ROK SZKOLNY 2021/2022

 


 kdbskonkurs


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W TOPÓLCE


24 czerwca zakończyły się zajęcia roku szkolnego 2021/2022. Wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klasy programowo wyższej lub ukończyli szkołę.

W tym roku 48 absolwentów otrzymało świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej. Spośród tej grupy 7 otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Troje z nich uzyskało tytuł laureata lub finalisty w konkursach  przedmiotowych Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy. Natalia Kędzierska uzyskała tytuł laureata konkursu przedmiotowego z chemii, natomiast Alicja Biernacka i Hanna Kordylak  uzyskały tytuły finalistek. Alicja została finalistką konkursu przedmiotowego z chemii, Hanna zaś  uzyskała tytuł finalistki konkursu przedmiotowego z historii. Te ważne osiągnięcia są premiowane przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wymienione absolwentki przygotowywały się pod kierunkiem p. Ewy Lorenc – nauczyciela chemii i p. Agnieszki Kordylak – nauczyciela historii. Inne osiągnięcia naszych uczniów są zamieszczone na stronie internetowej w zakładce ,,Osiągnięcia”. Tam znajduje się również lista osób wyróżnionych, stypendystów i uczniów ze 100% frekwencją.

7 wyróżnionych uczniów i ich rodzice otrzymali listy pochwalne i gratulacyjne. Dodatkowo uczniowie ci otrzymali od Wójta Gminy Topólka Konrada Lewandowskiego nagrody  w postaci tabletów. Wszyscy wyróżnieni z klas 4–8 otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Uczniowie którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, otrzymali ponadto stypendia. Stypendia za wyniki w nauce uzyskało łącznie 31 uczniów. Uczniom klas IV- VI stypendia wręczył Wójt Gminy Topólka. W tym roku szkolnym stypendia za osiągnięcia sportowe  w konkursie szachowym na etapie rejonowym otrzymało po I półroczu  2 uczniów – Michał Dykon z kl. Vb i Kornel Matusiak z kl. IVb.

Na uwagę zasługuje fakt, że w gronie absolwentów jest uczennica z Ukrainy, która dzięki  swojej pracy oraz wsparciu wychowawcy, nauczycieli, kolegów i koleżanek z klasy otrzymała świadectwo ukończenia szkoły.

Na nadchodzący czas wakacji i urlopów uczniom, nauczycielom, pozostałym pracownikom, rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom szkoły życzę udanego wypoczynku.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


 

Ostatnia lekcja muzyki…


23 czerwca na ostatniej lekcji uczniowie klasy Ib mieli  niezwykłą lekcję muzyki, którą poprowadziła Marcjanna Kozińska uczennica klasy Vb. Dzieci miały możliwość posłuchania znanych utworów w wykonaniu Marcysi oraz mogli też spróbować z pomocą koleżanki zagrać na instrumencie. Serdecznie dziękujemy Marcysi i zapraszamy do nas po wakacjach.

Anna Orłowska
Barbara Kordylak

 


 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

22 czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy, której uczestnikami byli uczniowie z klas IV i V. Program wycieczki zawierał: zwiedzanie Starego Miasta (Plac Zamkowy, Stary Rynek z pomnikiem Syrenki, Trakt Królewski, Pomnik Nieznanego Żołnierza), przejazd metrem oraz wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki (panorama miasta z tarasu widokowego). Pogoda dopisała, a wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.


Opiekunowie

 


 

Wycieczka do Torunia

21 czerwca uczniowie  klas II wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.

W programie wycieczki ważną atrakcją było obejrzenie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy.  Na koniec obie klasy zbudowały zamki warowne z ogromnych puzzli. Kolejnym punktem było wykonanie  pysznych pierników podczas warsztatów w Muzeum Toruńskiego Piernika. Dzieci mogły tam zapoznać się z tajnikami wykonania i historią tychże słodkości. Następnie udaliśmy się na spacer po Starówce Miasta.

Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek. Z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach wróciliśmy do szkoły, gdzie z utęsknieniem czekali na nas rodzice.

                                                                                                                 Opiekunowie

 


 

PROJEKTY NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

20-21 czerwca uczniowie klasy 4b na lekcjach języka angielskiego realizowali projekty: Super Power Kids' House i A School Party Menu. Ich celem było utrwalenie poznanego wcześniej słownictwa z zakresu wyposażenia domu i z żywienia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zaplanowane działania, wykazując się dużą pomysłowością i kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupach.

