ROK SZKOLNY 2021/2022


 

„Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa – Powrót do Tradycji”


Uczennice kl. IIb: Szychowska A., Wasielewska K. i  Desecka Z., wzięły udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa – Powrót do Tradycji” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Topólce.

 I miejsce w kategorii kl. I – III zajęła Klaudia Wasielewska.

Serdecznie gratulujemy!

Mariola Linert

 


 

Jasełka szkolne 2021

 „Najpiękniejsze tradycje kujawskie”

Został rozstrzygnięty V. powiatowy konkurs literacki i plastyczny „Najpiękniejsze tradycje kujawskie”, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Szkoła Sercem Wsi” w Pocierzynie.

 Miło mi poinformować, że uczennica klasy IIIa – Maria Kordylak – otrzymała III miejsce w konkursie plastycznym. Serdeczne gratulacje!


Marianna Zielińska 

„MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy bardziej niż zwykle otwierają się nasze serca na potrzeby innych ludzi. Tak stało się i w naszej topóleckiej społeczności, gdzie druhowie OSP Topólka zorganizowali akcję zbiórki słodyczy dla służb mundurowych strzegących wschodniej granicy naszego kraju, chcąc okazać w ten sposób solidarność z tymi, którzy nie zasiądą w tym roku do stołu wigilijnego wraz ze swoimi najbliższymi.

Akcję "Murem za polskim mundurem" wsparli również uczniowie naszej szkoły, a także dzieci z punktu przedszkolnego. Nagrodą dla nich za ten maleńki gest empatii w kierunku mundurowych były pamiątkowe zdjęcia z druhami OSP Topólka oraz satysfakcja, że zebrane słodycze choć trochę osłodzą świąteczny czas tym, którzy będą wówczas pełnili służbę, strzegąc granic naszej Ojczyzny.

Tekst: Lidia Wąsikowska
Foto: Aneta tejman

 


 

 

Andrzejki w klasach l – lll

W poniedziałek 29 listopada uczniowie klas I-lll przenieśli się w zaczarowany świat magii i czarów. Dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i emocji.

Wychowawczynie klas I-lll

 


 

,,Jesień na Kujawach’’

28 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym: ,,Jesień na Kujawach’’. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły - Maria Kordylak z kl. IIIa, która zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Marianna Zielińska

 Znam swoje prawa

32 lata temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie  i przyjęli Konwencję o prawach dziecka.

22 listopada uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczcili rocznicę uchwalenia najważniejszego dokumentu o prawach dzieci na świecie.

Z okazji Międzynarodowego Święta Dnia Praw Dziecka zostały zrealizowane  działania, którym towarzyszyło przesłanie „Znam swoje prawa”. Dzieci wypowiadały się na temat praw, wykonały prace plastyczne i w geście solidarności z rówieśnikami na świecie ozdobiły klasy niebieskimi balonami. Nie zabrakło niebieskich barw w strojach dzieci i nauczycieli.

Wychowawcy

 


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zniewolenia przez jarzmo zaborców.
Dzień ten uczciliśmy uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej przez Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce ks. Kan. Antoniego Wojciechowskiego.NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...     11 listopada jest dniem szczególnym dla wszystkich Polaków. To właśnie wtedy świętujemy odzyskaną po 123 latach niewoli niepodległość. Nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii.

     Warto wiedzieć, że Narodowe Święto Niepodległości obchodzono 11 listopada, ale z przerwami. Zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a osiem lat później zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Święto Niepodległości przywrócono dopiero w 1989 roku. W czasach II wojny światowej oficjalne obchody były niemożliwe, ale organizowano je konspiracyjnie. W dzisiejszych czasach obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

     Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych... Przedstawiamy wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Agnieszka Kordylak


 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH


W piątek 5 listopada powiększyła się nasza szkolna rodzina. Dzieci z klas pierwszych A i B złożyły uroczyste ślubowanie i stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce. Dumnie przyrzekały, że będą dobrymi Polakami i wzorowymi uczniami. Uroczystość przygotowały pani Barbara Kordylak i pani Anna Grabowska.

 


 

Skąd się bierze woda w kranie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie uczniowie klas trzecich wybrali się 8 listopada na wycieczkę do pobliskiej hydroforni w Orlu. Wizyta rozpoczęła się od przybliżenia dzieciom, czym w istocie jest woda i jak mądrze z niej korzystać. Dzieci dowiedziały się, że woda jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych naszej planety, ponieważ bez niej nie istniałoby życie.

Następnie grupa udała się na zwiedzanie zakładu, podczas którego szczegółowo poznała proces pozyskiwania i uzdatniania wody. Dowiedzieliśmy się, że zanim woda trafi do kranów przebywa długą drogę. Aby nadawała się do picia musi przejść przez proces oczyszczania, czyli uzdatniania. Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi Wajerowi za oprowadzenie nas po stacji i udzieleniu wyczerpujących  odpowiedzi na pytania przygotowane przez dzieci.

