DZIEL SIĘ UŚMIECHEM

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przyłączyła się do ogólnopolskiego programu Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska, we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, skierowanego do dzieci szkół podstawowych: „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”. Jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej w celu zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce.
W ramach tego projektu, w kwietniu i w maju, opiekun Szkolnego Koła PCK Lidia Wąsikowska poprowadziła, w klasach I – III i grupie dzieci z klasy „O”, zajęcia kształtujące świadomość konieczności dbania o zęby, aby w przyszłości móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Na zakończenie uczniowie zostali obdarowani akcesoriami niezbędnymi do higieny jamy ustnej: szczoteczkami i pastami do zębów oraz bezcukrowymi gumami do żucia Orbit.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska
Foto – Lidia Wąsikowska

 

MAJOWA ZBIÓRKA DO PUSZKI

W początkowych dniach maja Szkolne Koło PCK przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji PCK, przeprowadzając na terenie Topólki oraz naszej placówki publiczną zbiórkę do puszki. Zebrane fundusze wyniosły 231 zł i zostały przekazane do Oddziału Rejonowego PCK w Radziejowie, gdzie będą przeznaczone na realizację zadań wśród dzieci i młodzieży (pomoc socjalną dla uczniów, konkursy, działania profilaktyczne, itp.).
Składam serdeczne podziękowania przedstawicielkom koła – Marice Mazurek i Wiktorii Jeszce - za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie akcji, a także wszystkim darczyńcom za szlachetne wsparcie tego szczytnego przedsięwzięcia PCK.

Opiekun SK PCK - Lidia Wąsikowska
Foto – Lidia Wąsikowska

 

Szkolne Koło SZYDEŁKO

Do koła należy 6 uczniów. Celem spotkań jest nauka szydełkowania. Uczniowie wyrabiali w sobie takie cechy charakteru jak cierpliwość, systematyczność, rozwijanie estetyki, wyobraźni, tworczego myślenia, rozwijanie pamięci i skupienia uwagi. Ważnym elementem zajęć była też integracja uczestników. Uczniowie poznali podstawy szydełkowania, nauczyli się nabierania oczek, robienia łańcuszka, słupkow, połsłupkow. Niektorzy wykonali kołko, kwiatek, gwiazdkę, opaskę na włosy, źabkę, kurczaczka lub koszulkę na jajko. Wykonane prace zostały przekazane szkolnemu kołu caritas na sprzedaż podczas akcji charytatywnych. Zapraszam wszystkich chętnych do pracy w szkolnym kole SZYDEŁKO.

Grażyna Błaszczyk

 

W muzeum...

25 kwietnia piątoklasiści wraz z opiekunami udali się do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Uczniowie uczestniczyli  w warsztatach pod hasłem: „Nie święci garnki lepią”, podczas których poznali jedno z charakterystycznych dla przełomu XIX i XX wieku rzemiosł – garncarstwo. Dowiedzieli się, skąd garncarz wydobywał materiał, jakie narzędzia wykorzystywał w swojej pracy, gdzie i w jakiej temperaturze wypalał naczynia i do czego były one używane. Następnie uczestnicy samodzielnie ulepili wybrane przez siebie naczynia
z gliny, które zabrali do domu. Zwiedzili także stałe wystawy ze zbiorami, pochodzącymi z ziemi kujawskiej i dobrzyńskiej oraz wystawę czasową, dotyczącą kowalstwa.

Beata Jankowska, Anna Michalak

 

SUKCES NA OLIMPIADZIE PCK

26 kwietnia br. uczeń klasy VIIIa - Antoni Żórawski - zajął I miejsce w XIII Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, której organizatorem był Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów w szkole średniej!

Opiekun SK PCK - Lidia Wąsikowska

Na zdjęciu: Antoni Żórawski z Prezesem PCK w Radziejowie - Panią Aliną Krupińską i Instruktorem Rejonowym PCK w Radziejowie - Panią Janiną Kowalską.