Katarzyna Smól

 


 

I jak tu nie wierzyć w Świętego Mikołaja…

Wysłać list do Świętego Mikołaja to jedno, ale otrzymać od niego odpowiedź, to dopiero frajda! Mikołaj jest przecież tak zapracowany, że nie do każdego dziecka da radę napisać parę słów. Uczniowie klasy Ib, z pomocą wychowawczyni p. Barbary Kordylak oraz bibliotekarki p. Anny Orłowskiej, z okazji imienin Świętego Mikołaja napisały do niego listy z życzeniami. Jak wiadomo, Mikołaj w okresie bożonarodzeniowym jest bardzo zajęty czytaniem listów od grzecznych dzieci oraz przygotowywaniem dla nich świątecznych niespodzianek, dlatego odpowiedź od niego nadeszła dopiero na początku czerwca. W liście przeprosił dzieci, że tak długo musiały czekać, opisał też swoją pracę oraz pracę elfów. Teraz już chyba żaden pierwszoklasista nie będzie miał najmniejszych wątpliwości, że Mikołaj istnieje naprawdę.

Barbara Kordylak
Anna Orłowska

 


KONKURS „SZKOLNY MISTRZ SUDOKU 2022”

 

10 czerwca nastąpiło podsumowanie IX edycji Konkursu „Szkolny Mistrz Sudoku”. Wzięło w nim udział 27 uczniów
klas IV-VIII.

Szkolnym „Mistrzem Sudoku 2022” została:

IZABELA ŚMIGIEL z kl. IVb  - kategoria kl. IV-VI      

HANNA DERELA z kl. VIIb – kategoria kl. VII-VIII                            

   O zwycięstwie w konkursie zdecydowało uzyskanie maksymalnej liczby punktów w najkrótszym czasie. Zostali również wyłonieni zdobywcy I, II i III miejsca z poszczególnych klas:

KL. IV

IZABELA ŚMIGIEL – I miejsce

NATALIA KOZIŃSKA – II miejsce

BARTOSZ MATUSIAK – III miejsce

KL. V

ZOFIA ROSZAK – I miejsce

MICHAŁ DYKON – II miejsce

SZYMON JAGODZIŃSKI – III miejsce

KL. VI

DAMIAN BANASIAK – I miejsce

ALICJA GĄSIOROWSKA – II miejsce

LENA KOTLIŃSKA – III miejsce

Kl. VII

HANNA DERELA – I miejsce

SYLWESTER MĘTLEWICZ - II miejsce

KALINA KACZMAREK – III miejsce

Kl. VIII

ALICJA DANIELEWSKA – I miejsce

SZYMON JANKOWSKI – II miejsce

HANNA JAKUBOWSKA - III miejsce

   Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast „Mistrzowie Sudoku 2022” dodatkowo zostali udekorowani okolicznościowymi medalami.

                                                         Nauczyciele matematyki

 


 

MIĘDZYKLASOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

8 czerwca odbył się „Międzyklasowy konkurs ortograficzny” dla kas II i III. Celem konkursu było motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii i rozbudzanie w nich tzw. czujności ortograficznej. W rywalizacji wzięło udział 11 uczniów, którzy pisali dyktando i uzupełniali test z zadaniami.
Komisja dokonała sprawdzenia i ustaliła wyniki. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody, podziękowała wychowawczyniom kl. II i III oraz komisji sędziowskiej.

Miano „Asa ortografii” zdobyli:

Maria Kordylak z kl. IIIa
Bartosz Śniegoski z kl. IIa

Gratulujemy !

Organizatorzy

 


 

Pielgrzymka klas III do Lichenia

Po długiej przerwie, 6 czerwca znów odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Uczniowie klas III naszej szkoły przybyli do Lichenia wraz z rodzicami, by podziękować za dar I Komunii Świętej i ofiarować swoje rodziny opiece Matki Bożej. Zatrzymaliśmy się przy źródełku, by zaczerpnąć cudownej wody, modliliśmy się w kościele św. Doroty, w Kaplicy Krzyża Świętego. Odmówiliśmy Drogę Krzyżową na kamiennej Górze Golgocie. Przeszliśmy plac przed bazyliką, kupiliśmy pamiątki i co najważniejsze, modliliśmy się podczas Mszy Świętej w bazylice przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał obraz Matki Bożej i wiele innych pamiątek.

Do domów wróciliśmy w dobrych nastrojach i odrodzeni duchowo.

                                                                                               Grażyna Błaszczyk

 


 

Wyjątkowa noc klasy 3b

 

Przygotowania do wakacji ruszyły pełną parą. 3 czerwca uczniowie klasy 3b w komplecie, odpowiednio przygotowani, wyposażeni w poduszki, śpiwory, mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięli udział w wyjątkowej nocy w świetlicy wiejskiej w Znaniewie. Do wydarzenia tego przygotowywali się od kilku tygodni. Dzięki niemu mieli możliwość poznania innych, niż na co dzień, form spędzania wolnego czasu. Była to wspaniała okazja do nauki samodzielności, odpowiedzialności, a także nabywania umiejętności podejmowania decyzji.

