W każdy piątek na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie mieli okazję słuchać głośnego czytania wybranych fragmentów książki ,,Cukierek-ty łobuzie” oraz innych opowiadań. Uczniowie mieli możliwość wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu . Uzupełniali różnego rodzaju rebusy, krzyżówki i labirynty. Mam nadzieję, że ta akcja przyczyni się do popularyzacji głośnego czytania i zainteresowania uczniów książkami.

Wych. R. Muraczewska

 

Wyniki konkursów

W klasach I a i Ib zostały rozstrzygnięte konkursy klasowe:
• matematyczny – szybkiego liczenia
• na najładniejszy zeszyt
• na największą aktywność podczas zajęć.

Wyróżnieni uczniowie w tych konkursach:

• matematyczny

I a
I miejsce – Tomasz Hernacki
II miejsce – Gabriela Pawlak
                  Mateusz Kralski


I b
I miejsce – Michał Dykon
II miejsce – Paweł Radaszewski

• najładniejszy zeszyt

I a
I miejsce – Amelia Płocka
II miejsce – Roksana Jóźwiak
III miejsce – Gabriela Pawlak

Ib
I miejsce – Michał Dykon
II miejsce – Kacper Karasiński
III miejsce – Alicja Głowacka
                   Zofia Roszak

• aktywność

I a
I miejsce – Sandra Kołtuniuk
II miejsce – Dominik Białek
III miejsce – Tomasz Hernacki

Ib
I miejsce - Alicja Głowacka
II miejsce – Michał Dykon
III miejsce – Paweł Radaszewski

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wychowawcy klas pierwszych.

 

 

Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania


W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce promujemy czytanie, gdyż jest to jedna z najważniejszych umiejętności. Jej rozwijaniu służyło zorganizowanie I Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Jej inicjatorkami były p. Aleksandra Kolad oraz p. Anna Orłowska. W turnieju wzięło udział 11 uczniów z klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce oraz Szkoły Podstawowej im. Franciszka Becińskiego w Paniewie. Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach:
• piękne czytanie tekstu wybranego i wcześniej przygotowanego przez uczestnika,
• czytanie teksu wybranego przez organizatora.

Jury w składzie: p. Elżbieta Pesta - Wojtysiak, p. Anna Orłowska, p. Daria Kolibowska oceniało uczniów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: poprawność, wyrazistość, płynność, intonację, stosowanie interpunkcji oraz wyraz artystyczny.

Zwycięzcami konkursu w I kategorii zostali:
1. Natalia Hernacka - kl. IIIa SP Topólka
2. Anna Mikołajewska - SP Paniewo
3. Tatiana Olejniczak - kl. IIIc SP Topólka

w drugiej kategorii na podium stanęli:
1. Wiktoria Kowalewska - kl. IIIa SP Topólka
2. Julia Chojnacka - SP Paniewo
3. Bartosz Małecki z klasy IIIb SP Topólka

Nagrody oraz dyplomy zostały ufundowane przez radnego powiatu radziejowskiego p. Arkadiusza Jąkalskiego oraz Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce.

Anna Orłowska
Aleksandra Kolad

 

Szkolny Konkurs Czytelniczy

Dnia 14.06.2018 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się KONKURS CZYTELNICZY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Uczniowie po przeczytaniu książki ,,The Elephant Man” mogli przystąpić do konkursu i wygrać nagrody statuetki ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Topólce. Nagroda za I miejsce przypadła Maciejowi Gołębiewskiemu ,natomiast II miejsce zdobyła Wiktoria Zawada, a III miejsce Alicja Biernacka. W konkursie udział wzięli również: Natalia Roszak, Alicja Danielewska, Jan Kwiatkowski, Izabela Orłowska, Zuzanna Matusiak, Eliasz Majchrzak, Igor Tejman, Hanna Jakubowska, Hanna Kordylak, Adrianna Kacprzak, Oliwia Zarębska, Julia Dykon,
Fundatorom wyrażamy ogromną wdzięczność, a uczestnikom Gratulujemy.

M. Kaczorowska, M. Danielewska

 

V Międzyszkolny Piosenki Angielskiej

Dnia 12 czerwca 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce już po raz piąty zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Topólce. Ideą konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego poprzez piosenkę oraz prezentacja umiejętności wokalnych i językowych. Do udziału zgłosili się uczniowie z Osięcin, Pocierzyna, Piotrkowa Kujawskiego, Morzyc, Sarnowa oraz Topólki. Występy uczestników konkursu poprzedziła prezentacja zespołu tanecznego dziewcząt, prowadzonego przez p. Grażynę Błaszczyk, gra na skrzypcach w wykonaniu Natalii Tejman uczennicy klasy VIIb oraz występ zespołu „HighFive”. Konkurs poprowadziła uczennica klasy IIIb gimnazjum Urszula Szczepaniak. Umiejętności wokalne i językowe uczestników oceniało Jury w składzie: p. Małgorzata Strzelecka, p. Katarzyna Smól oraz p. Marcin Płaczkowski. Dla uczniów, którzy uplasowali się na trzech pierwszych miejscach nagrody w postaci pucharów ufundował Wójt Gminy Topólka p. Marek Dybowski ,a dla pozostałych uczestników dyplomy i drobne upominki ufundował Dyrektor Szkoły Podstawowej w Topólce p. Grzegorz Pierucki oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Topólce. Tegoroczni uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny i zostali entuzjastycznie przyjęci przez widownię, która doskonale bawiła się podczas prezentowanych utworów.

 

 

Wspólne świętowanie w klasie II

7 czerwca uczniowie klasy II wspólnie z mamami obchodzili Dzień Matki i Dzień Dziecka. Dzieci przygotowały dla swoich mam krótki program artystyczny. Były piosenki, wiersze, kwiaty i słodki poczęstunek. Mamy natomiast przygotowały dla swoich pociech upominki. Mieliśmy też słodką niespodziankę od Oliwki i jej rodziców. Szkoda, że to była ostatnia wspólna uroczystość z Oliwką, która od września będzie chodziła do innej szkoły.

Wych. R. Muraczewska

 

 

Jak przygoda to tylko w Warszawie" - sprawozdanie z wycieczki szkolnej uczniów klas III

5 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas III wraz z opiekunkami udali się wycieczkę do Warszawy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Lotniska Chopina Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Następnie pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Byliśmy też na Placu Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Po smacznym obiedzie udaliśmy się pod Pomnik Powstania Warszawskiego. Podziwialiśmy też Rynek Starego Miasta Kolumnę Zygmunta oraz Zamek Królewski.

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do autokaru gdzie z okien podziwialiśmy różne obiekty w naszej stolicy. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

Wychowawcy klas III

 

„SZKOLNY MISTRZ SUDOKU 2018”

25 maja uczniowie klas IV-VII i klas II-III gimnazjum przystąpili do walki o tytuł „Szkolnego Mistrza Sudoku 2018”. W siódmej już edycji konkursu wzięło udział 41 uczniów, których interesują łamigłówki logiczno-matematyczne. W czasie 60 minut uczestnicy konkursu mieli za zadanie wypełnić 5 diagramów „Sudoku”. „Szkolnym Mistrzem Sudoku 2018” zostały dwie uczennice: Milena Rybacka z kl. Vb i Milena Mikołajczak z kl. VIa. W ciągu 32 minut wypełniły poprawnie wszystkie diagramy i zdobyły maksymalną ilość punktów w swojej kategorii. Mistrzynie otrzymały okolicznościowe medale oraz nagrody rzeczowe. Nagrody otrzymali również zdobywcy I, II i III miejsca.
KL. IV: Kacper Gąsiorowski – I miejsce, Alicja Biernacka – II miejsce, Zuzanna Matusiak – III miejsce.
KL. V: Milena Rybacka – I miejsce, Miłosz Żeglicz – II miejsce, Marika Mazurek – III miejsce.
Kl. VI: Milena Mikołajczak – I miejsce, Julia Frontczak – II miejsce, Bartłomiej Smolarek - III miejsce.
Kl. VII: Oliwia Krych – I miejsce, Paweł Błaszczyk II miejsce, Jakub Simiński – III miejsce.
Kl. II gim.: Jan Błaszczyk – I miejsce, Natalia Wastowska – II miejsce, Zuzanna Okonkowska – III miejsce.
Kl. III gim.: Julia Szymczak – I miejsce, Weronika Pierucka – II miejsce, Damian Wajer – III miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Maria Olszewska

 

Wycieczka do Ciechocinka

W dniu 23.05.2018r. uczniowie klas I – II edukacji wczesnoszkolnej wyjechali na jednodniową wycieczkę do Ciechocinka. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Tężni i Parku Zdrojowego. Następnie dzieci przejechały tramwajami konnymi na Ranczo pod Olszyną. Uczniowie mogli pojeździć konno, postrzelać z wiatrówki, wejść do wnętrza, konia Trojańskiego”, zobaczyć zwierzęta zamieszkujące ranczo oraz pobawić się na placu zabaw. Na zakończenie było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Była to udana wycieczka.

