ROK SZKOLNY 2021/2022 

 


 

"Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe"

Okres przedświąteczny to czas na poznawanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. W przedszkolu to również czas intensywnych przygotowań do świąt.

Wszystko zaczęło się od wykonania dekoracji świątecznej do przyozdobienia sali. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały w domu ozdobę na choinkę na konkurs ogłoszony przez Bibliotekę Gminną w Topólce.

Było też wspólne ozdabianie świątecznych pierniczków, słuchanie oraz nauka kolęd i pastorałek. Wspólne kolędowanie i składanie życzeń odbyło się podczas Wigilii klasowej.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 


 

Mój przyjaciel Miś

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Biblioteka Gminna w Topólce zaprosiła dzieci klas 0 do udziału w konkursie plastycznym. Bohaterem prac był Miś wykonany dowolną techniką. Wszystkie dostarczone prace były tak piękne, że komisja konkursowa miała nie lada problem z wybraniem tych najbardziej wyjątkowych. 2 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, a jego laureatami zostali:

grupa 0a:
I miejsce
– Lena Kobyłecka
II miejsce – Martyna Rewers
III miejsce – Adam Jasiński

grupa 0b:
I miejsce
– Helena Saks
II miejsce
– Filip Michalak
III miejsce
– Janina Markwant

Wyróżnienia otrzymali: Maja Polichnowska - 0a, Natalia Świątkowska-Strömich - 0a, Antonina Mendel-0b, Izabela Lewandowska-0b, Kuba Dębowski-0b, Tymon Matusiak-0b i Nadia Tomczak-0b.

Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 


 

Mikołajki

"6 grudnia - jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie". Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki przygotowały się do tego święta bardzo starannie i dużo wcześniej, wykonując mikołajkowe dekoracje sali. Przygotowały też ogromny, czerwony worek, w którym znalazły dla siebie upominki. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy, że nie zapomniałeś o nas.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 


 

Fotorelacja z andrzejek w grupie 1 i 3 punktu przedszkolnego.
A. Głowacka
K. Wujkiewicz

 


 

„Abra kadabra

  • niech się czarów spełni magia!”

 

 Z końcem listopada obchodzimy andrzejki. W dniu św. Andrzeja, przedszkolaki z punktu przedszkolnego kultywowały andrzejkowe tradycje. Podczas lania wosku, wróżb z butami czy filiżankami, z przymrużeniem oka poznawały swoją przyszłość. Życzymy wszystkim pomyślności

i zapraszamy znów za rok.

                                                                                                                                           Anna Dykon

 


 

DZIEŃ KREDKI

22 listopada kolorowe kredki duże i małe zagościły w oddziałach przedszkolnych, aby przypomnieć wszystkim o swoim święcie. Dzieci podczas zajęć wykonywały kolorowe rysunki, słuchały opowiadań o kredkach, poznały różne ich rodzaje. Brały udział w zabawach z kredkami w roli głównej i bawiły się przy piosence "Kolorowe kredki". Na zakończenie przedszkolaki wspólnie zastanawiały się : "co by było, gdyby nie było kolorów".

M. Danielewicz
M. Smolarek

 


 

Dzieci swoje prawa mają
teraz wszyscy je już znają!

W przeddzień Dnia Praw Dziecka, przedszkolaki z punktu przedszkolnego rozmawiały na temat swoich praw i obowiązków. Choć są jeszcze mali, wiedzą, że prawa należy przestrzegać, a obowiązki wypełniać. Zachowując prawo i niosąc pomoc, szanujemy każdego człowieka, zwłaszcza małego. Życzymy wszystkim, aby nikt nie łamał ich praw.

                                                                                                                                       Anna Dykon

 


 

Konkurs plastyczny o jesieni rozstrzygnięty

W październiku we współpracy z Biblioteką Gminną w Topólce ogłoszony został dla dzieci z oddziałów przedszkolnych konkurs plastyczny: "Jesień". Celem konkursu było rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej dzieci. 10 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Miło nam poinformować o jego wynikach:

Grupa 0a

I miejsce- Adam Jasiński
II miejsce – Julia Kozińska
III miejsce – Tymoteusz Aleksiński

Grupa 0b

I miejsce - Helena Saks
II miejsce - Nadia Tomczak
III miejsce - Janina Markwant

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Wszystkie prace były bardzo piękne i ciekawe. Zachęcamy dzieci do brania udziału w kolejnych konkursach.

M.Danielewicz
M.Smolarek

 


 

Pasowanie na Przedszkolaka

Dzień 9 listopada na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do przedszkola. To dla nich zorganizowana została ta uroczystość.