Dzieci część nocy spędziły na wspólnej zabawie ze swoimi rodzicami, którzy na chwilę oderwali się od codziennych obowiązków i również przybyli do świetlicy w Znaniewie. Były wspólne tańce, konkursy, grill, karaoke i wiele innych atrakcji. A na koniec – seans filmowy, wieczorna toaleta i przygotowania do snu. Nie zabrakło również „małej bitwy” na poduszki. Szepty i śmiechy nocnych marków można było słyszeć jeszcze długo w nocy, bowiem najbardziej wytrwali zasnęli dopiero ok. godz. 2.00. Sen trwał krótko, bo tylko do godz. 6.30. Pobudce towarzyszyły poranne porządki, toaleta z makijażem i śniadanie.

Mimo lekkiego zmęczenia, na twarzach dzieci od samego rana malowały się uśmiechy i zadowolenie. Warto było uczestniczyć w takiej formie zabawy.

Renata Muraczewska

 


 

Dbajmy o pszczoły. - przedstawienie pt. „W naszym ulu”.

Uczniowie klas VIIb i Ia przygotowali przedstawienie o pszczelej rodzinie pt. „W naszym ulu”. Premiera przedstawienia miała miejsce w Dniu Dziecka. Widownię stanowiły dzieci z przedszkola, klas 0-VIII oraz rodzice i nauczyciele.

Dziadek i wnuczek, w których role wcieliły się uczennice klasy VIIb: Hanna Derela i Kalina Kaczmarek, przypomnieli o tym, że pszczoły są bardzo ważnym ogniwem naszego ekosystemu. Piękne stroje i dekoracja wprowadziły wszystkich w nastrój panujący w ulu. Królowa, pszczółki i trutnie zatańczyły i zaśpiewały piosenki zachęcające widownię do rytmicznych ćwiczeń. Przedstawienie było ważną lekcją ekologii. Pamiętajcie – dbajmy o pszczoły!

                                                                           

Aleksandra Kolad
                                                                            Grażyna Błaszczyk
Foto: Lidia Wąsikowska

 


 

JEDYNY TAKI DZIEŃ W ROKU

Dzieci i młodzież naszej szkoły długo czekały na ten dzień, bowiem pierwszy raz od trzech lat mogły nareszcie w pełni celebrować swoje święto – „Dzień Dziecka”. Rada Rodziców oraz nauczyciele przygotowali na tę okoliczność kilka atrakcji, które sprawiły im wiele radości.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 aerobikową rozgrzewką na dziedzińcu szkoły, którą poprowadziła p. Anna Grabowska.

Następnie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie: „W naszym ulu”, przygotowane przez klasę Ia pod kierunkiem pań: G. Błaszczyk, A. Kolad i A. Mańkowskiej, a po jego zakończeniu, wraz z całą społecznością szkoły, z wielkim apetytem posilili się pysznymi grillowanymi kiełbaskami, serwowanymi przez Radę Rodziców.

Po konsumpcji wszyscy udali się na halę sportową, gdzie rozpoczęła się dyskoteka integracyjna, prowadzona przez znanego nam i lubianego animatora zabaw p. Michała Piekarskiego, który i tym razem przygotował dla dzieci i młodzieży moc atrakcji, zabaw i konkurencji, nagradzanych drobnymi upominkami.

W międzyczasie p. Iwona Waszak z GOK w Topólce wykonywała chętnym dzieciom artystyczne malowanie twarzy i zmywalne tatuaże, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego wyznacznikiem była długa, niekończąca się kolejka.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy skonsumowali lody czekoladowe, po czym pełni wrażeń i emocji powrócili bezpiecznie do swoich domów.

W imieniu wszystkich dzieci i uczniów serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ogromne zaangażowanie i przygotowanie tego wspaniałego i radosnego dnia.

Dziękujemy również Paniom kucharkom i Paniom z obsługi za nieocenioną pomoc w realizacji przedsięwzięcia kulinarnego.

Bardzo wiele zawdzięczamy sponsorom dzisiejszej uroczystości, bez których dzisiejszy dzień nie byłby tak radosny i udany:

- wspomnianej wyżej Radzie Rodziców,

- Proboszczowi Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce – ks. Antoniemu Wojciechowskiemu,

- Wójtowi Gminy - p. Konradowi Lewandowskiemu,

-Dyrektorowi Szkoły - p. Grzegorzowi Pieruckiemu,

- Komisji Antyalkoholowej przy Urzędzie Gminy w Topólce,

-Twojemu Marketowi w Topólce.

Wszystkim Państwu kłaniamy się nisko i składamy najserdeczniejsze podziękowania.