Wychowawcy klas

 

 

Zawodoznawstwo klasy IIIa,b,c - wycieczka do lecznicy zwierząt

W ramach zawodoznawstwa klasy IIIa,b,c wybrały się na wycieczkę do Lecznicy Zwierząt w Lubrańcu, którą prowadzi pan Jakub Derela. Celem wycieczki było poznanie pracy lekarza weterynarii. Dzieci miały okazję zobaczyć gabinet zabiegowy oraz sprzęty i narzędzia, którymi posługuje się weterynarz np.: mikroskop, aparat usg.Oglądały pod mikroskopem kroplę krwi, widziały zdjęcie usg płodu cielaczka. Chętnie słuchały o tym na czym polega praca lekarza weterynarii i zadawały mnóstwo pytań. Wróciliśmy zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę. Myślę, że i z naszych uczniów wyrosną przyszli lekarze weterynarii.

organizator
Barbara Kordylak

 

"Kompetencje na szóstkę"

W roku szkolnym 2017/2018 klasa IIIb wraz z wychowawcą uczestniczyła w programie " Kompetencje na szóstkę" zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Udział w programie polegał na zrealizowaniu pięciu scenariuszy lekcji kształtujących kompetencje społeczne. Klasa IIIb zrealizowała następujące scenariusze:

- " Jak gimnastykować wyobraźnię?"- IX,

- " Jak trenować myślenie?"- XII,

- " Jak wspólnie zapracować na sukces?"-II,

- " Dlaczego statek pływa?"-III,

-" Jak zbudować rakietę kosmiczną?"- IV.

Po realizacji każdej lekcji nauczyciel przesyłał relację ( krótką opinię o scenariuszu oraz zdjęcia).

Dzięki udziałowi w programie uczniowie:

- rozwinęli kompetencje społeczne( kreatywność, innowacyjność,przedsiębiorczość),

- kształcili umjejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania,

- nauczyli się współpracy i komunikowania się w grupie,

- rozbudzali i zaspakajali naturalną ciekawość poznawczą.

Lekcje dały wiele radości nie tylko dzieciom ale i mnie nauczycielowi z trzydziestoletnim stażem pracy. Scenariusze, które zralizowaliśmy są rewelacyjnie przygotowane przez zespół specjalistów i zgodne z podstawą programową. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa w programie, a nauczyciel Certyfikat.

Dyplom   Certyfikat

 

Myśliwi czytają dzieciom o zwierzętach

Czytanie dzieciom wpływa na rozwój ich: osobowości, zainteresowań, wzbogaca wiedzę. Dostarcza niezwykłych przeżyć i zachęca najmłodszych do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Rozpoczęliśmy akcję " Myśliwi czytają dzieciom o zwierzętach". Włączyliśmy do akcji myśliwych ze współpracującego z nami Koła Łowieckiego " Cyraneczka" w Orlu. Chętnie z naszego zaproszenia skorzystał pan Jakub Derela, który czytał uczniom klas 0a,0b,IIIb,IIIc. Uczniowie z wielkim zaintresowaniem słuchali opowieści o dzięciole. Dzieci chętnie zadawały pytania oraz opowiadały o swoich zwierzątkach. Serdecznie dziękujemy za rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i poświęcony nam czas.

Koordynator programu " Myśliwi dzieciom- dzieci zwierzętom"
Barbara Kordylak

 

WYCIECZKA SZKOLNA

Od 14 do 16 maja b.r. uczniowie klas 7 i gimnazjalnych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce Wrocław - Wiedeń – Brno - Morawski Kras. Podczas pierwszego dnia zwiedzaliśmy piękną starówkę Wrocławia, a także Afrykarium, gdzie podziwialiśmy rafy koralowe Morza Czarnego, ryby z jezior Tanganiki i Malawi, Kanał Mozambicki, dżunglę otaczającą rzekę Kongo . Następnie skierowaliśmy się do Panoramy Racławickiej, która swym pięknem i ogromem przeniosła nas w inną rzeczywistość i inny czas. Drugiego dnia wdaliśmy się do Wiednia, stolicy Austrii. Wiedeń urzekł nas pięknymi pałacami i ogrodami Schönbrun. Wraz z przewodnikiem wiedeńskim oglądaliśmy zabytki ringu – Operę, Hofburg i Muzeum Sisi, katedrę św. Szczepana, Muzeum Świata. Na koniec dnia ze Wzgórza Kahlenberg podziwialiśmy panoramę miasta. Trzeciego dnia spacerowaliśmy po twierdzy Spilberk i Starym Mieście, podziwiając Brno. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Jaskini Punkvy z Przepaścią Macocha. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

TYDZIEŃ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

9 maja członkowie Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem Lidią Wąsikowską przeprowadzili w naszej placówce oraz na terenie Topólki majową publiczną kwestę do puszki na działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. W Polsce zbiórka ta ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Wolontariusze PCK zbierają pieniądze na ulicach, w zakładach pracy i domach prywatnych, z przeznaczeniem ich na pomoc innym i realizację zadań czerwonokrzyskich wśród dzieci i młodzieży.

Zebrana kwota wyniosła 345 zł. i przekazana została Oddziałowi Rejonowemu PCK w Radziejowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkich ofiarodawcom.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 

"TAŃCZĄCE PRZERWY"

W związku z obchodami MIESIĄCA KULTURY ZDROWOTNEJ, 26 kwietnia Szkolne Koło PCK wraz z nauczycielem muzyki Panią Elizą Ospalską-Grudzień zorganizowało akcję prozdrowotną: „Tańczące przerwy”. W trakcie długich przerw śródlekcyjnych uczniowie ćwiczyli aerobik, umożliwiający im modelowanie sylwetki ciała, poprawiający ogólną kondycję fizyczną, oraz redukujący poziom stresu, co ma niebagatelne znaczenie dla dzieci i młodzieży w tym wieku.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska
Nauczyciel muzyki – Eliza Ospalska - Grudzień

 

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OLIMPIADZIE PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK

 

Dwóch uczniów klasy VIIa – Łukasz Jankowski i Antoni Żórawski – 24 kwietnia wzięło udział w XII edycji rejonowej OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Radziejowie, gdzie udali się wraz z opiekunem Szkolnego Koła PCK Lidią Wąsikowską. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 30 pytań dotyczących tematyki zdrowotnej i organizacji Polskiego Czerwonego Krzyża.
Oboje uczniowie zajęli ex aequo III miejsce.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 

KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR 2018”

W kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” wzięło udział 41 uczniów naszej szkoły. W ciągu 75 minut uczestnicy rozwiązywali testy z poszczególnych kategorii wiekowych. A oto uczniowie, dla których udział w konkursie zakończył się sukcesem:

Kategoria „Żaczek”:
Alicja Gąsiorowska kl. II – wyróżnienie

Kategoria „Maluch”:
Sylwester Mętlewicz kl. IIIa – wynik bardzo dobry
Hanna Derela kl. IIIb – wyróżnienie
Bartosz Kacprzak kl. IIIb – wyróżnienie
Julia Leszczyńska kl. IIIb – wyróżnienie
Kacper Gąsiorowski kl. IVa – wyróżnienie
Maksymilian Makowski kl. IVb – wyróżnienie
Zuzanna Matusiak kl. IVb – wyróżnienie
Kategoria „Beniamin”:
Wiktor Nowak kl. VIb – wyróżnienie

Kategoria „Kadet”:
Michał Kwiatkowski kl. IIc – wyróżnienie

Fundatorem nagród w konkursie jest Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Uroczyste wręczenie nagrody za wynik bardzo dobry odbędzie się 7 czerwca we Włocławku. Do konkursu uczniów przygotowali nauczyciele: Renata Muraczewska, Aleksandra Kolad, Barbara Kordylak, Ewa Palusiak-Puchałka, Katarzyna Drzewiecka, Małgorzata Jaskulska. Gratulujemy uczniom oraz opiekunom.

Szkolny koordynator konkursu
Maria Olszewska

 

 Tydzień biblijny

„Pismo Święte jest jak orzeźwiająca woda i jak pożywienie,
którym karmi się człowiek wierzący. 
Św. Jan Paweł II

W niedzielę, 15 kwietnia obchodziliśmy X Ogólnopolski Tydzień Biblijny połączony z II Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. Narodowemu Dniu Czytania przyświecały słowa Weźmijcie Pismo Święte.
Wydarzenie miało na celu pomóc w lepszym poznaniu i zrozumieniu Pisma ŒŚwiętego. Był to również czas głębszego zjednoczenia z Chrystusem, poznania Jego słowa, spotkania się z Nim osobiście. Organizatorzy tym razem zachęcali do podjęcia szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem z Listu Św. Pawła Apostoła do Rzymian.
W Biblijną akcję czytania wałczyli się również uczniowie naszej szkoły.
Okazuje się, że nie bez powodu w starożytnej bibliotece aleksandryjskiej widniały słowa: Książki to lekarstwo dla umysłu. Rację można też przyznać Wisławie Szymborskiej, mawiającej, że czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Od pierwszych dni naszego życia czytanie (nam, a później przez nas) daje nam w zasadzie same korzyści. Przyjrzyjmy się im się uważniej i zastanówmy się, czym tak naprawdę jest czytanie.

Koło Caritas

 

Rajd rowerowy do rezerwatu przyrody „Kawęczyńskie Brzęki”

Wzorem lat ubiegłych z okazji Dnia Ziemi organizujemy wycieczki do rezerwatów przyrody. Jednym z nich są „Kawęczyńskie Brzęki” położone zaledwie 20 km od Topólki. W tym roku postanowiliśmy dotrzeć tam na rowerach. W zorganizowaniu rajdu pomogła nam Gmina użyczając, na wypadek ewentualnych problemów z rowerami, samochodu z kierowcą w osobie p. Błaszczyka. Zarówno pojazd jak i pan kierowca okazali się bardzo pomocni, za co serdecznie dziękujemy.