Tekst i foto: Lidia Wąsikowska

 

Wielkanoc

Mniej miejsca w życiu szkoły zajmuje Wielkanoc, równie piękne i urokliwe święta. Przede wszystkim to wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. To okres kiedy przyroda budzi się do życia. Tradycje ludowe przypominają najważniejsze wydarzenia religijne, ale także zwracają uwagę na naturalne przemiany w przyrodzie, czyli czas kiedy natura zaczyna żyć na nowo.

W związku z tym uczniowie klasy Ia Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce wspólnie z rodzicami i wychowawczynią po raz pierwszy w tradycji naszej szkoły zorganizowali uroczyste śniadanie wielkanocne. Były to również zajęcia otwarte „ Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”. Uczniowie w obecności rodziców oraz pana dyrektora Grzegorza Pieruckiego wykazali się wiedzą na temat symboli wielkanocnych. Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności takich jak: czytanie, wypowiedzi, recytacja, śpiew. Następnie zasiedliśmy do pięknie przystrojonego stołu wielkanocnego, który uginał się od tradycyjnych potraw polskich. Były to: jaja w różnej postaci, żurek z białą kiełbasą, wędliny, baby wielkanocne i mazurki. Dzieci odwiedził również zajączek.

Co najważniejsze nie zabrakło miłej serdecznej atmosfery, która towarzyszyła wszystkim. Serdecznie dziękuję rodzicom za ogromne zaangażowanie. To dzięki ich talentom kulinarnym nasze podniebienia rozkoszowały się smakiem polskiej Wielkanocy. Myślę, że ta uroczystość zostanie w pamięci wszystkich na długo i przejdzie do naszej klasowej tradycji.


Wychowawczyni
Barbara Kordylak

 

DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

Dzień Pracownika Służby Zdrowia jest okazją do wyrażenia uznania i szacunku dla lekarzy, pielęgniarek i innych osób pracujących na rzecz służby zdrowia.

I właśnie z okazji tego święta, przypadającego 7 kwietnia, delegacja uczniów naszej szkoły, wraz z opiekunem Szkolnego Koła PCK, złożyła wizytę w NZOZ w Topólce, aby w imieniu całej społeczności szkolnej podziękować pracownikom służby zdrowia za oddanie z jakim podchodzą do misji ratowania zdrowia i życia ludzkiego oraz życzyć im wszelkiej pomyślności, zadowolenia i satysfakcji z pełnienia tej trudnej i odpowiedzialnej służby.


Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska
Foto – Lidia Wąsikowska

 

"GORĄCZKA ZLOTA 2019"

Przypominamy, iż od lutego do końca maja trwa w naszej szkole akcja pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża: „GORĄCZKA ZŁOTA 2019”, przeprowadzana przez Szkolne Koło PCK i Samorząd Uczniowski, polegająca na zbiórce monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych, które można wrzucać do specjalnego pojemnika usytuowanego w kąciku przy wejściu głównym szkoły lub do puszki wolontariackiej PCK, noszonej przez członków koła podczas długich przerw śródlekcyjnych.

Szkolne Koło PCK
Samorząd Uczniowski
Foto – Lidia Wąsikowska

 

"Młodzież Zapobiega Pożarom"

29 marca 2019r. w Przemystce odbyły się powiatowe eliminacje XXI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Stawicki z kl. IIIa i Łukasz Jankowski z kl. VIIIa. W zmaganiach wzięło udział 29 uczniów z powiatu radziejowskiego. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężył Łukasz Jankowski i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Bobrownikach 26 kwietnia br.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto – Magdalena Kurzawa

 

Poeci - Dzieciom

W dniu 28 marca 2019 r. w Radziejowie odbyła się V edycja Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego „ Poeci – Dzieciom’’. W konkursie recytatorskim o tematyce wiosennej brały udział dzieci w dwóch grupach wiekowych: z klas I-III oraz IV-VIII.