W części artystycznej wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Nie zabrakło wierszy, piosenek, zabaw ruchowych i tańców. Dzieci złożyły obietnicę, że będą uśmiechniętymi, dobrymi i dzielnymi przedszkolakami. Pani Dyrektor dokonała Uroczystego Pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć - Jestem Przedszkolakiem!

M.Danielewicz
M.Smolarek

 


 

Pierwsza lekcja historii

10 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci zostały zaproszone przez panie z Biblioteki Gminnej w Topólce, aby wziąć udział w wyjątkowej lekcję historii. Głównym celem spotkania było kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego tradycji i kultury. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania pt. „Pan na Kasztance” z książki „Bitwa Warszawska 1920 roku czyli Cud nad Wisłą”.

M.Danielewicz
M.Smolarek

 


 

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada w oddziałach przedszkolnych dzieci obchodziły „Dzień Postaci z Bajek”. Baśnie i bajki towarzyszą wszystkim od najmłodszych lat, są źródłem nieograniczonych przeżyć i wrażeń. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Przedszkolaki podczas zajęć słuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, rysowały również swoją ulubioną postać. Na koniec bajkowego dnia dzieci miały okazję obejrzeć bajkę pt.: „Trzy małe świnki” w formie Teatrzyku Kamishibai” zaprezentowanego przez panią z biblioteki szkolnej. Był to dla wszystkich dzieci bardzo miły i wyjątkowy dzień.

M.Danielewicz
M.Smolarek

 


 

Święto Poczty Polskiej


18 października jest dniem pracowników poczty. Z tej okazji przedszkolaki z grupy 2 odwiedziły miejscowy urząd pocztowy. Dzieci złożyły życzenia i wręczyły przygotowane laurki. Dziękujemy za dostarczane wiadomości i paczki. Życzymy dużo zdrowia i wielu życzliwych odbiorców.

                                                                                                                                        

 Anna Dykon

 


 

Aktywnie i zdrowo

Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie gwarantują prawidłowy wzrost i rozwój, dlatego przedszkolaki z grupy 2 uczą się jak dbać o zdrowie. Dzieci poznawały witaminowe przysmaki jakimi są owoce i warzywa. Przygotowywały pyszny sok warzywno – owocowy. Wybrały się do Klubu Seniora w Topólce na zajęcia z fizjoterapeutą. Obserwowały ćwiczących seniorów, którzy swoim zaangażowaniem dają dzieciom przykład jak trzymać formę pomimo upływu lat.

Pod czujnym okiem fizjoterapeutki, pani Marleny Jakubowskiej – mamy Ignasia i Marceliny, wzięły udział w sesji ćwiczeniowej. Uzyskały wiele cennych rad jak dbać o zdrowie fizyczne, postawę i ogólną sprawność.

Dziękujemy za pouczające spotkanie, życzymy drogim seniorom wiecznej młodości, tej duchowej i fizycznej.

                                                                                                                                           Anna Dykon

 


 

"Tydzień pełen atrakcji"

Za nami ostatni tydzień września, który wypełniony był atrakcjami,  jakie przypadały na poszczególne dni. We wtorek królowały jabłka, ponieważ obchodziliśmy "Dzień Jabłka". Dzieci ochoczo przystąpiły do wykonywania prac plastycznych – kolorowych jabłek, które zostały zamieszczone na papierowej jabłoni. Było dużo zabaw ruchowych do piosenki "Małe czerwone jabłuszko" i wspólny jabłkowy poczęstunek. 

W środę przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego lasu w poszukiwaniu oznak nadejścia jesieni. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając, dotykając.

W czwartek swoje święto obchodzili chłopcy, dla których dziewczynki własnoręcznie wykonały pamiątkowe laurki i złożyły gorące życzenia. Były również zabawy muzyczno – taneczne integrujące grupę i dyskoteka przy ulubionych dziecięcych przebojach.

M. Danielewicz
M.  Smolarek

 Dzień Super Chłopaka

 

30 września przedszkolaki z grupy 2 poszły z wizytą do super druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Topólce. Dh Jarosław Piasecki i dh Magdalena Wojtysiak wraz z kolegami oprowadzili i opowiedzieli dzieciom o służbie w straży. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega zawód strażaka. Zobaczyły sprzęt wykorzystywany do ratowania poszkodowanych na lądzie i w wodzie. Miały okazję założyć strażacki kombinezon, próbowały udźwignąć butlę z tlenem, a także zasiadły za kierownicą wozu strażackiego. Dowiedziały się też, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Był też czas na relaks w nowej remizie strażackiej. Po tej wizycie wielu przedszkolaków, zarówno chłopców jak i dziewczynek, deklarowało w dorosłości służbę w ochotniczej straży pożarnej. Dziękujemy strażakom z OSP Topólka za pouczające spotkanie i życzymy wszystkim druhom siły i wytrwałości w pełnieniu służby.