Rezerwat położony jest na malowniczym wzgórzu nieopodal Jeziora Lubotyńskiego. Jest to las grądowy z bogatym runem leśnym zakwitającym wczesną wiosną nim pojawią się na drzewach liście. Dominującym gatunkiem jest zawilec gajowy kwitnący na biało, który tworzy tam zwarty kwiecisty dywan urozmaicony żółtymi ziarnopłonami wiosennymi, fioletowymi przylaszczkami, miodunkami czy fiołkami leśnymi. Spacer po tym rezerwacie przy pięknej pogodzie dostarczył nam niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Koło Młodych Przyrodników

 

KONKURS RECYTATORSKI "POECI - DZIECIOM"

12 kwietnia 2018 roku w Radziejowie odbyła się IV edycja  Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poeci Dzieciom. Naszą szkołę reprezentowała Marta Lisiecka, uczennica klasy Ia.  Recytując wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Kurczę blade” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariola Linert

 

Szlakiem wrocławskich krasnoludków…

wędrowali uczniowie kl. IVa i b, którzy 9 kwietnia 2018r. wybrali się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. 

Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w zoo. Tutaj niewątpliwą atrakcją było Afrykarium, gdzie mogli poznać zróżnicowane ekosystemy Czarnego Lądu, a liczne akwaria, zbiorniki wodne i baseny pozwoliły podziwiać wodny świat i zwierzęta w nim żyjące.

Kolejnym punktem wycieczki był Sky Tower. Wjazd na 49. piętro najwyższego w Polsce budynku trwał blisko minutę, ale panorama miasta widziana z tej wysokości zapierała dech w piersiach.Następnie przewodnik oprowadził nas po pięknym Ostrowie Tumskim i starówce, gdzie poza możliwością podziwiania licznych, pięknych zabytków, uczniowie  mieli okazję poszukać słynnych wrocławskich krasnali.

Wszyscy wrócili do domów bardzo zadowoleni i pełni nowych wrażeń. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały: Beata Jankowska, Grażyna Szklarska i Grażyna Błaszczyk 

Anna Michalak – organizator wycieczki 

 

DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

Jak każdego roku, 7 kwietnia obchodzimy Święto Pracownika Służby Zdrowia. Społeczność naszej szkoły chcąc podziękować lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom obsługi za ich codzienny trud i współpracę z naszą placówką, wytypowała delegację składającą się z uczennic klasy pierwszej i trzeciej, która wraz z opiekunem Szkolnego Koła PCK wybrała się z wizytą do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „SALUBER” w Topólce. Dziewczynki w obecności pacjentów wyraziły swoją wdzięczność kwiatami, laurkami oraz pięknie wyśpiewanymi życzeniami w piosence: „Wszystkiego najlepszego”. 
Doktor Sława Daszkiewicz–Żórawska wraz z pielęgniarkami przygotowały dla dzieci słodkie upominki. Cała wizyta przebiegała w miłej, serdecznej i radosnej atmosferze.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 

Koszyczek Wielkanocny 2018

Przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole przeprowadziliśmy międzyklasowy konkurs na najładniejszy koszyczek wielkanocny. Każda klasa wykonała bardzo ciekawe prace i decyzją jury wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Ale były też i nagrody ufundowane między innymi przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. W kategorii klas O – obydwie klasy zdobyły pierwsze miejsce. W kategorii klas I-V :  I miejsce – klasa Ib , II miejsce – IIIc oraz Va , III miejsce – IV b.  W kategorii klas VI-G :  I miejsce – VIIb , II miejsce – VI a  oraz II a Gimnazjum, III miejsce – VI b. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do dzielenia się swoimi umiejętnościami w następnych konkursach. Życzymy sukcesów.


Organizatorzy.

 

III edycja Konkursu Wiedzy o Prawie 

22 marca 2018r. został przeprowadzony w szkołach pierwszy etap konkursu, składający się tylko z części pisemnej. Był on realizowany  on – line. Uczestnicy z całej Polski logowali się na komputerach o tej samej godzinie, aby rozwiązać test zawierający 50 pytań zamkniętych.  Do etapu okręgowego kwalifikowało się 20 uczniów z najlepszymi wynikami z całego województwa kujawsko – pomorskiego. Wśród nich znalazło się czworo uczniów z naszej szkoły. Są to: 


Julia Frontczak – kl. VIa

Łukasz Jankowski kl. VIIa

Martyna Lisiecka kl. VIIa

Agata Rakowska kl. VIb


Przed uczestnikami etap okręgowym już 25 kwietnia. Życzymy powodzenia!

Elżbieta Pesta – Wojtysiak

Anna Orłowska

 

Talentynki 2018

Pierwszy dzień wiosny to doskonała okazja do zaprezentowania uczniów uzdolnionych muzycznie, plastycznie i tanecznie, dlatego 21 marca odbyły się w naszej szkole Talentynki. Kolorowe stroje uczniów, żabki i bociany, które pojawiły się w prezentacji uczniów klas O, podkreśliły niezwykłą atmosferę tego dnia.Podczas Talentynek podziwialiśmy występy uczniów uzdolnionych wokalnie  z klas IV-VII.Wysłuchaliśmy koncertów skrzypcowych, gry na akordeonie i na gitarze. Talent taneczny zaprezentowały uczennice z młodszej grupy ,,Biedronki” i starszej ,,Iskry”. Prace uczniów uzdolnionych plastycznie można było podziwiać na gazetce ściennej. Ogromnym poczuciem humoru wykazali się uczniowie klas gimnazjalnych-IIIb i IIb, swoimi skeczami wprowadzili nas w radosny, wiosenny nastrój. Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za wspaniałe powitanie wiosny. 

Opiekunowie SU

 

XXVI Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

15 marca br. w Bydgoszczy odbył się etap okręgowy XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Wzięło w nim udział również dwóch uczniów naszej szkoły: Antoni Żórawski z kl. VIIa, który zakwalifikował się do tego etapu olimpiady zdobywając I miejsce podczas eliminacji rejonowych w Radziejowie w dniu 15 grudnia 2017 r. i Łukasz Jankowski z kl. VIIa, który zdobył II miejsce. 

Na etapie okręgowym w Bydgoszczy Łukasz Jankowski przygotowywany przez panie: Ewę Lorenc i Magdalenę Kurzawę zdobył III miejsce, a Antoni Żórawski przygotowywany przez panią Lidię Wąsikowską V miejsce.Obydwu uczniom gratulujemy serdecznie sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w województwie!

Opiekun SK PCK

 

Konkurs w układaniu puzzli na czas

Szkoła to miejsce, gdzie nie tylko zdobywamy wiedzę, ale i miło spędzamy czas. W związku z tym dla wszystkich miłośników puzzli, w styczniu i w lutym, w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs w układaniu puzzli na czas. Zmagania konkursowe trwały dość długo, ponieważ uczniów z klas 0-III, którzy wzięli udział w konkursie było ponad stu. Zadanie konkursowe dostarczyło uczestnikom wiele emocji i wrażeń. Każdy z uczniów, który wziął udział w konkursie otrzymał naklejkę. Najlepsze osoby w poszczególnych klasach otrzymały tytuł Mistrza Klasy, a  najlepsza osoba spośród wszystkich uczestników tytuł Mistrza Szkoły.

Z przyjemnością informujemy, że tytuł Mistrza Szkoły zdobyła Magdalena Górecka z klasy III a,  a tytuły Mistrza Klasy otrzymali:


Natalia Kozińska kl. 0 a,

Izabela Śmigiel kl. 0 b,

Gabriela Pawlak kl. I a,

Michał Dykon kl. I b,

Oliwia Redzimska kl. II,

Sylwester Mętlewicz kl. III a,

Julia Leszczyńska kl. III b,

Magdalena Sztamblewska kl. III c.


Osoby nagrodzone otrzymały piękne zestawy puzzli. Za sfinansowanie upominków  bardzo serdecznie dziękujemy Sklepikowi Uczniowskiemu. 


Lila Wajer

 

Międzyszkolny konkurs matematyczny

Dnia 07.03.2018 r uczniowie klas VII oraz  II i III gimnazjum wzięli udział w XI Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im A.Kamińskiego w Lubrańcu. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi w trzech kategoriach wiekowych:W kategorii klas VII uczeń Łukasz Jankowski z klasy VII a zdobył  3 miejsce.W kategorii klas II gimnazjum uczeń klasy II c Michał Kwiatkowski zajął 2 miejsce.Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                   

Opiekunowie: Ewa Palusiak-Puchałka

Małgorzata Jaskulska

 

Finał konkursu "Jak pomagamy zwierzętom zimą?"

W ramach programu "Myśliwi dzieciom-dzieci zwierzętom" zorganizowano konkurs plastyczno- techniczny dla klas 0-III. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali wiele ciekawych prac plastycznych oryginalną techniką oraz 17 pomysłowych karmników. Komisja konkursowa zdecydowała, że wszystkim uczestnikom konkursu nałeżą się nagrody, ponieważ wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Wręczenie nagród odbyło się w uroczystej atmosferze, połączono je również z lekcją z powyższego programu,którą poprowadzili myśliwi ze współpracującego z naszą szkołą Koła Łowieckiego "Cyraneczka" w Orlu. Wiedza uczniów została wzbogacona o wiele interesujących informacji na temat zwierzyny łownej polskich lasów, łąk i pól. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom KŁ "Cyraneczka" za ufundowanie nagród, a tym samym sprawienie dzieciom wielkiej radości.