W pierwszej grupie z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała:

Marta Lisiecka z klasy II b

W drugiej grupie III miejsce otrzymała:

Kinga Wysocka z klasy IV b

Dzieci z radością, dyplomami i nagrodami rzeczowymi wróciły do szkoły.
Opiekunowie:

M. Linert, M. Zielińska.

 

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta czyli filmowe Safari" w wykonaniu aktorów TEATRU SHOW

27 marca uczniowie klas I-III wzięli udział w interaktywnym widowisku multimedialnym pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta, czyli filmowe Safari”. Widowisko oparte było na powieści „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, która jest lekturą dla uczniów kl. I - III. Wraz z kapitanem statku, Fistaszkiem oraz doktorem Dolittle i jego przyjaciółmi dzieci odbyły wirtualną podróż do Afryki. Doktor uratował tam chore zwierzęta i opanował groźną epidemię. W trakcie przedstawienia grupa uczniów, którym udało się otrzymać „bilety szczęścia” wystąpiła na scenie w studiu telewizyjnym, w którym kręcono film z ich udziałem. Popisy aktorskie naszych uczniów będzie można obejrzeć na filmiku, bo po zmontowaniu zostanie on przesłany do szkoły droga mailową.

Wychowawcy kl. I-III

 

KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR 2019”

kangur logoW Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2019” wzięło udział 40 uczniów naszej szkoły. W ciągu 75 minut uczestnicy rozwiązywali testy z poszczególnych kategorii wiekowych. A oto uczniowie, dla których udział w konkursie zakończył się sukcesem:
Kategoria „Żaczek”:
Zofia Roszak kl. IIb – wyróżnienie
Michał Dykon kl. IIb - wyróżnienie
Kategoria „Maluch”:
Alicja Gąsiorowska kl. III - wyróżnienie
Hanna Derela kl. IVb – wyróżnienie
Kategoria „Beniamin”:
Kacper Gąsiorowski kl. Va - wyróżnienie
Kategoria „Kadet”:
Wiktor Nowak kl. VIIb – wyróżnienie
Nagrody w konkursie ufundował Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Do konkursu uczniów przygotowały: Mirosława Nieznańska, Renata Muraczewska, Małgorzata Jaskulska, Barbara Kosińska, Katarzyna Drzewiecka. Graulujemy uczniom oraz opiekunom.

Szkolny koordynator konkursu
Maria Olszewska

 

Sukcesy Michała

Dnia 08.03.2019r. uczeń naszej szkoły Michał Kwiatkowski (kl.IIIc - gimnazjum)zajął I miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla klas III gimnazjum zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 4 - IV Liceum Ogólnokształcące Baczyński" we Włocławku.
Michał ponadto został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.Nasz uczeń przeszedł etap szkolny, rejonowy i jako jedyny z naszego powiatu wziął udział w konkursie wojewódzkim i został finalistą.
Życzymy naszemu uczniowi wielu dalszych sukcesów.

Katarzyna Smól

 

DZIEŃ MATEMATYKI

logo dzien matematykiW Dniu Matematyki odbył się w naszej szkole turniej matematyczny, w którym wzięły udział dwie sześcioosobowe drużyny złożone z reprezentantów klas IV-VIII. Gościem specjalnym turnieju był słynny matematyk – Pitagoras z Samos. Każda z drużyn musiała wykazać się wiedzą matematyczną rywalizując w sześciu konkurencjach. Najwięcej emocji wzbudziła łamigłówka pod nazwą „kwadrat magiczny”. Drużyny doskonale poradziły sobie z krzyżówką matematyczną. Uczniowie dobrze bawili się rozwiązując „zapałczaną łamigłówkę”. W trakcie turnieju publiczność aktywnie uczestniczyła w zabawie rozwiązując zagadki przygotowane przez Pitagorasa, w którego wcieliła się Natalia Jarzynowska. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji Patrycja Bladoszewska podliczyła punkty zdobyte przez drużyny. Zwycięstwo w turnieju odniosła drużyna w składzie: Sylwester Mętlewicz z kl. IVa, Jakub Mikołajczak z kl. IVc, Kacper Gąsiorowski z kl. Va, Marika Mazurek z kl. VIa, Igor Szymczak z kl. VIIa, Łukasz Jankowski z kl. VIIIa. Turniej zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów przez Dyrektora Szkoły Grzegorza Pieruckiego. Odczucia uczniów uczestniczących w obchodach Dnia Matematyki najlepiej wyrażąją słowa rymowanki wygłoszonej podczas turnieju przez uczniów kl. VIIIb: „Dzień Matematyki dzisiaj obchodzimy, podczas turnieju matematycznego dobrze się bawimy”.