Tekst i foto:
Lidia Wąsikowska

 


 

Polskie święta i symbole narodowe

29 maja w naszej szkole odbył się apel poświęcony polskim symbolom narodowym i majowym świętom, m. in. Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucji 3 Maja. Przygotowali go uczniowie z klasy Vb, którzy systematycznie i  aktywnie uczestniczą w pracach koła rozwijającego z historii. Podczas apelu nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu o polskich symbolach narodowych. Wyniki są następujące:

I kategoria: wiersz

  • klasy I-III

I miejsce: Nikola Wolniewicz z kl. IIb

II miejsce: Alicja Szychowska z kl. IIb

  • klasy VII-VIII

I miejsce: Hanna Kordylak z kl. VIIIa

II miejsce: Adrianna Kacprzak z kl. VIIIb

III miejsce: Hanna Jakubowska z kl. VIIIb

II kategoria: praca plastyczna

  • klasy I-III

I miejsce: Maria Kordylak z kl. IIIa

II miejsce: Sebastian Lorenc z kl. Ib

III miejsce: Zuzanna Desecka z kl. IIb

  • klasy IV-VI

I miejsce: Kornel Matusiak z kl. IVb

II miejsce: Szymon Jagodziński z kl. Vb

III miejsce: Alicja Głowacka z kl. Vb

  • klasy VII-VIII

I miejsce: Justyna Białek z kl. VIIIb

II miejsce: Zuzanna Matusiak z kl. VIIIb

III miejsce: Sylwia Jankowska z kl. VIIa

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Kordylak

 



WYCIECZKA KLAS IV DO BISKUPINA I GNIEZNA

   

  Uczniowie klas IV wzięli udział w wycieczce przedmiotowej Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli wnętrza zrekonstruowanych chat oraz sprzęty, jakimi posługiwali się mieszkańcy biskupińskiej osady z przełomu epok brązu i żelaza. Ważnym celem edukacyjnym wycieczki było poznanie zabytków pierwszej stolicy Polski – Gniezna. W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii na temat: „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” Następnie odbyło się zwiedzanie położonej na Wzgórzu Lecha Katedry Gnieźnieńskiej. Z podróży do miejsc ściśle związanych z przeszłością naszego kraju, czwartoklasiści przywieźli wiele pamiątek i niezapomnianych wrażeń. Wycieczka została zorganizowana w ramach Programu MEN pn. „Poznaj Polskę”.

                                                                                                       

                                                                                                       Kierownik wycieczki
                                                                                                         Grzegorz Pierucki
                                                                                                                             Wychowawczynie klas IV

 

 



 Spotkanie z Teatrem


13 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III miały okazję obejrzeć piękne i pouczające przedstawienie pt. "Bajeczki Cukiereczki” w wykonaniu aktorek Teatru Bajecznego z Bydgoszczy. Artystki zaprosiły młodych widzów do wspólnej zabawy w krainie pełnej słodyczy. Wszyscy przekonali się o tym, że dbanie o zdrowie wymaga zamiany słodyczy na owoce i warzywa. Dzieci dowiedziały się, jak ważne znaczenie ma rozwijanie i docenianie swoich talentów.

M. Danielewicz
M. Smolarek

 



ZIELONA SZKOŁA


W dniach 19-20 kwietnia uczniowie klas VII-VIII  wyruszyli na „Zieloną Szkołę” do Górzna. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: W. Gołębiewska, M. Kurzawa i M. Danielewska. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku młodzieży, kształtowanie postaw proekologicznych oraz doskonalenie umiejętności współpracy w grupie i odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

Pierwszy dzień  rozpoczęliśmy od udziału w zajęciach terenowych po Rezerwacie Przyrody „Szumny Zdrój”. Poznaliśmy różne formy ochrony przyrody oraz zbiorowiska rzadkich roślin. Po tak wyczerpującym dniu czekał nas miły wieczór przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i pianek. W drugim dniu pobytu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga”, w którym byliśmy zakwaterowani, odbyły się zajęcia teoretyczne na temat bogactwa flory Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz segregacji odpadów. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń      

  Opiekunowie wycieczki

 


 

7 kwietnia uczniowie klasy Ib wspólnie z wychowawczynią odwiedzili druhów z OSP w Topólce. O byciu strażakiem i ratowaniu ludzi często marzą mali chłopcy, tak jak bohater lektury "Jak Wojtek został strażakiem".
Zawód strażaka w bardzo interesujący sposób przybliżył dzieciom druh Łukasz Łopiński. Uczniowie dowiedzieli się, że strażak jest niezbędny wszędzie tam, gdzie trwa walka z żywiołami - z ogniem, wodą, czy wiatrem, który łamie drzewa i zrywa dachy. Dużym zainteresowaniem cieszył się nowy wóz strażacki, który dzieci miały możliwość obejrzeć od wewnątrz. Omówiono również wygląd i sposób wykorzystania sprzętów strażackich.
Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się, że wykonywaniu tego wymagającego zawodu towarzyszą nie tylko liczne zagrożenia, ale również satysfakcja, a nawet poczucie spełnienia.