Koordynator programu Barbara Kordylak

 

Dzień matematyki

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole turniej matematyczny. Głównym celem było przekonanie dzieci, że matematyka to nie tylko trudne zadania i abstrakcyjne pojęcia, ale również znakomita zabawa. W turnieju wzięły udział dwie czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klasy IV-VII. Drużynę A reprezentowali: Kacper Gąsiorowski kl.IVa, Marika Mazurek kl.Va, Igor Szymczak kl.VIa, Łukasz Jankowski kl.VIIa. Drużynę B reprezentowali: Jakub Jasiński kl.IVb, Milena Rybacka kl.Vb, Wiktor Nowak kl.VIb, Patrycja Rybacka kl.VIIb.Drużyny wzięły udział w sześciu konkurencjach takich jak: ,,Pytanie dla każdego”,,,Figura w worku”, ,,Tangram”, ,,Kalambury”, ,,Puzzle”, ,,Intruz”. W trakcie turnieju publiczność również miała okazję do aktywnego uczestnictwa w zabawie ,,Skojarzenia matematyczne” a nagrodą były słodkie upominki. Zwycięzcą turnieju została drużyna B.Wszyscy uczestnicy drużyn otrzymali dyplomy i słodycze, a zwycięzcy dodatkowo drobny upominek w postaci przyborów matematycznych. Uczniowie  pokazali, że potrafią współpracować i dzielić się swoją wiedzą. Zabawy matematyczne dostarczyły wiele emocji. Turniej przebiegał w miłej atmosferze.

nauczyciele matematyki - Maria Olszewska, Katarzyna Drzewiecka, Ewa Palusiak-Puchałka

 

Miłość niejedno ma imię

To hasło literackich potyczek jakie odbyły się w naszej szkole w związku z obchodami walentynek. Zadania w walentynkowym konkursie polegały na dopasowaniu cytatów do autora, dzieła lub postaci, która słowa wypowiedziała. Najlepszymi znawcami literatury o tematyce miłosnej okazali się:

 

w kategorii klas IV-VII

 

I miejsce          Antoni Żórawski kl. VII a

II miejsce         Jakub Głowacki kl. VII a

III miejsce        Maciej Jeziórski kl. VIIa

Wyróżnienie      Marika Józwiak kl. IV b

 

w kategorii klas II-II gimnazjum

 

I miejsce          Urszula Szczepaniak kl. III b

II miejsce         Weronika Kowalewska kl. III b

                      Zuzanna Okonkowska kl. II a

III miejsce        Paweł Betliński kl. III b.

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe długopisy z logo szkoły, a zwycięzcy dyplomy i  nagrody książkowe. Fundatorem nagród był Sklepik Uczniowski. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratuluję. 

Lila Wajer

 

 Najpiękniejsza tradycja kujawska

Pod takim hasłem Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pocierzynie zorganizowała powiatowy konkurs literacki i plastyczny. Również uczennice naszej szkoły wzięły udział w tym konkursie.  Były to:  Oliwia Redzimska kl. II, Weronika Adrian kl. III c, Alicja Orszulak kl. III c oraz Amelia Trzaskowska kl. III c.  Z przyjemnością informujemy,  iż  Oliwia Redzimska otrzymała wyróżnienie za swoją piękną pracę przedstawiającą tradycję  „Kozy kujawskiej”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

Czytanie jest najważniejszą umiejętnością, którą uczniowie nabywają w szkole. W ramach wspierania dzieci w nabywaniu tej umiejętności wychowawczyni klasy IIIa zorganizowała dla swoich wychowanków Klasowy Konkurs Pięknego Czytania. Cele, które przyświecały konkursowi to propagowanie kultury czytelniczej, dbałość o piękno języka ojczystego, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Dzieci prezentowały swoje umiejętności przed wychowawczynią – p. Aleksandrą Kolad, bibliotekarzem szkolnym – p. Anną Orłowską oraz kolegami z klasy. Uczniowie biorący dział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy, długopisy z logo szkoły oraz zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Anna Orłowska, Aleksandra Kolad

 

Z WIZYTĄ W URZĘDZIE GMINY

W piątek, 9 lutego, uczeń klasy VIIa Antoni Żórawski zaprezentował pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników Urzędu Gminy Topólka i jednostek podległych – CUW i GOPS.
Po zakończonej prezentacji Wójt Gminy Marek Dybowski podziękował Antoniemu za fachowe przeprowadzenie pokazu, opiekunowi Szkolnego Koła PCK Lidii Wąsikowskiej za słowo wstępne i opiekę nad uczniem, a Pani doktor Sławie Daszkiewicz-Żórawskiej z NZOZ "SALUBER" w Topólce za merytoryczne czuwanie nad całością prezentacji.

Opiekun SK PCK

 

Konkurs plastyczny „Zimowy pejzaż”

6 lutego podsumowano konkurs plastyczny „Zimowy pejzaż” zorganizowany przy świetlicy szkolnej. Cieszył się on dużym  zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych. W  konkursie zostało złożonych bardzo wiele prac, a wszystkie oryginalne, pomysłowe i starannie wykonane. Jury, które stanęło przed trudnym zadaniem, postanowiło nagrodzić:

I miejsce Natalia Kozińska kl. 0 a

                  Oliwia Redzimska kl. II

                  Milena Rybacka kl. V b

II miejsce    Jakub Mikołajczak kl. III c

III miejsce   Weronika Adrian kl. III c

Wyróżnienia otrzymali:

                  Lena Jarzynowska kl. 0 a

                  Julia Niżyńska kl. III b

                  Izabela Kotlińska kl. 0 a

                  Zofia Kordylak kl. 0 b

                  Dominik Białek kl. I a

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców, za  co bardzo serdecznie dziękuję. 

Lila Wajer

 

 Teczka Małego Patrioty

 

Czytanie inwestycją w przyszłość

Kształtowanie nawyku czytania należy zacząć tuż po narodzinach dziecka. Stałe i systematyczne czytanie dziecku aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość etyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwalaniu różnych form ekspresji, wzbogaca wieź między dzieckiem a dorosłym. Dzieci słuchając czytane książki przez dorosłych wzbogacają słownictwo, uczą się gramatyki, składni, doskonalą mowę.
Wybierając mądre książki uczymy dzieci wartości moralnych, szacunku do drugiego człowieka. Codzienne czytanie dziecku jest dobrą metodą wychowania małego czytelnika, który samodzielnie myśli, posiada wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kształtuje nawyk uczenia się przez całe życie. Czytanie uspokaja, wycisza, relaksuje i poprawia koncentrację uwagi. Od nas dorosłych, od naszej konsekwencji zależy, czy wykształcimy w dzieciach nawyk czytania.
W ramach wspierania rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci z klasy IIIb rozpoczynają tydzień nauki szkolnej od słuchania kolejnych fragmentów książki pod tytułem „Król Maciuś Pierwszy”. 5 lutego 2018 r. trzecioklasistów odwiedził Kierownik Posterunku Policji w Topólce – Pan Artur Kmiecikowski, który włączył się w akcję głośnego czytania. Dzieci w ramach podziękowań wręczyły pamiątkowy dyplom podpisany przez uczniów klasy IIIb. Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie.

Anna Orłowska, Barbara Kordylak

 

Pierwszak bezpieczny z Puchatkiem

Już za nami aktywny udział w IX edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze.
Uczniowie uczestniczyli w cyklu ciekawych zajęć korzystając przy tym z bogato ilustrowanych materiałów edukacyjnych, a następnie pisali TEST który był podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka.
Wszyscy pierwszoklasiści świetnie sobie poradzili z wypełnieniem testu, a w nagrodę otrzymali certyfikat potwierdzający udział w tymże programie.

Wychowawcy
klas I

 

ZEBRANIE INFORMACYJNE
DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW PRAWNYCH

31 stycznia 2018 r., podczas zebrania informacyjnego dla rodziców i opiekunów prawnych, uczeń klasy VIIa – Łukasz Jankowski – pod kierunkiem Pań: Ewy Lorenc i Magdaleny Kurzawy – wygłosił prelekcję na temat: „Zanieczyszczenie powietrza. Wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi”, a Antoni Żórawski, również uczeń klasy VIIa, pod kierunkiem Pani Lidii Wąsikowskiej, przeprowadził pokaz instruktażowy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oboje uczniowie wykonali te zadania w ramach realizacji projektu przygotowującego ich do etapu okręgowego XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, który odbędzie się 15 marca br. w Bydgoszczy.

Opiekun SK PCK:
Lidia Wąsikowska 

 

Klasowy Konkurs Pięknego Czytania w klasie III c

W dniu 19.01.2018r. w klasie III c odbył się konkurs w pięknym czytaniu .Dzieci prezentowały swoje umiejętności czytając fragmenty książki Krystyny Drzewieckiej p. t. ,,Piątka z Zakątka’’ .Czytanie oceniała komisja biorąc pod uwagę :poprawność, wyrazistość ,płynność, intonację czytanego tekstu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszyscy 11-uczniów czytali pięknie z zaangażowaniem, aż miło było słuchać. Po naradzie jury wybrało uczniów z najlepszymi wynikami.

Jury w składzie:

p. Anna Orłowska,
p. Elżbieta Pesta-Wojtasik,
p. Lilia Wajer

Przyznała uczniom:

I miejsce - Witold Simiński
II miejsce - Tatiana Olejniczak
III miejsce - Weronika Adrian, Magdalena Sztamblewska
Wyróżnieni - Bartosz Mikołajewski

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Głównym celem konkursu było przede wszystkim motywowanie do czytelnictwa, rozbudzanie pasji czytania, kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości oraz doskonalenie umiejętności wyraźnego i wyrazistego czytania głośnego, a także kształtowanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania.

 

 

 WSPÓŁPRACA MIĘDZYSZKOLNA

12 stycznia 2018 r. nauczycielka naszej szkoły – Pani Lidia Wąsikowska – na zaproszenie Katolickiego Publicznego Przedszkola "POD ANIOŁEM STRÓŻEM" w Zespole Szkół Katolickich im. ks.Jana Długosza we Włocławku – miała zaszczyt zasiąść w JURY II MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK "ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI".