Nauczyciele matematyki

 

Konkurs matematyczny

Dnia 1 marca 2019 r. odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Aleksandra Kamińskiego w Lubrańcu.
Uczeń naszej szkoły Łukasz Jankowski z klasy VIII a zdobył II miejsce na poziomie klas VIII – opiekunem była p. Ewa Palusiak – Puchałka.
Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.

Kosińska Barbara

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego.
Upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r., żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Chciano również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących.
Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Z okazji tego święta zaprosiliśmy wszystkich uczniów z kl. IV – IIIG do wspólnej zabawy.

Oto wyniki konkursu – zabawy językowej:

I miejsce (ex aequo)

     Zuzanna Matusiak – kl. Vb

     Alicja Orszulak – kl. IVc

II miejsce – Justyna Białek – kl. VbIII miejsce (ex aequo)

     Adrianna Kacprzak – kl. Vb   

     Paulina Śniegowska – kl. VIIb

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.

Nauczyciele języka polskiego

 

Klasa I b bezpieczna

Uczniowie z klasy I b uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Klasa Ib uczestniczyła w cyklu ciekawych zajęć korzystając przy tym z bogato ilustrowanych materiałów edukacyjnych, a następnie pisali TEST, który był podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka.
Wszyscy pierwszoklasiści świetnie sobie poradzili z wypełnieniem testu, w nagrodę każdy uczeń otrzymał dyplom , a klasa otrzymała certyfikat potwierdzający udział w tymże programie.

 

Wielka Mapa Polski

Uczniowie klasy Ib przystąpili do programu „Wielka Mapa Polski”- Wymiana pocztówkowa. Akcja ma na celu ogólnopolską wymianę pocztówkową pomiędzy klasami z innych szkół. Dzięki tej akcji rozpoczynamy wielką przygodę. W ten sposób uczniowie poznają najpiękniejsze zakątki Polski.

 

Poznajemy zawody - „świat ludzi dorosłych widziany oczami dziecka” klasa Ib w sklepie

Uczniowie klasy I b odwiedzili sklep gdzie poznały pracę sprzedawcy . Dzięki uprzejmości Pani Justyny uczniowie poczuli się jak prawdziwi sprzedawcy, ponieważ obsługiwali klientów.

 

Żołnierze Wyklęci

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-podziemia niepodległościowego wywodzącego się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, które w latach 1944-1963 samotnie walczyło o wolną od sowieckiej okupacji Polskę. Z tej okazji harcerze z Drużyny IGNIS im. Jana Bytnara działającej przy SP w Topólce oraz SP w Paniewie, wspierani przez członków zespołu High Five oraz uczniów SP w Topólce, przygotowali wieczornicę. Młodzież zaprezentowała piękne utwory poetyckie, oprawę muzyczną i prezentacje multimedialne, które miały przybliżyć sylwetki Żołnierzy Wyklętych: ich tragiczne losy , heroizm i determinację w walce o suwerenność Ojczyzny . Przejmujące recytacje i chwytające za serce pieśni dostarczyły widzom wielu wzruszeń.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uroczystości paniom Grażynie Błaszczyk i Barbarze Przybysz oraz panu Janowi Błaszczykowi dyrektorowi GOK w Topólce

 

Eliza Ospalska- Grudzień , Sylwia Kręcicka-Derela, Aneta Dybowska, Paulina Kontowicz

 

Walentynki 2019

Zgodnie z tradycją w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Świętego Walentego” patrona zakochanych. Organizatorem był Samorząd Uczniowski. Trudno wyobrazić sobie ten dzień bez poczty walentynkowej. Kilka dni wcześniej uczniowie wrzucali kartki do specjalnie przygotowanego pudełka, a w walentynki szkolni listonosze roznosili pocztę do adresatów.