Wychowawczyni kl. Ib
Barbara Kordylak

 


 

Wycieczka do Warszawy

7 kwietnia uczniowie klas III i kilkoro z klas II uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach programu Ministra  Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy pozwoliło zrealizować  trzy punkty przewidziane w programie ministra. Oglądanie  miasta stołecznego rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego (trybuna, sala konferencyjna i zaplecze treningowe piłkarzy). Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uczniowie oglądali militarne eksponaty z różnych okresów historycznych. Kolejny  punkt  naszej wyprawy to wizyta na Starym Mieście. Uczniowie zobaczyli Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Barbakan, Pomnik Syrenki i Małego Powstańca. Przechodząc koło „Milczącego Dzwonu na Kanonii”, mogli pomyśleć życzenie, które się spełni.
Spacer po Warszawie zakończyliśmy przy Pomniku Polegli Niepokonani, który znajduje się na skraju Cmentarza Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej. 

W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami. Uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

                                                                                                                      Wychowawcy klas

 


 

Sukcesy w Przedmiotowych Konkursach Kuratora Oświaty

 

      W marcu odbył się ostatni, trzeci etap Przedmiotowych Konkursów Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wzięły w nim udział trzy uczennice z naszej szkoły. Ich zmagania na poszczególnych poziomach (etap szkolny, rejonowy i wojewódzki) przyniosły rewelacyjne wyniki. Natalia Kędzierska uzyskała tytuł laureata z chemii, Alicja Biernacka – tytuł finalisty z chemii i Hanna Kordylak – tytuł finalisty z historii.

      Sukces ten, to wynik ciężkiej pracy, wytrwałości, sumienności i systematyczności naszych uczennic. Regularne uczestnictwo w zajęciach dodatkowych z chemii i historii, indywidualna praca w domu oraz ogromne wsparcie ze strony rodziców przyniosły oczekiwane rezultaty.

Gratulujemy uczennicom i ich rodzicom tak wielkiego sukcesu.

Opiekunowie:
Agnieszka Kordylak,  Ewa Lorenc

  


21 marca, w pierwszy dzień wiosny, klasa Ia świętowała obchodzony w tym dniu Światowy Dzień  Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto to ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

Aleksandra Kolad

 


 

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2022”          

17 marca uczniowie z klas III – VIII wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2022”. 26. miłośników „królowej nauk” przez 75 minut rozwiązywało zadania w trzech kategoriach wiekowych: Maluch - kl. III-IV, Beniamin - kl. V-VI, Kadet – kl. VII-VIII. Wyniki konkursu będą znane w maju.

                                                                     Nauczyciele matematyki

 


 

Tak bawiła się klasa Ia na balu karnawałowym w Tłusty Czwartek.

 


 

Bal karnawałowy w klasie Ib

10 lutego w klasie I b odbył się bal karnawałowy. Wystrój sali wprowadził nas w radosny nastrój. Dzieci z dumą prezentowały bajkowe stroje. Były tańce i wspólne zabawy. Bal dostarczył dzieciom wielu wspaniałych emocji i wspomnień.

Wychowawczyni
Barbara Kordylak

 


 

WALENTYNKI W KLASACH I - III


14 i 15  lutego obchodziliśmy walentynki. Dzieci przypomniały o zwyczajach związanych z „Dniem Świętego Walentego”, a wykonane czerwone serduszka podkreśliły wartość przyjaźni, sympatii i miłości.

Wszyscy uczniowie mogli przesłać sobie życzenia dzięki specjalnie  zorganizowanej „klasowej poczcie walentynkowej”. Nie zabrakło wyrazów uznania pod adresem wychowawców, którym wręczono walentynkowe laurki.

Zabawy w klasach dostarczyły dzieciom wiele radości. Nauka też przebiegała w radosnej atmosferze. Wykonane zdjęcia świadczą, że towarzyszył nam dobry humor.

                                                                                                                                                    Wychowawczynie

 


 

BAL KARNAWAŁOWY


3 lutego w klasach 2a i 2b odbyły się klasowe bale karnawałowe. Uczniowie byli przebrani za bohaterów znanych bajek, filmów i kreskówek. Wystrój klas wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy przy znanych przebojach muzycznych. Nie mogło zabraknąć także konkursów tanecznych. Chociaż bal przybrał formę zabaw klasowych, a obostrzenia i reżim sanitarny ograniczał uczestników, dzieci świetnie się bawiły i kiedy czas zabawy dobiegł końca, z żalem opuszczały swoje sale. Przeżycia utrwalone na zdjęciach na pewno będą miłym wspomnieniem.

Kolejny bal karnawałowy już za rok ! 


Wychowawczynie

 


 

„Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa – Powrót do Tradycji”


Uczennice kl. IIb: Szychowska A., Wasielewska K. i  Desecka Z., wzięły udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa – Powrót do Tradycji” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Topólce.

 I miejsce w kategorii kl. I – III zajęła Klaudia Wasielewska.

Serdecznie gratulujemy!

Mariola Linert

 


 

Jasełka szkolne 2021

 



„Najpiękniejsze tradycje kujawskie”

Został rozstrzygnięty V. powiatowy konkurs literacki i plastyczny „Najpiękniejsze tradycje kujawskie”, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Szkoła Sercem Wsi” w Pocierzynie.