Marianna Zielińska
Renata Muraczewska

 


 

Wyjazd do Multikina klas pierwszych

28 października uczniowie klasy Ia i b, razem z paniami: Barbarą Kordylak, Anną Grabowską i Joanną Grabowską, byli w Multikinie we Włocławku. Obejrzeli film pt. "Ron Usterka" - opowieść o chłopcu, który jako jedyny w szkole nie miał kolegów i koleżanek. Jego przyjacielem stał się podręczny robot. Film mówił o tym, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest przyjaźń. Była to pierwsza wspólna wycieczka, w czasie której dzieci uczyły się zasad właściwego zachowania w kinie oraz samodzielności. Pierwszoklasiści wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
 
Wychowawczynie:
Barbara Kordylak, Anna Grabowska
 

 

„Wojska bitwy pod Chocimiem 1621 roku”

 

11 października odbyła się gala finałowa Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „Wojska bitwy pod Chocimiem 1621 roku” zorganizowanego przez Zespół Szkół RCKU w Przemystce. W sumie nadesłane zostały 123 prace ze szkół naszego regionu. Jury konkursu nagrodziło 11 autorów. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazła się Liwia Trzaskowska, uczennica naszej szkoły z klasy VIa, która zajęła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                    Opiekun: Agnieszka Kordylak
                                                                                                                    Foto: Anna Orłowska

 


 

TURNIEJ SZACHOWY

12 października w Szkole Podstawowej w Pocierzynie odbył się IV Indywidualny Turniej Szachowy pod hasłem: „Ze sportem za pan brat”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kornel Matusiak z kl. IVb i Michał Dykon z kl. Vb. Turniej został rozegrany w grach singlowych, systemem „każdy z każdym”. W końcowej klasyfikacji, w kategorii klas IV-VI,  Michał Dykon zajął I miejsce, a Kornel Matusiak II. Turniej był dla uczniów doskonałą okazją do wykazania się umiejętnością logicznego myślenia. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Radziejowie. Michałowi i Kornelowi gratulujemy odniesionego sukcesu. Rodzicom i dziadkom dziękujemy za zainteresowanie dzieci grą w szachy oraz przygotowanie do turnieju.

Wychowawczynie kl. IVb i Vb

 


 

Wycieczka do Multikina


7 października uczniowie klas: 5b, 6a, 8a uczestniczyli w wycieczce do Włocławka. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie filmu w Multikinie pt. „Lassie, wróć!” Niezwykłe przygody wiernego psa przeniosły oglądających w świat pełen nadzwyczajnych przygód i pozwoliły oderwać się od rzeczywistości szkolnej. Dobry nastrój towarzyszył wycieczkowiczom do końca wyprawy.

Opiekunowie:
B. Jankowska, M. Kurzawa, A. Kordylak

 


 

ŚWIAT DAJE CI POMYSŁ NA ŻYCIE

 

           Pszczoły. Co o nich wiemy? Niewiele, czasem nawet nie odróżniamy pszczoły od osy. Jednak wielcy naukowcy już dawno dostrzegli znaczenie i ważność tych owadów w świecie.

,,Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.” – Albert Einstein

,,Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi zostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka.” – Karol Darwin

Te myśli stały się inspiracją do zorganizowania prelekcji ph. Świat daje ci pomysł na życie”. 4 października w GOK-u w Topólce uczniowie klas VII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pasjonatem pszczelarstwa p. Jerzym Kontowiczem. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań uczniów, budzenie postawy odpowiedzialności za otaczający nas świat oraz poszukiwanie pomysłu na własne miejsce w świecie.

Prezes Koła Pszczelarskiego w Topólce, Jerzy Kontowicz, z pasją opowiedział uczniom o życiu tych owadów, o budowie ula, o pasiekach, o rodzajach miodu, ale też o ciężkiej, ciekawej pracy pszczelarza. Miejmy nadzieję, że ziarenko ekologii zostało zasiane. Dziękujemy.

                                                                                                                    Tekst: Grażyna Błaszczyk
                                                                                                                    Foto: Aneta Tejman

 XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


Pierwszego października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Głównym celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania  - uczenia się matematyki. Miało to zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Umiejętność mnożenia wśród uczniów i nauczycieli sprawdzały w tym roku dwie Komisje Egzaminacyjne z klasy 6 i 7a. Zdający otrzymywali odznakę ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Nauczyciele matematyki przeprowadzili również lekcje, na których uczniowie wykazywali się znajomością i umiejętnością stosowania tabliczki mnożenia w zadaniach praktycznych. Udział w akcji był okazją do wspólnej zabawy matematyką.

Nauczyciele matematyki

 


 

Wycieczka do Multikina we Włocławku

28 września uczniowie klas 4a, 4b i 5a uczestniczyli w wycieczce do Włocławka. Celem wyjazdu był seans filmowy w Multikinie: „Lassie, wróć!”. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli historię najwierniejszego psa na świecie i jego niezwykłą podróż w poszukiwaniu domu i najlepszego przyjaciela. Wycieczka pozwoliła uczniom się zrelaksować i miło spędzić z sobą czas.