Inną formą uczczenia tego dnia była dyskoteka walentynkowa. Dla zakochanych była to okazja, aby przełamać nieśmiałość i zatańczyć ze swoją Walentynką. W trakcie zabawy odbył się konkurs tańca. Dla zwycięskiej pary Żanety Iglewskiej z kl IIIA i Patryka Małkowskiego z kl IIIB ufundowano vouchery do Multikina we Włocławku.

Wszyscy przy muzyce bawili się wyśmienicie i w dobrych humorach wracali do domów.

Opiekunowie SU

 

 

  logo1                                                                                                                                                       logo2

"Święty Walenty pomaga chorym"

11 lutego br. po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II dnia 13 maja 1992 r. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
14 lutego wspominaliśmy Świętego Walentego – walentynki.
Dla katolików, walentynki wiążą się z wspomnieniem patrona tego dnia, świętym Walentym, który jest orędownikiem podczas ciężkich chorób oraz patronem zakochanych.
Powinniśmy pamiętać, że miłość należy okazywać na co dzień. Światowy Dzień Chorych i Dzień Świętego Walentego były doskonałą okazją do wyznania uczuć, obdarowania chorej osoby drobnym upominkiem.
Jak można rozpalić iskierkę radości w sercu chorej osoby?
Uczniowie przy zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły przygotowywali ciasteczka, karty walentynkowe, zabawki szydełkowe, które dzieci i młodzież rozprowadzała od 10 lutego w celu uzyskania funduszy w akcji "Święty Walenty pomaga chorym".
Pieniądze uzyskane w tej akcji zostały przekazane dla chorych z naszego terenu.
Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję.

DZIECI I MŁODZIEŻ SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

 

SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM: ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

8 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Czołowie odbyło się spotkanie finalistów powiatowego konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Z naszej szkoły w grupie przedszkola wyróżnienia otrzymały Hanna Sadowska i Lena Dębowska, natomiast w grupie klas IV-VI Tymoteusz Grudzień. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe, a ich prace będą oceniane na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy autorom prac.

Wychowawcy klas 0b, VIa

 

ŻANETA IGLEWSKA z CZAMANINKA – NASTĘPCZYNIĄ IRENY SZEWIŃSKIEJ ?