                                                                                                                                          Anna Dykon

 


 

Wycieczka do sali zabaw

23 września dzieci z grupy 5-latków wybrały się na wycieczkę do Sali Zabaw Honolulu we Włocławku, gdzie pod czujnym okiem opiekunów spędziły radośnie czas na wspólnej zabawie.

Anna Głowacka

 


 

Lecą liście...

23 września w ramach powitania Jesieni w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy "Dzień Spadającego Liścia". Dzieci wykonywały bukiety ze zgromadzonych liści, porównywały ich kształty, kolory, odgadywały nazwy drzew, z których już spadły. Uwieńczeniem zajęć były wesołe zabawy ruchowe w ogrodzie szkolonym z wykorzystaniem spadających, kolorowych liści.

 M. Danielewicz
M. Smolarek

 


 

Integracja i zabawa

21 września przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego - grupa 2 - wybrały się do włocławskiej sali zabaw Kids & Play. Wyjazd był okazją do aktywnego spędzenia czasu oraz zacieśniania więzi przedszkola z rodziną. Wspólna, wesoła zabawa posłużyła lepszemu poznaniu dzieci i ich rodziców. Udany wyjazd zachęca do organizowania kolejnych wycieczek. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Topólce za współfinansowanie wyjazdu.

Anna Dykon

 


Bezpieczny Przedszkolak

   Dzień Przedszkolaka w Punkcie Przedszkolnym obchodzony był w tym roku pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”. Z tej okazji dzieci rozmawiały o bezpieczeństwie w przedszkolu. Utalały zasady współpracy podczas zajęć i zabaw.

  Tego dnia zawitali do nas wyjątkowi goście z KPP w Radziejowie. Opowiadali dzieciom o bezpieczeństwie w różnych sytuacjach życiowych. St. asp. Piotr Świderski i mł. asp. Maciej Stawicki, przedstawili dzieciom czworonożnych przyjaciół – psy w służbie policji. St. asp.Piotr Świderski  opowiedział przedszkolakom na czym polega ich służba oraz jak przebiega szkolenie. Policjanci zaprezentowali jak psy reagują na komendy.

  Sierż. sztab. Magdalena Cywińska - Grobelska rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomniała jak ważne jest noszenie kamizelek i odblasków. Powiedziała w jakich sytuacjach i w jaki sposób używać numeru alarmowego 112. Nauczyła dzieci bezpiecznej pozycji w razie niebezpiecznego kontaktu z psem.

 Wizyta policji w przedszkolu była ważnym wydarzeniem, dzięki któremu nasze przedszkolaki poczuły się bezpieczne oraz nauczyły wielu ważnych zasad. Policjanci obdarowali dzieci odblaskami. Przedszkolaki odwdzięczyły się upominkiem i pamiątkowym dyplomem.  

  Dziękujemy wszystkim policjantom za ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa przedszkolaków i ich rodzin oraz życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy.

                                                                                                                                            Anna Dykon

W swoje Święto dzieci z Topólki gościły radziejowskich policjantów oraz służbowe owczarki.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA Z POLICJANTAMI


 20 września to wyjątkowa data dla wszystkich przedszkolaków, gdyż w tym dniu obchodzą Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Pan Dyrektor złożył dzieciom życzenia i przekazał "czarodziejski klucz", który otwierał drzwi do radosnego świata przedszkolaków. Dzieci zaśpiewały ochoczo "Hymn przedszkolaka", uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Były tańce z balonami i chustami animacyjnymi. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal. Nie zabrakło również przygotowanych przez rodziców słodkości.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 
 

 
 

„Bezpieczny przedszkolak”

W poniedziałkowy poranek 13 września dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedzili policjanci z Posterunku Policji w Topólce – Kierownik  asp.szt. Robert Zarębski oraz sierż. szt. Radosław Urbaniak. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie dzieci na drogach, w  domu oraz podczas jazdy autobusem szkolnym. Policjanci podkreślili, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesiennym. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć z policjantami.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 

 
 

15 września po raz kolejny był  „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Dzieci rozpoczęły świętowanie od obejrzenia historii o małej Vashti. Sale przedszkolne stały się „kropkowym światem”. Panie zorganizowały zajęcia, które pomagały dzieciom odkryć ich talenty. Pomysłowość przedszkolaków nie miała granic. Powstały piękne „kropkowe  dzieła sztuki”. Miłą niespodzianką była wizyta pani Anny Orłowskiej z biblioteki szkolnej, która zaprezentowała inscenizację wiersz pt. „Kropka”. „Kropkowe święto” sprawiło wszystkim dzieciom wiele radości.

M. Danielewicz
M. Smolarek