Opiekunowie

 


 

PIERWSZA WYPRAWA

1 października  uczniowie klasy IIa i IIb pod opieką M. Nieznańskiej, M. Linert  i E. Dziakiewicz  wybrali się na wycieczkę do Multikina we Włocławku. Dzieci miały okazję obejrzeć komedię familijną pt.: „ Jak rozmawiać z psem”. Jest to film pełen przygód i humoru. Opowiada o wielkiej przyjaźni Oliviera i psa Henrego. Dzięki niej pokonują wiele przeszkód i wszystko dobrze się kończy.

Wycieczka do kina wywołała wiele radości  i  pozytywnych  wrażeń.

                                                                                                                                      Opiekunowie

 


 

„Dzień Chłopca” w klasach I – III

30 września obchodziliśmy „Dzień Chłopca”. W tym roku szkolnym każda klasa spędziła go w swojej sali. Dziewczynki zaśpiewały chłopcom tradycyjne „Sto lat”, wręczyły upominki i złożyły życzenia. Uczniowie brali udział w różnych konkursach i quizach. Było dużo zabawy i śmiechu. Mamy nadzieję  że w przyszłym roku będziemy bawić się już wspólnie.

Wychowawczynie klas I - III

 


 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

W naszej szkole corocznie odbywa się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Zadaniem każdego uczestnika jest zaliczenie specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Powstaje on zgodnie z zasadami ruchu drogowego pod czujnym okiem policjantów. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwa komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele policji i nauczyciel techniki. Wszyscy uczniowie, którzy 13 września br. przystąpili do egzaminu byli świetnie przygotowani, znali zasady i teraz już mogą bezpiecznie poruszać się po drogach.

Agnieszka Mańkowska

 


 

PIELGRZYMKA DO LICHENIA


Ponad 3 tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zgromadziło się 24 września w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. Myślą przewodnią było hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Uczniowie powierzyli Maryi zakończenie kolejnego etapu w szkole oraz  przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Młodzież rozpoczęła wizytę w licheńskim sanktuarium od zwiedzania muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli unikalne eksponaty w muzeum (starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich). Wchodząc do muzeum dzięki odrobinie wyobraźni uczniowie mogli przenieść się w samo serce historii Polski. Taka forma przekazu rozbudza naturalną ciekawość, a zdobyta wiedza zapada na długo w pamięci. Potem był czas na śpiewy i tańce. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadzili: ks. Michał Krygier oraz ks. Piotr Stanny. Kapłanom akompaniował  zespół muzyczny ,,Jordani”.  Konferencję do młodych ludzi wygłosił o. Maciej  Ziębiec. W tym czasie obecna w licheńskiej świątyni młodzież mogła skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Krzysztof  Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Pielgrzymka była dla nas wszystkich okazją do autorefleksji oraz miała duże znaczenie  dydaktyczne, wychowawcze i duchowe.

                                                                    Aneta Tejman,  Jolanta Grabowska

 


 

WYJAZD DO KINA

23 września klasy IIIa i IIIb wybrały się do Multikina we Włocławku na film ,,Lassie, wróć!’’. Fabułą filmu jest nie tylko historia miłości, wierności i przywiązania psa do człowieka, ale również opowieść o miłości człowieka do najlepszego przyjaciela. Trudno uwierzyć, że od premiery pierwszej ekranizacji o Lassie mija właśnie 78 lat i przez cały ten czas kolejne pokolenia śledzą losy dzielnego psa i jego długiej drogi do domu. Film bardzo podobał się wszystkim uczniom, a każdy z nich twierdził, że chciałby mieć tak wiernego i mądrego przyjaciela.

                                                                                             Wychowawczynie klas trzecich

 


 

Wycieczka do Biskupina

“Powrót do przeszłości” – pod tym hasłem odbyła się XXVI edycja Festynu Archeologicznego w Biskupinie, w którym uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstej z naszej szkoły. 14 września przenieśli się w przeszłość odległą, do epoki kamienia, czasów łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników. Odwiedzili metalurgów z epoki brązu, bursztynnika, pracownię garncarza oraz poznali tajniki pracy tkaczek i farbiarek. Przebywali w wiosce piastowskiej, gdzie rzemieślnicy pokazali, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin, biżuterię i zdradzili niektóre tajniki swojej pracy. Uczniowie mogli skosztować podpłomyków z jabłkiem, śliwką czy prażoną cebulką. Uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których wytwarzali naczynia z gliny i kolorowe paciorki, określali wiek drzew na podstawie liczby widocznych słoi, wybijali monety i poznawali instrumenty wykonane z rogów zwierząt. Na spotkaniu z sówką Ishtar dowiedzieli się, czym żywią się sowy, jakie mają zwyczaje oraz jakie wymagania należy spełnić, by móc hodować te piękne ptaki. Niezapomnianym przeżyciem był rejs z załogą wikingów po Jeziorze Biskupińskim repliką łodzi wikińskiej o nazwie Freya.

Festyn Archeologiczny to przede wszystkim okazja do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

Tekst: Agnieszka Kordylak
Foto: A. Kordylak, M. Kurzawa