 Miło mi poinformować, że uczennica klasy IIIa – Maria Kordylak – otrzymała III miejsce w konkursie plastycznym. Serdeczne gratulacje!


Marianna Zielińska



 

„MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy bardziej niż zwykle otwierają się nasze serca na potrzeby innych ludzi. Tak stało się i w naszej topóleckiej społeczności, gdzie druhowie OSP Topólka zorganizowali akcję zbiórki słodyczy dla służb mundurowych strzegących wschodniej granicy naszego kraju, chcąc okazać w ten sposób solidarność z tymi, którzy nie zasiądą w tym roku do stołu wigilijnego wraz ze swoimi najbliższymi.

Akcję "Murem za polskim mundurem" wsparli również uczniowie naszej szkoły, a także dzieci z punktu przedszkolnego. Nagrodą dla nich za ten maleńki gest empatii w kierunku mundurowych były pamiątkowe zdjęcia z druhami OSP Topólka oraz satysfakcja, że zebrane słodycze choć trochę osłodzą świąteczny czas tym, którzy będą wówczas pełnili służbę, strzegąc granic naszej Ojczyzny.

Tekst: Lidia Wąsikowska
Foto: Aneta tejman

 


 

 

Andrzejki w klasach l – lll

W poniedziałek 29 listopada uczniowie klas I-lll przenieśli się w zaczarowany świat magii i czarów. Dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i emocji.

Wychowawczynie klas I-lll

 


 

,,Jesień na Kujawach’’

28 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym: ,,Jesień na Kujawach’’. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły - Maria Kordylak z kl. IIIa, która zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Marianna Zielińska

 



Znam swoje prawa

32 lata temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie  i przyjęli Konwencję o prawach dziecka.

22 listopada uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczcili rocznicę uchwalenia najważniejszego dokumentu o prawach dzieci na świecie.

Z okazji Międzynarodowego Święta Dnia Praw Dziecka zostały zrealizowane  działania, którym towarzyszyło przesłanie „Znam swoje prawa”. Dzieci wypowiadały się na temat praw, wykonały prace plastyczne i w geście solidarności z rówieśnikami na świecie ozdobiły klasy niebieskimi balonami. Nie zabrakło niebieskich barw w strojach dzieci i nauczycieli.

Wychowawcy

 


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zniewolenia przez jarzmo zaborców.
Dzień ten uczciliśmy uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej przez Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce ks. Kan. Antoniego Wojciechowskiego.



NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...



     11 listopada jest dniem szczególnym dla wszystkich Polaków. To właśnie wtedy świętujemy odzyskaną po 123 latach niewoli niepodległość. Nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii.

     Warto wiedzieć, że Narodowe Święto Niepodległości obchodzono 11 listopada, ale z przerwami. Zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a osiem lat później zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Święto Niepodległości przywrócono dopiero w 1989 roku. W czasach II wojny światowej oficjalne obchody były niemożliwe, ale organizowano je konspiracyjnie. W dzisiejszych czasach obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

     Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych... Przedstawiamy wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Agnieszka Kordylak


 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH


W piątek 5 listopada powiększyła się nasza szkolna rodzina. Dzieci z klas pierwszych A i B złożyły uroczyste ślubowanie i stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce. Dumnie przyrzekały, że będą dobrymi Polakami i wzorowymi uczniami. Uroczystość przygotowały pani Barbara Kordylak i pani Anna Grabowska.

 


 

Skąd się bierze woda w kranie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie uczniowie klas trzecich wybrali się 8 listopada na wycieczkę do pobliskiej hydroforni w Orlu. Wizyta rozpoczęła się od przybliżenia dzieciom, czym w istocie jest woda i jak mądrze z niej korzystać. Dzieci dowiedziały się, że woda jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych naszej planety, ponieważ bez niej nie istniałoby życie.

Następnie grupa udała się na zwiedzanie zakładu, podczas którego szczegółowo poznała proces pozyskiwania i uzdatniania wody. Dowiedzieliśmy się, że zanim woda trafi do kranów przebywa długą drogę. Aby nadawała się do picia musi przejść przez proces oczyszczania, czyli uzdatniania. Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi Wajerowi za oprowadzenie nas po stacji i udzieleniu wyczerpujących  odpowiedzi na pytania przygotowane przez dzieci.