Zespół ds. Promocji Szkoły i Wychowania Przedszkolnego


Zdjęcia autorstwa Pana Krzysztofa Jabłońskiego.

 

"Staruszek z Zimowej Krainy"

11 stycznia aktorki Teatru Bajecznego z Bydgoszczy przedstawiły spektakl w pięknej zimowej scenografii. W opowieści zwrócono uwagę na ważne wartości w życiu człowieka i opiekę nad zwierzętami, szczególnie tymi bezdomnymi. Przedszkolaki po raz kolejny przekonały się, że dobro zawsze zwycięża.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 

Czytanie inspiracją

Głośne czytanie to czynność łatwa, przyjemna i inspirująca, nie wymaga od dorosłych szczególnego przygotowania ani nakładów finansowych. I bezpłatna, gdy korzystamy z biblioteki! Z inicjatywy wychowawczyni p. Barbary Kordylak klasa IIIb już po raz kolejny objęta została działaniami wspierającymi czytelnictwo. W tym roku szkolnym do wspólnego czytania wybrano książkę Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Wysłuchane fragment stanowią inspirację do dyskusji, w którą uczniowie żywiołowo się włączają. W akcji wzięli już udział: dyrektor szkoły Grzegorz Pierucki, pedagog szkolny Elżbieta Pesta – Wojtysiak oraz bibliotekarz szkolny – Anna Orłowska, prezentując wybrane fragmenty utworu. Była to dla wszystkich wspaniała zabawa i ciekawa forma nauki.
Przeprowadzone badania potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów.

Anna Orłowska

 

PODWÓJNY SUKCES UCZNIÓW KLASY VII a

15 grudnia br. w Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie odbył się etap rejonowy XXVI Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy VII a, którzy dzięki zdobyciu pierwszego i drugiego miejsca zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego tejże olimpiady.
Gratulujemy serdecznie Antoniemu Żórawskiemu – I miejsca
oraz Łukaszowi Jankowskiemu – II miejsca i trzymamy kciuki na dalszym etapie olimpiady.

Opiekun Szkolnego Koła PCK:
Lidia Wąsikowska

Na zdjęciu – Uczniowie wraz z instruktorem terenowym PCK w Radziejowie – Panią Janiną Kowalską.

 

Wigilijne spotkanie z rodzicami w klasie III c.

Dnia 14 grudnia 2017 r. w klasie III c odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców.
Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym dzięki zaprezentowanym przez uczniów przedstawieniom. Dzieci z radością odgrywały swoje role .Występ był wprowadzeniem do wspólnego kolędowania, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Program artystyczny zakończono humorystycznym spotkaniem z Panem Mikołajem. Dzieci z zachwytem oglądały prezenty.
Podczas spotkania nie zabrakło również miłych życzeń od pana dyrektora Grzegorza Pieruckiego i pani wicedyrektor Elżbiety Budzyńskiej .która gościła na naszym wspólnym wigilijnym spotkaniu. Serdecznie dziękujemy rodzicom ,zawdzięczamy im wspaniałą Wigilię, którą przygotowali. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, a zakończył się na wspólnych rozmowach i smacznym poczęstunku.

Wychowawczyni klasy III c

 

 

Konkurs literacki RECEPTA NA ZDROWIE

W listopadzie Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Radziejowie zorganizował konkurs literacki „Recepta na zdrowie”. Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych, w tym propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wskazanie zalet prawidłowej diety, dobroczynnego wpływu ruchu i form aktywnego wypoczynku.
8 grudnia ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom konkursu. Miło nam poinformować, że zwycięzcą konkursu w kategorii wiekowej klas IV-VII został uczeń naszej szkoły Łukasz Jankowski, który w zabawny sposób przedstawił zasady zdrowego stylu życia i wskazał rady jak postępować, aby mieć dużo sił witalnych i otwarty umysł na zdobywanie wiedzy. Łukaszowi gratulujemy pomysłowości i lekkości pióra oraz życzymy dalszych sukcesów.

Lila Wajer


 

Projekt edukacyjny "Zdrowy styl życia” realizowany w r. szk. 2017/18

Uczniowie klas drugich oddziałów gimnazjalnych w okresie od 4. 09. do 30. 11. 2017 r. realizowali projekt edukacyjny pod hasłem ,,Zdrowy styl życia”. Jego celem było kształtowanie prozdrowotnych postaw wśród młodzieży, pogłębianie wiedzy na temat właściwego odżywiania i promocja zasad aktywnego stylu życia. Uczniowie pracowali pod kierunkiem opiekunów w jedenastu grupach. Poszukiwali informacji w różnych źródłach na temat wpływu diety i aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, negatywnych skutków złego odżywiania i stosowania używek. Realizacja projektu miała także na celu doskonalenie umiejętności pracy w grupie – skutecznego komunikowania się, kształtowania postaw odpowiedzialności za wyniki pracy zespołu, prezentowania zebranych i opracowanych materiałów.
Publiczna prezentacja efektów pracy grup projektowych odbyła się 8 grudnia 2017 r. w hali sportowej. Uczniowie wykazali się umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z informacji. Zaprezentowali również umiejętności aktorskie, muzyczne, plastyczne i techniczne. Wśród form prezentacji znalazły się: scenki teatralne, wywiady, pokazy, piosenki, gazetki i ćwiczenia gimnastyczne.

Koordynator projektu
Renata Pierucka

 

Pomagamy!

W dniach od 4 do 8 grudnia sprzedawaliśmy w naszej szkole i kościele pierniki, ozdoby bożonarodzeniowe oraz kartki świąteczne. Wszystko to w ramach akcji charytatywnej „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”, której organizatorami byli członkowie Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła „Caritas”. Zebrane pieniądze zostały przekazane potrzebującym uczniom naszej szkoły. Wszystkim, którzy wsparli tę akcję serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Opiekunowie Szkolnego Koła „Caritas”

  

 

Konkurs „Kopernik z piernika”

Z okazji Imienin Patrona naszej szkoły odbył się pierwszy konkurs międzyklasowy zatytułowany „Kopernik z piernika”. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych. I tak z klas „0” wygrała Natalia Kozińska. W kategorii klas I-II Marcjanna Kozińska. Natomiast w kategorii klas IV-VI – Adrianna Kacprzak. Spośród uczniów klas VII zwyciężyła Natalia Tejman. Na wyróżnienie zasługują prace Tymoteusza Grudnia (kl.Vb) i Pawła Błaszczyka (kl.VIIa). Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

J. Rzepecka, K. Wujkiewicz

  

 

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY 2017

Tradycją naszej szkoły jest to, iż co roku 6 grudnia uczniowie klas I-III spotykają się na hali, aby w sposób sportowy spędzić to mikołajkowe święto. W świąteczną atmosferę wprowadził nas uczeń, który zapoznał wszystkich z życiorysem świętego biskupa z Miry. Następnie uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane sportowe okrzyki, które były wstępem do wspaniałej zabawy. Dzieci z wielkim zapałem i radością sprawdzały swoje możliwości fizyczne w mikołajkowych konkurencjach. Atrakcją całego programu była wizyta św. Mikołaja, który na głowie miał jeden z atrybutów św. Biskupa mitrę- nakrycie głowy świętego. Było wspólne śpiewanie kolęd i prezenty. Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i uczniów wszystkim tym, dzięki którym ta impreza sprawiła, że dzieci mogły poczuć się radosne i szczęśliwe. Dziękuję: Radzie Rodziców, zaprzyjaźnionym ze szkołą sponsorom oraz wychowawcom, a także pracownikom obsługi.

Organizator
Barbara Kordylak

 

 

Mikołajki

 

 

„SZLACHETNE PACZKI” OD POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

W grudniu, Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie przekazał Kołu PCK działającemu przy naszej szkole produkty żywnościowe i artykuły chemiczno – kosmetyczne, z których członkowie koła wraz z opiekunem utworzyli pięć paczek, a następnie z najlepszymi życzeniami świątecznymi, przekazali je rodzinom uczniów naszej szkoły.
Produkty te zostały podarowane Szkolnemu Kołu PCK za udział w kilkumiesięcznej akcji – „GORĄCZKA ZŁOTA 2017” – prowadzonej w naszej placówce w ubiegłym roku szkolnym.
Przy tej okazji jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom – uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom – za udział w akcji i zawsze chętne wspieranie naszego koła.

Opiekun Szkolnego Koła PCK –
Lidia Wąsikowska

 

U nas też był Mikołaj

Wszyscy uczniowie czekali na niego z niecierpliwością i …. pojawił się. Tradycyjnie 6 grudnia święty Mikołaj przybył do naszej szkoły w towarzystwie Śnieżynek. Częstował cukierkami, w zamian otrzymał piosenki i wiersze. W tym roku przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego pomagały panie z Rady Rodziców, które wręczały uczniom słodkie upominki ufundowane właśnie przez Radę Rodziców. Po pamiątkowych zdjęciach w klasach Mikołaj opuścił szkolne mury, by z pewnością powrócić za rok.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

 

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „NIE JESTEŚ SAM”

W listopadzie trzy uczennice naszej szkoły: Marika Mazurek i Nikola Grabowska z kl. Va oraz Izabela Orłowska z kl. IVa, wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym organizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie: „NIE JESTEŚ SAM”.

Z radością informujemy, że praca Mariki Mazurek zajęła II miejsce, a praca Izabeli Orłowskiej została wyróżniona.
Poniżej prezentujemy wszystkie prace wysłane na konkurs (od lewej – praca Izabeli Orłowskiej, Nikoli Grabowskiej i Mariki Mazurek).