Z pewnością niewiele osób słyszało o pasji i sukcesach sportowych 15-letniej uczennicy III klasy Gimnazjum w Topólce – Żanety Iglewskiej z Czamaninka – lekkoatletki specjalizującej się w biegach długodystansowych.
Jej przygoda z bieganiem rozpoczęła się w październiku 2017 r. od Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, na których poznała weterana sportowego, wywodzącego się z naszej gminy, Pana Pawła Małkowskiego. Mimo słabego wyniku osiągniętego wówczas przez Żanetę, Pan Małkowski dostrzegł jednak u niej talent do biegania i zaproponował profesjonalne treningi pod swoim kierunkiem. Fakt ten bardzo zaimponował Żanecie tym bardziej, że jej pierwszy w życiu trener ma na swoim koncie 67 maratonów, w czym 64 maratony wyczynowe. Ponadto przez wiele lat reprezentował nasz kraj w maratonach międzynarodowych, w których do jego głównych osiągnięć zaliczyć można 4. miejsce w Walencji, 4. miejsce w Nowej Kaledonii, 7. miejsce w Pekinie oraz wiele innych. Nie dziwi więc, że były sportowiec od początku stał się dla młodziutkiej biegaczki wielkim autorytetem.
Od czasu wspomnianych wyżej mistrzostw, Żaneta rozpoczęła regularne treningi sześć razy w tygodniu. Trener wysyła jej co tydzień urozmaicone plany treningowe, składające się m.in. z siły biegowej, wybiegania i treningów wytrzymałościowych, a ona je realizuje. Ponadto pięć miesięcy później, w lutym 2018 r., Żaneta szlifowała i poprawiała swoją kondycję jeszcze bardziej podczas swojego pierwszego obozu sportowego, który miał miejsce w Ustce. Wkrótce po nim wzięła udział w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego we Włocławku, gdzie udało jej się zająć wysokie, bo aż 4. miejsce. Sukces ten zmotywował ją do jeszcze bardziej wytężonej pracy, gdyż zaczęła dostrzegać swój progres dzięki ciężkim, wyczerpującym treningom.
Tydzień później Żaneta uczestniczyła w Mistrzostwach Województw Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego, na których zdobyła 14. miejsce. Wynik ten nie był dla niej satysfakcjonujący, ale motywował ją do jeszcze cięższych i bardziej wydajnych treningów. Na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo, gdyż kilkanaście tygodni później na 47. Ogólnopolskich Biegach Ulicznych – Memoriał Jana Schmeltera w Chełmnie – zajęła wysokie miejsce na podium, zdobywając zaszczytne 2. miejsce.
Dzięki dalszym ambitnym i nieustającym treningom, forma i kondycja Żanety przybierała coraz wyższy poziom, co przekładało się na osiąganie dalszych sukcesów. 26 maja 2018 r., podczas biegu na 1200 m w Memoriale Czesława Wasielewskiego w Brześciu Kujawskim, po raz pierwszy stanęła na najwyższym stopniu podium, zdobywając upragnione i wyczekiwane 1.miejsce.
Kolejne sukcesy posypały się dalej jak z rękawa, bowiem na zawodach w Toruniu, na dystansie 800 m, Żaneta poprawiając swój czas o 8 sekund, zajęła 2. miejsce. Kolejna próba sił naszej utalentowanej biegaczki, to 38. Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole, 14.10.2018 r., podczas którego Żaneta znów okazała się najlepsza zdobywając ponownie 1.miejsce. Sześć dni później we Włocławku, podczas 26. Biegu Popiełuszki, w 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, również uplasowała się na 1.miejscu. Innego wyniku nie mogło też być 9 listopada podczas biegu niepodległościowego w rodzimej Gminie Topólka, gdzie w kategorii dziewcząt Żaneta po raz kolejny okazała się bezkonkurencyjna, zdobywając 1.miejsce.
W pierwszym tygodniu ferii br. wyjechała na obóz, wraz ze swoim klubem Luks Ogrodnik Bydgoszcz, do którego należy od początku swojej drogi związanej z bieganiem i jak sama twierdzi, wykonała tam „kawał dobrej roboty”, gdyż po raz pierwszy na wybieganiu przebiegła 20 km.
Jakie są dalsze plany naszej młodej, ambitnej biegaczki? Nadal zamierza przygotowywać się do zawodów, myśli o następnych obozach i chce się dalej rozwijać. I choć każdy trening wymaga od niej dużego zaangażowania i samozaparcia, a każdy sukces okupiony jest bardzo ciężką pracą, a czasami nawet bólem i łzami, za nic w świecie nie zrezygnowałby z tej dyscypliny sportu, bo stała się ona dla nie ogromną pasją, którą chce kontynuować tak długo, jak będzie to tylko możliwe.
Jej upór i konsekwencję w dążeniu do celu motywuje ogromne wsparcie rodziny, przyjaciół oraz trenera. Dzięki nim, nie poddaje się i systematycznie trenuje, aby z każdym dniem, tygodniem i miesiącem, stawać się coraz lepszą biegaczką. Na pytanie, kto towarzyszy jej podczas tylu, tak intensywnych treningów, Żaneta odpowiada z uśmiechem, że niestety biega przeważnie sama, gdyż każdy potencjalny towarzysz wspólnego biegania, rezygnuje średnio po upływie około dwóch tygodni.
Na zakończenie dodam jeszcze od siebie, że Żaneta jest przesympatyczną, zdyscyplinowaną wewnętrznie dziewczyną. Charakteryzuje ją skromność i pokora, a te cechy na pewno predysponują ją do bycia wspaniałym sportowcem, o którym zapewne jeszcze nie raz usłyszy Gmina Topólka, którą Żaneta tak bardzo kocha, o czym świadczą wypowiedziane przez nią słowa podczas udzielanego wywiadu: „Moja ukochana Topólka”.
Pomimo wielu treningów i znacznych sukcesów w tak młodym wieku, dziewczyna ta pozostaje zwyczajną nastolatką, która znajduje czas dla przyjaciół i przynależność do 3.Drużyny Harcerskiej „Ignis” im. Jana Bytnara przy SP w Topólce.
Żanetko, jesteśmy z Ciebie bardzo, bardzo dumni! Trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy Ci serdecznie dalszych sukcesów!