Marianna Zielińska
Renata Muraczewska

 


 

Wyjazd do Multikina klas pierwszych

28 października uczniowie klasy Ia i b, razem z paniami: Barbarą Kordylak, Anną Grabowską i Joanną Grabowską, byli w Multikinie we Włocławku. Obejrzeli film pt. "Ron Usterka" - opowieść o chłopcu, który jako jedyny w szkole nie miał kolegów i koleżanek. Jego przyjacielem stał się podręczny robot. Film mówił o tym, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest przyjaźń. Była to pierwsza wspólna wycieczka, w czasie której dzieci uczyły się zasad właściwego zachowania w kinie oraz samodzielności. Pierwszoklasiści wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
 
Wychowawczynie:
Barbara Kordylak, Anna Grabowska
 

 

„Wojska bitwy pod Chocimiem 1621 roku”

 

11 października odbyła się gala finałowa Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „Wojska bitwy pod Chocimiem 1621 roku” zorganizowanego przez Zespół Szkół RCKU w Przemystce. W sumie nadesłane zostały 123 prace ze szkół naszego regionu. Jury konkursu nagrodziło 11 autorów. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazła się Liwia Trzaskowska, uczennica naszej szkoły z klasy VIa, która zajęła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                    Opiekun: Agnieszka Kordylak
                                                                                                                    Foto: Anna Orłowska

 


 

TURNIEJ SZACHOWY

12 października w Szkole Podstawowej w Pocierzynie odbył się IV Indywidualny Turniej Szachowy pod hasłem: „Ze sportem za pan brat”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kornel Matusiak z kl. IVb i Michał Dykon z kl. Vb. Turniej został rozegrany w grach singlowych, systemem „każdy z każdym”. W końcowej klasyfikacji, w kategorii klas IV-VI,  Michał Dykon zajął I miejsce, a Kornel Matusiak II. Turniej był dla uczniów doskonałą okazją do wykazania się umiejętnością logicznego myślenia. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Radziejowie. Michałowi i Kornelowi gratulujemy odniesionego sukcesu. Rodzicom i dziadkom dziękujemy za zainteresowanie dzieci grą w szachy oraz przygotowanie do turnieju.

Wychowawczynie kl. IVb i Vb

 


 

Wycieczka do Multikina


7 października uczniowie klas: 5b, 6a, 8a uczestniczyli w wycieczce do Włocławka. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie filmu w Multikinie pt. „Lassie, wróć!” Niezwykłe przygody wiernego psa przeniosły oglądających w świat pełen nadzwyczajnych przygód i pozwoliły oderwać się od rzeczywistości szkolnej. Dobry nastrój towarzyszył wycieczkowiczom do końca wyprawy.

Opiekunowie:
B. Jankowska, M. Kurzawa, A. Kordylak

 


 

ŚWIAT DAJE CI POMYSŁ NA ŻYCIE

 

           Pszczoły. Co o nich wiemy? Niewiele, czasem nawet nie odróżniamy pszczoły od osy. Jednak wielcy naukowcy już dawno dostrzegli znaczenie i ważność tych owadów w świecie.

,,Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.” – Albert Einstein

,,Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi zostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka.” – Karol Darwin

Te myśli stały się inspiracją do zorganizowania prelekcji ph. Świat daje ci pomysł na życie”. 4 października w GOK-u w Topólce uczniowie klas VII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pasjonatem pszczelarstwa p. Jerzym Kontowiczem. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań uczniów, budzenie postawy odpowiedzialności za otaczający nas świat oraz poszukiwanie pomysłu na własne miejsce w świecie.

Prezes Koła Pszczelarskiego w Topólce, Jerzy Kontowicz, z pasją opowiedział uczniom o życiu tych owadów, o budowie ula, o pasiekach, o rodzajach miodu, ale też o ciężkiej, ciekawej pracy pszczelarza. Miejmy nadzieję, że ziarenko ekologii zostało zasiane. Dziękujemy.

                                                                                                                    Tekst: Grażyna Błaszczyk
                                                                                                                    Foto: Aneta Tejman

 



XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


Pierwszego października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Głównym celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania  - uczenia się matematyki. Miało to zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Umiejętność mnożenia wśród uczniów i nauczycieli sprawdzały w tym roku dwie Komisje Egzaminacyjne z klasy 6 i 7a. Zdający otrzymywali odznakę ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Nauczyciele matematyki przeprowadzili również lekcje, na których uczniowie wykazywali się znajomością i umiejętnością stosowania tabliczki mnożenia w zadaniach praktycznych. Udział w akcji był okazją do wspólnej zabawy matematyką.

Nauczyciele matematyki

 


 

Wycieczka do Multikina we Włocławku

28 września uczniowie klas 4a, 4b i 5a uczestniczyli w wycieczce do Włocławka. Celem wyjazdu był seans filmowy w Multikinie: „Lassie, wróć!”. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli historię najwierniejszego psa na świecie i jego niezwykłą podróż w poszukiwaniu domu i najlepszego przyjaciela. Wycieczka pozwoliła uczniom się zrelaksować i miło spędzić z sobą czas.