Lidia Wąsikowska
Lila Wajer

 

 

Andrzejki w naszej szkole

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze…
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa przygotowana przez SU oraz drużynę harcerską „Ignis”. Dla uczniów została zorganizowana dyskoteka w rytm ulubionych piosenek. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, poznawał znaczenie swojej daty urodzin. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Tegorocznej zabawie andrzejkowej przyświecał cel charytatywny. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za okazanie dobrego serca i przyłączenie się do akcji „Szlachetna Paczka”. Dzięki Wam udało nam się zebrać 308,67 zł. Z funduszy tych zostaną zakupione produkty spożywcze i chemiczne dla potrzebującej rodziny z terenu naszej Gminy.

Opiekunowie SU oraz drużyny harcerskiej „Ignis”

 

 

Jak zachęcić do czytania?

Czytanie jest kluczową umiejętnością nabywaną w procesie edukacyjnym, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania człowieka w środowisku informacyjnym. Nasza szkoła realizując program wychowawczo – profilaktyczny podejmuje różnorodne działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. Jedno z nich to zorganizowanie z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Loterii czytelniczej, której celami były: zainteresowanie książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
W loterii wzięli udział wszyscy, którzy wypożyczyli książkę w październiku. Cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów- już dopytują się o kolejną. Mogła się ona odbyć dzięki przychylności Pani Joanny Szczepaniak – Dyrektora KDBS Odział Topólka, Pani Małgorzaty Puszakowskiej – Przewodniczącej Rady Rodziców oraz Radnego Powiatu Radziejowskiego - Arkadiusza Jąkalskiego, którzy ufundowali nagrody.
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom, że doceniając wartość obcowania z książką w dzisiejszym świecie, wsparli nasze działania. Przekazane przez nich nagrody stały się dla uczniów dodatkową motywacją do tego, aby sięgnąć po książkę, a nie zagłębiać się w świat wirtualny, kształtować wyobraźnię, a nie bierne przyglądać się obrazkom. Czytanie nie grozi nam uzależnieniem, czytając – żyjemy podwójnie.

Anna Orłowska
Elżbieta Pesta – Wojtysiak

 

 

MIŁOSZ ŻEGLICZ z kl. Va – NOWYM MISTRZEM SZKOŁY W TURNIEJU BILARDOWYM

Od września do połowy listopada w świetlicy szkolnej trwały rozgrywki w bilard o tytuł Mistrza Szkoły. W wyniku eliminacji klasowych, a następnie szkolnych, wyłoniliśmy najlepszego gracza, którym został Miłosz Żeglicz z klasy Va.
Poniżej przedstawiamy mistrzów bilardowych poszczególnych klas:

IVa – Konrad Rogowski
IVb – Alicja Danielewska
Va – Miłosz Żeglicz
Vb – Bartłomiej Majewski
VIa – Julia Wiśniewska
VIb – Klaudia Lorenc
VIIa – Łukasz Jankowski
VIIb – Jan Kwiatkowski

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za ufundowanie nagrody dla zwycięzcy.

Wychowawca świetlicy – Lidia Wąsikowska

 

Fizyka w eksperymentach

Dnia 17.11.2017r. już po raz drugi w tym semestrze została zorganizowana wycieczka do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Tym razem klasy: IIIa, IIIb, 7b mogły samodzielnie eksperymentować i obserwowali zjawiska fizyczne. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie po wystawie „Rzeka”, która jest świetną okazją do poznania takich pojęć jak: potok źródłowy, wir wodny, turbina, elektrownia wodna, ruch obrotowy oraz jak działa stacja uzdatniania wody, Nurek Kartezjusza i śruba Archimedesa. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem wykonywali określone zadania. Drużyna w składzie: Bartek Sobucki, Paweł Betliński, Patryk Nowakowski, Jakub Karasiński, Damian Wajer, Dawid Michalski rozwiązała prawidłowo test, otrzymując od Centrum drobne nagrody.
W drugiej części uczniowie samodzielnie zwiedzali interaktywne wystawy, które znajdują się na 6 poziomach. Wycieczkę zakończyliśmy tradycyjnie w McDonalds.

Joanna Rzepecka

 

LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z MISTRZEM

We wtorek do Topólki zawitał wybitny koszykarz, rzucający obrońca, ikona włocławskiej koszykówki, który oddał swoje serce i umiejętności piłce koszykowej, a także kibicom we Włocławku i w całej Polsce. To było wyjątkowe spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika - lekcja wychowania fizycznego z dwukrotnym mistrzem - Andrzejem Plutą. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę w zawodach sportowych mieli możliwość trenować piłkę koszykową pod okiem wybitnego sportowca, który przez lata z orłem na piersi biegał po parkietach całego świata.
Nasi zawodnicy wszystkie ćwiczenia wykonywali z ogromnym zaangażowaniem. Największe zainteresowanie wzbudziły ćwiczenia rzutowe, w których Andrzej Pluta wykazał się, jak zawsze, mistrzowską skutecznością. Duże zainteresowanie wzbudziła opowieść o drodze do kariery i sportowych osiągnięciach naszego gościa. Uczniowie zauważyli, że dzięki pracy i pasji do sportu można osiągnąć wielki sukces. W trakcie treningu nie zabrakło konkursów - rzutów osobistych, za które zwycięzcy otrzymali od mistrza jego autobiografię „Z dystansu”.
Koszykarz w czasie spotkania podarował dla czytelników szkolnej biblioteki swoją książkę oraz podpisał piłkę, która zostanie zlicytowana podczas finału WOŚP w Topólce.
Serdeczne podziękowania nauczyciele wychowania fizycznego składają: Wójtowi Gminy Topólka p. Markowi Dybowskiemu – głównemu fundatorowi naszego spotkania oraz Dyrektorowi Szkoły i Radzie Rodziców.

Joanna Rzepecka 

 

Z wizytą u myśliwych

„ Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom” pod takim hasłem przebiegała tegoroczna edycja wojewódzkiego programu edukacyjnego mającego na celu: nawiązanie i utrzymywanie stałej współpracy między kołami łowieckim, właściwymi dla dzierżawionych obwodów łowieckich i wybranymi przez nie szkołami na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, zdobycie przez uczniów podstawowych informacji na temat myśliwych i łowiectwa, poznanie podstawowych zwierząt łownych żyjących w polskich łowiskach, współuczestnictwo uczniów w zakresie aktywnej ochrony zwierzyny i kształtowania jej środowiska bytowania. 14 listopada we Włocławku w Urzędzie Miasta odbyło się okręgowe podsumowanie efektów osiągniętych na terenie okręgu włocławskiego PZŁ w roku szkolnym 2016/2017. Nasza szkoła była wśród 14 laureatów, jako jedyna reprezentowała powiat radziejowski. Mieliśmy zaszczyt gościć na pięknej uroczystości w składzie: Hanna Derela kl.IIIb, Julia Frontczak kl.VIa, Igor Szymczak kl.VIa, Barbara Kordylak- koordynator programu, prezes KŁ „ Cyraneczka” w Orlu p. Waldemar Ciesielski, p. Tadeusz Balcer- były prezes KŁ. Nasi uczniowie brali udział w konkursie testowym z wiedzy przyrodniczo-łowieckiej, w którym zajęli drużynowo I miejsce. Wykazali się ogromną wiedzą na temat łowiectwa. Poza tym uczestniczyli w licznych konkursach, które odbywały się w trakcie uroczystości zdobyli wiele nagród indywidualnych, można powiedzieć byli „ Łowcami nagród”. Szkoła została uhonorowana dyplomem wręczonym przez Prezydent Miasta Włocławek i przedstawicieli Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Mieliśmy możliwość zdegustowania „ małego co nie co z dziczyzny”. Uczniowie wrócili zadowoleni, pełni wrażeń ,a co najważniejsze z torbami pełnymi nagród. Składam serdeczne podziękowania uczniom, którzy godnie i dumnie reprezentowali naszą szkołę oraz nauczycielom klas I-III, którzy prowadzili lekcje o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, organizują wycieczki, które są najlepszymi lekcjami przyrody, przedstawicielom KŁ „ Cyraneczka” w Orlu, z którym współpracuję od roku 2015, Wójtowi Gminy panu Markowi Dybowskiemu za umożliwienie nam dojazdu na uroczystość.

Z myśliwsko- leśnym pozdrowieniem
DARZ BÓR
Szkolny koordynator programu
Barbara Kordylak

 

Materiał CW24tv 

 Materiał Gazety pomorskiej

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce miało miejsce V Szkolne Patriotyczne Śpiewanie. Ta cykliczna uroczystość umożliwia aktywny udział wszystkim uczniom. Pieśni patriotyczne bardziej lub mniej znane, ze szkolnych śpiewników, śpiewali uczniowie, pracownicy szkoły i zaproszeni goście. Dzięki tekstom Mazurka Dąbrowskiego, I Brygady, Roty i wielu innym utworom udaliśmy się w wędrówkę po dziejach naszej Ojczyzny. To radosne święto z udziałem przedszkolaków, wszystkich uczniów od najmłodszych po młodzież z klas gimnazjalnych było kolejnym przykładem, że wiek ucznia nie jest przeszkodą do wspólnego świętowania. Najmłodsi dzięki aranżacjom p. Elizy Ospalskiej – Grudzień aktywnie uczestniczyli w uroczystości poprzez marsz w rytmie pieśni i eksponowanie symboli narodowych. Kształtowanie postaw patriotycznych było możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich wychowawców, pocztowi sztandarowemu, prowadzącym uroczystość uczniom z klas gimnazjalnych, opiekunom samorządu uczniowskiego, Paniom Elizie Ospalskiej- Grudzień, Barbarze Przybysz i Sylwii Kręcickiej - Dereli oraz czynnemu udziałowi wszystkich uczestników uroczystości. W kolejnym dniu – 11 listopada w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Topólce odbyła się uroczysta Msza Święta, która upamiętniała 99. rocznicę odzyskania niepodległości. We Mszy Świętej, którą odprawił ks. kanonik Antoni Wojciechowski, uczestniczyli mieszkańcy Gminy Topólka, harcerze, poczty sztandarowe i gminna orkiestra. Dwudniowe gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyło wystąpienie okolicznościowe wójta gminy Topólka - Marka Dybowskiego.