Na podstawie rozmowy przeprowadzonej z Żanetą Iglewską w dniu 23 stycznia 2019 r.
opracowała – Lidia Wąsikowska

 

 

„Miłować prawdziwie i w pełni potrafi tylko ten,
kto zdolny jest posiadać siebie samego;
posiadać po to,
ażeby stawać się darem dla drugich

                                                                   Jan Paweł II

  

DZIEŃ PAPIESKI - DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA:

Jak co roku członkowie szkolnego Koła Caritas wzięli udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Hasłem akcji były słowa: „Promieniowanie Ojcostwa”. Miały one związek z 40 rocznicą wyboru Polaka na papieża. Wszyscy bardzo się zdziwili, gdy w 1978 roku konklawe wybrało na papieża Karola Wojtyłę, urodzonego na polskiej ziemi. Przyjął On imię Jan Paweł II i szybko stał się jedną z najważniejszych postaci naszych czasów.
Niósł posłanie miłości i pokoju. Jego słowa piętnowały zło, a umacniały tych, którzy czynią dobro. Ludzie darzyli Go ogromnym szacunkiem w pełni zasłużonym. Papież szczególnie umiłował młodzież. Nauczał że Bóg jest naszym dobrym Ojcem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali ten szczytny cel.

Szkolne Koło Caritas

 

 

Zabawa choinkowa

Karnawał jest wspaniałą okazją do dobrej zabawy i dlatego 10 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Najpierw od godz. 1000 do godz. 1230 bawili się uczniowie z klas najmłodszych: I– III oraz „zerówki”, a od godz. 1530 do godz.1900 uczniowie z klas IV – VIII oraz klasy III gimnazjalne. W dyskotekowy nastrój wprowadził nas pokaz grupy tanecznej „Biedronki”. Najmłodsi uczestnicy zabawy jak zwykle nas nie zawiedli i wystąpili w pięknych i pomysłowych strojach karnawałowych. W tym dniu Rada Rodziców zatroszczyła się o słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów naszej szkoły, a Samorząd Uczniowski zadbał o odświętną dekorację oraz zorganizował muzykę. W nastrojowej scenerii, przy różnorodnej muzyce dzieci bawiły się wspaniale.

 

KONKURS „ALFIK MATEMATYCZNY”

logo alfik

„Alfik” to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny. Jest on wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwaldiagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Jest on organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”.

W XXIV edycji konkursu wzięło udział 33. uczniów klas IV-VIII oraz klas III gimnazalnych naszej szkoły. W ciągu 75 minut uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 zadań. Na wyniki konkursu oczekiwaliśmy osiem tygodni. Sukces w konkursie odnieśli:

• Sylwester Mętlewicz kl. IVa - wynik bardzo dobry;
• Michał Kwiatkowski z kl. III gimnazjum - wynik bardzo dobry.

Do konkursu uczniów przygotowały panie: Barbara Kosińska i Małgorzata Jaskulska. Gratulujemy uczniom oraz ich naukowym opiekunom.

Szkolny koordynator konkursu
Maria Olszewska

 

Bezpieczne ferie

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów Mały Samorząd Uczniowski przygotował krótki apel, podczas którego zostały omówione zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii zimowych. W drugiej części apelu odczytano przestrogi i zasady dotyczące właściwych zachowań podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz poruszania się po ulicach i drogach.
Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w konkursie n.t. bezpieczeństwa. Osoby które udzieliły poprawnych odpowiedzi otrzymały symboliczne upominki.