Opiekunowie

 


 

PIERWSZA WYPRAWA

1 października  uczniowie klasy IIa i IIb pod opieką M. Nieznańskiej, M. Linert  i E. Dziakiewicz  wybrali się na wycieczkę do Multikina we Włocławku. Dzieci miały okazję obejrzeć komedię familijną pt.: „ Jak rozmawiać z psem”. Jest to film pełen przygód i humoru. Opowiada o wielkiej przyjaźni Oliviera i psa Henrego. Dzięki niej pokonują wiele przeszkód i wszystko dobrze się kończy.

Wycieczka do kina wywołała wiele radości  i  pozytywnych  wrażeń.

                                                                                                                                      Opiekunowie

 


 

„Dzień Chłopca” w klasach I – III

30 września obchodziliśmy „Dzień Chłopca”. W tym roku szkolnym każda klasa spędziła go w swojej sali. Dziewczynki zaśpiewały chłopcom tradycyjne „Sto lat”, wręczyły upominki i złożyły życzenia. Uczniowie brali udział w różnych konkursach i quizach. Było dużo zabawy i śmiechu. Mamy nadzieję  że w przyszłym roku będziemy bawić się już wspólnie.

Wychowawczynie klas I - III

 


 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

W naszej szkole corocznie odbywa się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Zadaniem każdego uczestnika jest zaliczenie specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Powstaje on zgodnie z zasadami ruchu drogowego pod czujnym okiem policjantów. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwa komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele policji i nauczyciel techniki. Wszyscy uczniowie, którzy 13 września br. przystąpili do egzaminu byli świetnie przygotowani, znali zasady i teraz już mogą bezpiecznie poruszać się po drogach.

Agnieszka Mańkowska

 


 

PIELGRZYMKA DO LICHENIA


Ponad 3 tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zgromadziło się 24 września w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. Myślą przewodnią było hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Uczniowie powierzyli Maryi zakończenie kolejnego etapu w szkole oraz  przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Młodzież rozpoczęła wizytę w licheńskim sanktuarium od zwiedzania muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli unikalne eksponaty w muzeum (starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich). Wchodząc do muzeum dzięki odrobinie wyobraźni uczniowie mogli przenieść się w samo serce historii Polski. Taka forma przekazu rozbudza naturalną ciekawość, a zdobyta wiedza zapada na długo w pamięci. Potem był czas na śpiewy i tańce. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadzili: ks. Michał Krygier oraz ks. Piotr Stanny. Kapłanom akompaniował  zespół muzyczny ,,Jordani”.  Konferencję do młodych ludzi wygłosił o. Maciej  Ziębiec. W tym czasie obecna w licheńskiej świątyni młodzież mogła skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Krzysztof  Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Pielgrzymka była dla nas wszystkich okazją do autorefleksji oraz miała duże znaczenie  dydaktyczne, wychowawcze i duchowe.

                                                                    Aneta Tejman,  Jolanta Grabowska

 


 

WYJAZD DO KINA

23 września klasy IIIa i IIIb wybrały się do Multikina we Włocławku na film ,,Lassie, wróć!’’. Fabułą filmu jest nie tylko historia miłości, wierności i przywiązania psa do człowieka, ale również opowieść o miłości człowieka do najlepszego przyjaciela. Trudno uwierzyć, że od premiery pierwszej ekranizacji o Lassie mija właśnie 78 lat i przez cały ten czas kolejne pokolenia śledzą losy dzielnego psa i jego długiej drogi do domu. Film bardzo podobał się wszystkim uczniom, a każdy z nich twierdził, że chciałby mieć tak wiernego i mądrego przyjaciela.

                                                                                             Wychowawczynie klas trzecich

 


 

Wycieczka do Biskupina

“Powrót do przeszłości” – pod tym hasłem odbyła się XXVI edycja Festynu Archeologicznego w Biskupinie, w którym uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstej z naszej szkoły. 14 września przenieśli się w przeszłość odległą, do epoki kamienia, czasów łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników. Odwiedzili metalurgów z epoki brązu, bursztynnika, pracownię garncarza oraz poznali tajniki pracy tkaczek i farbiarek. Przebywali w wiosce piastowskiej, gdzie rzemieślnicy pokazali, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin, biżuterię i zdradzili niektóre tajniki swojej pracy. Uczniowie mogli skosztować podpłomyków z jabłkiem, śliwką czy prażoną cebulką. Uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których wytwarzali naczynia z gliny i kolorowe paciorki, określali wiek drzew na podstawie liczby widocznych słoi, wybijali monety i poznawali instrumenty wykonane z rogów zwierząt. Na spotkaniu z sówką Ishtar dowiedzieli się, czym żywią się sowy, jakie mają zwyczaje oraz jakie wymagania należy spełnić, by móc hodować te piękne ptaki. Niezapomnianym przeżyciem był rejs z załogą wikingów po Jeziorze Biskupińskim repliką łodzi wikińskiej o nazwie Freya.

Festyn Archeologiczny to przede wszystkim okazja do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

Tekst: Agnieszka Kordylak
Foto: A. Kordylak, M. Kurzawa