Grzegorz Pierucki

 

 

Dzień zdrowego śniadania

Uczniowie z klas I – III kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. 8 listopada dzieci przy wsparciu rodziców i wychowawców zorganizowały zdrowe śniadanie dla siebie i młodszych kolegów. Na stołach znalazły się pyszne, kolorowe kanapki, owoce, warzywa oraz płatki i jogurty. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Wychowawcy klas I - III

 

 

W teatrze...

27 października w Narodowym Teatrze Impresaryjnym we Włocławku uczniowie klas gimnazjalnych pierwszych i drugich obejrzeli spektakl pt. "Szukając Graala. Motyw rycerza w literaturze" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Była to opowieść o poszukiwaniu sensu istnienia, o marzeniach, życiowych celach i ponadczasowych wartościach. To także współczesna historia, przeplatająca się ze średniowieczną opowieścią o rycerzu. Dzięki przedstawieniu uczniowie zobaczyli, że rycerski kodeks oraz idee mogą być stosowane również dzisiaj.

Organizator wycieczki - Beata Jankowska 

 

25 lat Caritas

 

JAN PAWEŁ II – Idźmy naprzód z nadzieją!

27 października obchodziliśmy w naszej szkole WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Z tej okazji można było obejrzeć montaż słowno -muzyczny poświęcony życiu św. Jana Pawła II oraz odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II.
W konkursie brało udział 21 uczniów z klas VII oraz II, III gimnazjum. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą życia św. Jana Pawła II.

I miejsce Paulina Majewska - kl. III
II miejsce Weronika Pierucka kl.III
III miejsce Julia Lewandowska kl.II
IV miejsce Mariusz Kosiński kl.II, Łukasz Jankowski kl.VII
V miejsce Ola Banasiak kl.II, Natalia Tejman kl. VII

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Aneta Tejman

 

Konkurs Piosenki Religijnej

26 października 2017 roku  w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej. Ideą konkursu było propagowanie pieśni religijnej oraz integracja młodzieży chrześcijańskiej. Do udziału zgłosili się uczniowie z 6 szkół tj. Lubrańca, Osięcin, Morzyc, Piotrkowa Kuj, Paniewa oraz Topólki. Uczestników konkursu, gości przywitaliśmy piosenką w wykonaniu Mariusza Kosińskiego pt ,, Do kołyski", która wprowadziła wszystkich zebranych w niecodzienny nastrój radości, po czym uczniowie z poszczególnych szkół mogli rozpocząć prezentację swoich utworów. W komisji oceniającej walory głosowe uczestników zasiedli: Alina Czaplewska,  Magdalena  Szczerbiak oraz Łukasz Smykowski. .

W konkursie zwyciężyli  Mariusz  Kosiński  prezentując utwór pt. ,Modlitwa” (Topólka) i Julia Wiśniewska - ,,Maria Jasnogórska” (Piotrków  Kuj). Drugie miejsca przyznano uczennicom Oliwii Grabowskiej -,,Wciąż mnie zadziwiasz Panie” (Osięciny)  i Natalii  Roszak - ,,Jesteśmy  krajem  chleba" (Topólka).  Miejsce trzecie wyśpiewały: duet z Lubrańca - Sandra Wachowicz, Weronika Wieczorek ,,Ty  tylko mnie  poprowadź"  i  Patrycja Biernacka ,,Po to Bóg stworzył z prochu człowieka” (Paniewo).

Wzorem roku ubiegłego atrakcją konkursu było przyznanie nagród: Dyrektora Szkoły, Specjalnej, Publiczności oraz  Rady Rodziców, które przypadły uczniom:  Marcelowi Kordylakowi, Roksanie Roszkowskiej, Majce  Marciszewskiej oraz Zuzannie Gawłowskiej.

Głównym fundatorem nagród był ks. Kanonik Antoni Wojciechowski proboszcz parafii w Topólce.

Składamy podziękowania  wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy również uczniom za udział, a opiekunom za rzetelne przygotowanie młodzieży do występów. 

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Topólce składają serdeczne podziękowania  Radzie  Rodziców za ufundowaną  nagrodę oraz wkład w  przygotowanie  słodkiego poczęstunku.

Danielewska, Tejman, J. Grabowska, M. Gołębiewska, A. Mańkowska, M. Jaskulska,

K. Wujkiewicz, G. Błaszczyk.

 
 

Ślubowanie klas pierwszych

25 październik 2017 roku 30 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernia w Topólce.
Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości oraz rodziców i starszych kolegów. Uroczystość pierwszaki rozpoczęły polonezem, następnie Pan Dyrektor Szkoły Grzegorz Pierucki skierował do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Uczniowie klasy Ia i Ib pod kierunkiem wychowawczyń przedstawiły program słowno – muzyczny, w którym zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności. Pomimo ogromnej tremy, poradziły sobie świetnie.

Następnie uczniowie zostali pasowani przez Pana Dyrektora Szkoły na uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernia w Topólce przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy, a starsi koledzy zaoferowali swą pomoc w razie trudności. Wspólne fotografie, dyplomy, żakowskie czapki i życzenia tak jak i ten wielki dzień na pewno długo zostaną w pamięci każdego z nich. Po głównej uroczystości odbył się wspólny, słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szkolnym świadectwie.
wychowawczynie


Mariola Linert i Mirosława Nieznańska

 

 

 Próbna ewakuacja 18.10.2017 r.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel w formie koncertu życzeń, bo "choć się dookoła tyle zmienia, to nadal modne są życzenia”.
Na spotkanie przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.
Koncert życzeń prowadzili: Urszula Szczepaniak i Mariusz Kosiński. Uczniowie chcieli w ten sposób wyrazić swą wdzięczność za opiekę, życzliwe słowo, uśmiech, a przede wszystkim za trud wychowania i nauczania. Wyrazem tej wdzięczności były dedykowane piosenki, np. "Najtrudniejszy pierwszy krok”, "Żeby szczęśliwym być” i wiele innych w wykonaniu naszych uzdolnionych uczniów. Na zakończenie Mariusz Kosiński pięknie zaśpiewał znany utwór "Wszystkiego najlepszego”.
Po koncercie życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli: Wójt Gminy Topólka Marek Dybowski, Przewodniczący Rady Gminy Topólka Stanisław Borkowski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Puszakowska.
Rada Rodziców przygotowała także słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów.

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

  

 

Z wizytą w teatrze

W dniach 10 i 12 października kolejne grupy naszych uczniów udały się do Teatru Impresaryjnego we Włocławku. Najpierw byli to czwartoklasiści, którzy obejrzeli przedstawienie pt. „Pan Kleks”, a później uczniowie z klas szóstych i siódmych mieli okazję obejrzeć „Zemstę”.

Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu udowodnili nam, że lektury szkolne wcale nie są nudne. Wracaliśmy do szkoły pełni wrażeń, po obfitym posiłku w KFC.


Organizatorzy: Emilia Kacprzak
Anna Michalak

 

Zabawa fizyką

Uczniowie klas II wraz z opiekunami 11 października br. brali udział w przedmiotowej wycieczce do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. To interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Uczniowie, zwiedzając Centrum, samodzielnie przeprowadzali doświadczenia oraz obserwowali zjawiska fizyczne.
Pierwsza część zmagań uczniów dotyczyła ścieżki edukacyjnej „Rzeka”. Na modelu rzeki można zobaczyć przebieg wód od źródeł po ujście. Nawiązuje on do przepływającej przez Toruń Wisły. Uczniowie zostali podzieleni na 5 – osobowe zespoły, w których na określonych stanowiskach doświadczalnych takich jak: śruba Archimedesa, winda wodna, tama, fontanna czy model oczyszczalni ścieków, szukali odpowiedzi na pytania zawarte w karcie pracy. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem wykonywali określone zadania. Drużyna w składzie: Izabela Balcer, Sebastian Banasiak, Kamil Doroszkiewicz, Marcel Kordylak, Justyna Piasecka, Dawid Stawicki z kl. IIa rozwiązała prawidłowo test, otrzymując od Centrum drobne nagrody.
Następnie uczniowie samodzielnie zwiedzali interaktywne wystawy, które znajdują się na 6 poziomach. Wycieczkę zakończyliśmy tradycyjnie w McDonalds.

Joanna Rzepecka
Katarzyna Wujkiewicz

 

 

Sportowy październik

1. Dnia 5 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Celem wycieczki było zapoznanie z historią i osiągnięciami Klubu Zawisza oraz zwiedzanie obiektów sportowych należących do tego klubu sportowego.

Opiekunowie: Paweł Rogowski i Robert Siwiński

 

2. Dnia 6 .10. 2017 r. odbyły się Powiatowe Zawody w Piłkę Nożną Chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Cezary Mańkowski, Krystian Piasecki, Kamil Kapuściński, Mateusz Janiak, Dominik Janiak, Dawid Stawicki, Mateusz Przybysz, Jakub Kozicki, Konrad Pogodziński, Daniel Rakowski i Damian Smolarek, którzy zajęli III miejsce.

Opiekun: Paweł Rogowski

 

3. Dnia 10.10.2017 r. grupa uczniów w składzie: Piotr Gołębiewski, Patryk Kowalski, Radosław Jóźwiak, Żaneta Iglewska, Patryk Nowakowski i Dawid Stawicki reprezentowali powiat radziejowski w Wojewódzkich Indywidualnych Biegach Przełajowych.

Opiekunowie: Paweł Rogowski i Robert Siwiński

 

 

 

IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ

XVII DZIEŃ PAPIESKI - DZIEŁO NOWEGO
TYSIĄCLECIA:

Jak co roku członkowie szkolnego Koła Caritas wzięli udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznym ( 8. 10. 2017r. ) hasłem akcji były słowa: Świętego Jan Paweł II –,, Idźmy naprzód z nadzieja”- zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” wydanego zakończenie Roku Jubileuszowego 2000 – to zaproszenie do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża-Polaka. Dzięki tegorocznemu Dniowi Papieskiemu organizatorzy promowali chrześcijańską wizję nadziei, której wyrazicielem, piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II:

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

św. Jan Paweł II

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali ten szczytny cel- wspólnego budowania „żywego pomnika” św. Jana Pawła II.

 

 

 

Spotkanie z panią Barbarą Ciwoniuk

5 października 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorką książek dla młodzieży panią Barbarą Ciwoniuk. Zostało zorganizowane przez pracowników Gminnej Bibliotece Publicznej. Pani Barbara Ciwoniuk opowiadała uczniom o swoich książkach, mieli oni również możliwość porozmawiania z autorką, która najaktywniejszym uczestnikom spotkania podarowała swoje książki.

Cieszyło się ono zainteresowaniem uczniów, gdyż tematyka jej książek jest bliska zainteresowaniom młodzieży – dotyczy szkolnej rzeczywistości, prezentuje różne postawy młodego człowieka wobec szkoły, życia rówieśników, przyjaźni.

Na pewno spotkanie z autorką spopularyzuje jej twórczość wśród młodzieży.

Anna Orłowska

 

 

Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

We wrześniu uczniowie klasy drugiej i klas trzecich promowali swe kandydatury do Małego Samorządu Uczniowskiego.

Na początku października uczniowie klas I-III, spośród wszystkich zgłoszeń, w tajnym głosowaniu wybrali członków Małego Samorządu Uczniowskiego w składzie:

  •  Sylwester Mętlewicz z klasy IIIa
  •  Julia Leszczyńska z klasy IIIb
  •  Oliwia Redzimska z klasy II

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej współpracy.

Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego
R. Muraczewska i M. Nieznańska

 

Klasa III w Teatrze

9.10.2017r. uczniowie z klas III wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w przedstawieniu ,,Ach ta Pippi'' w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Po zakończeniu przedstawienia udaliśmy się do KFC. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń.

Wychowawcy klas III

Przedstawienie profilaktyczne

6.10.2017r. w szkole gościli aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa. Przedstawili uczniom spektakle o charakterze profilaktycznym. Pierwszy z nich, „Tu rządzi kot” dla grup 0 – III poruszał problematykę podstawowych zasad bezpieczeństwa, zachowania się w sytuacjach zagrożenia, dobrych i złych stron Internetu.

Uczniowie klas IV – VI obejrzeli program poświęcony zachowaniom ryzykownym ( środki uzależniające, symptomy uzależnienia od komputera i Internetu ).

Najstarszych uczniów – przedstawienie „Labirynt” – wprowadziło w tematykę kształtowania postaw aprobujących abstynencję i unikanie substancji psychoaktywnych, radzenie sobie ze stresem.


E. Pesta – Wojtysiak
pedagog szkolny 

 

 

 

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

29 września uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele matematyki włączyli się w obchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Szkoła otrzymała od Organizatora Głównego Licencję na organizację tego święta w naszej szkole oraz dostęp do materiałów niezbędnych do przeprowadzenia akcji. W Dniu Tabliczki Mnożenia w szkole pracowały trzy Komisje Egzaminacyjne. Egzaminatorzy wspierani przez asystentów sprawdzali wśród uczniów i dorosłych znajomość tabliczki mnożenia. Każdy, kto w tym dniu zdał egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskał tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Korzyści dla ucznia z udziału w Dniu Tabliczki Mnożenia to przede wszystkim: przypomnienie i utrwalenie po wakacjach tabliczki mnożenia, nauka przez zabawę oraz niezapomniane emocje.

Nauczyciele matematyki

 

 

Dzień Chłopaka w kl. I-III

29 września z okazji Dnia Chłopaka Mały Samorząd Uczniowski przeprowadził wybory na Super Chłopaka. W każdej klasie wybrano najsympatyczniejszego i najprzystojniejszego chłopaka, oto oni:
Dominik Białek – kl. Ia,
Jakub Janicki – kl. Ib
Artur Sadowski – kl. II
Sylwester Mętlewicz – kl. IIIa
Konrad Śniegowski – kl. IIIb
Jakub Mikołajczak – kl. IIIc.
Wszyscy chłopcy otrzymali drobne upominki.

R. Muraczewska
M. Nieznańska

 

 

 

III Szkolne Święto Pieczonego Ziemniaka

29 września zajęcia w kl. I-III odbywały się w niecodziennej scenerii. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się na boisko szkolne, gdzie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka. Następnie odbyło się pieczenie ziemniaków. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisywały, więc i zabawa była znakomita.

R. Muraczewska
M. Nieznańska

 

 

Dzień Integracji Uczniowskiej – 27 września 2017 r.

Dzień Integracji Uczniowskiej był obchodzony w naszej szkole bardzo uroczyście i wypełniony różnymi działaniami. Tego dnia, z okazji Europejskiego Dnia Języków, mogliśmy zobaczyć plakaty dotyczące wybranego państwa europejskiego przygotowane przez uczniów kl. IV-VI. Uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum, zaprezentowali ciekawostki o tych krajach i największe przeboje europejskich artystów. Swoimi występami zagwarantowali nam prawdziwą ucztę muzyczną, nie zabrakło śpiewu, tańca i dowcipu. Zarówno plakaty jak i prezentacje zostały poddane ocenie jury. Nagrodą dla zwycięskich klas był dzień bez pytania. Podczas Europejskiego Dnia Języków uczniowie sprawdzili również swoją wiedzę z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego. Naszą uroczystość uświetniły występy Zuzi Matusiak, Mariusza Kosińskiego i Marcela Kordylaka.

W tym dniu Samorząd Uczniowski przeprowadził również wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu uczestniczyło 237 uczniów. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Zuzanna Szczepańska z kl. IIc , uzyskując największą liczbę głosów. Funkcję zastępcy przewodniczącej powierzono Marcelowi Kordylakowi z kl. IIa. Partycja Bladoszewska z kl. Vb będzie sekretarzem. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy wspaniałych pomysłów.

W czasie Dnia Integracji Uczniowskiej odbyła się również dyskoteka z okazji Dnia Chłopca. Wszyscy uczniowie bawili się przy muzyce zespołu Pałza, który został zaproszony przez Radę Rodziców.

Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek, za który bardzo dziękujemy.
Dzień Integracji Uczniowskiej był doskonała okazją do wspólnej zabawy oraz poznania swoich młodszych i starszych kolegów.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Nauczyciela języków obcych i języka polskiego

 

 

 

Klasa III w Piekarni

26.09.2017r. uczniowie klas trzecich wybrali się do Piekarni w Topólce. Na wycieczce uczniowie zobaczyli jak i z czego piecze się chleb Dzięki uprzejmości właściciela Piekarni dzieci mogły poznać pracę piekarza i cały proces technologiczny produkcji pieczywa.

Po piekarni oprowadzała uczniów pani WIOLETA, która cierpliwie i dokładnie opowiadała o wszystkich maszynach, urządzeniach, pracy piekarza i tajnikach wypieku chleba. Dzieci z ciekawością przyglądały się pracującym wielkim mieszalnikom. Wycieczka zakończyła się degustacją wyrobów z piekarni, a uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie.

Aleksandra Kolad wychowawczyni klasy IIIa

 

 

 

Trzecioklasiści w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

W ramach popularyzacji edukacji ekologicznej na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Górzna w dniach 18-19.09.2017r. Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych odbywających się w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Pani przewodnik prowadząc uczniów leśną ścieżką „Szumny Zdrój”, przedstawiła strukturę lasu. Zwróciła uwagę na rośliny objęte ochroną, formy ochrony roślin przed dzikimi zwierzętami oraz na zbiorniki wodne. Następnie trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej WILGA. Przedstawiono historię oraz faunę i florę Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali upominki. Następnego dnia uczniowie szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.

Wychowawczynie klas III

 

 

Narodowe Czytanie 2017

W ogólnopolskiej akcji pod hasłem Narodowe Czytanie nasza szkoła uczestniczyła po raz trzeci, tym razem poznawaliśmy dramat Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele”.
Na początku wybrani uczniowie klas VI i VII przedstawili informacje o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Krótko scharakteryzowali prezentowane dzieło. Poinformowali, że utwór powstał na podstawie autentycznego wydarzenia- wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.Przedstawiciele uczniów odczytywali fragmenty dramatu odwiedzając uczniów w klasach. Była to okazja do przybliżenia młodym odbiorcom wybitnego polskiego dzieła.

E. Kacprzak
A. Michalak
E. Dziakiewicz