Nasz przepis na bezpieczne ferie:

Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę
i już nie wejdziesz na zamarznięta rzeczkę.
Gdy wyobraźni trzy łyżki odliczysz,
ominiesz górki w pobliżu ulicy.
Dodając kubek rozwagi i miodu
nie przypniesz sanek do samochodu.
Wszystko doprawisz szczyptą uwagi
nie rzucisz śnieżką w twarz kolegi.
Wypij napoju dwie filiżanki,
resztą poczęstuj wszystkie kolezanki.
Przepis wspaniały, działa błyskawicznie,
bawiąc się świetnie zachowasz zdrowie i życie.

Opiekunowie Małego Samorządu

 

Nauczyciel na medal

Z radością i dumą informujemy, iż nauczyciel naszej szkoły – Pani Aleksandra Kolad, podczas uroczystej gali, która odbyła się w 9 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, odebrała Medal Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego za zwycięstwo w plebiscycie Gazety Pomorskiej: "NAUCZYCIEL NA MEDAL" w powiecie radziejowskim, w kategorii edukacji wczesnoszkolnej.
Serdecznie gratulujemy!

Lidia Wąsikowska

 

"POMAGAM KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE” MISJE

W II niedzielę Adwentu czyli 9 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski był obchodzony w Kościele w Polsce już po raz dziewiętnasty: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia było duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.
Członkowie Szkolnego Koła Caritas 16 grudnia 2018 r. włączyli się do akcji ,,POMAGAM KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE”. Zebrane środki zostały przekazane Kościołowi na Wschodzie. W imieniu wolontariuszy, składamy serdeczne podziękowanie za wszelką pomoc i modlitwę.

Szkolne Koło Caritas

 

 60-lecie Ruchu Honorowego Dawcy Krwi PCK

3 grudnia br. o godz. 9.00, z okazji 60 – lecia Ruchu Honorowego Dawcy Krwi PCK, odbył się w naszej szkole uroczysty poranek ph.: „Spotkanie z Honorowym Krwiodawcą”. Swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście:
- Prezes PCK w Radziejowie i Prezes ZNP w Radziejowie – Pani Alina Krupińska,
- Wójt Gminy Topólka Pan Konrad Lewandowski,
- Honorowy krwiodawca i propagator honorowego krwiodawstwa w Gminie Topólka - Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce - Ks kan. Antoni Wojciechowski,
- Prezes Honorowego Dawcy Krwi PCK przy Oddziale Rejonowym w Radziejowie – Pan Lesław Płaczkowski,
- Kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, oddziału włocławskiego – Pani Jolanta Pater,
- Instruktor Terenowy PCK w Radziejowie – współpracujący z Kołem PCK przy naszej szkole – Pani Janina Kowalska,
- Pani dr Sława Daszkiewicz – Żórawska z NZOZ „SALUBER” w Topólce,
- Honorowy krwiodawca – asp. szt. Pan Robert Zarębski z Posterunku Policji w Topólce,
- Honorowy krwiodawca – mieszkaniec naszej gminy – Pan Leszek Kosiński.

Uroczystość miała wyjątkowy charakter. Oprócz występów dzieci i ich dowodów wdzięczności wobec honorowych krwiodawców w postaci symbolicznych różyczek i dyplomów uznania, złożyły się na nią także bardzo interesujące i wzruszające przemówienia zaproszonych gości, a przede wszystkim honorowych dawców krwi, którzy dzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami związanymi z tematyką spotkania.
Uroczystości patronowały dwie organizacje działające przy naszej placówce: Szkolne Koło PCK i Szkolne Koło Caritas, które z wielkim zaangażowaniem włącza się każdorazowo w nagłaśnianie akcji poboru krwi w krwiobusach przy kościele parafialnym w Topólce.

Opiekun SK PCK:
Lidia Wąsikowska

 

"KREW - LEK NADZIEI"

W październiku, z okazji 60-lecia Ruchu Honorowego Dawcy Krwi PCK, Zarząd Rejonowy PCK w Radziejowie ogłosił powiatowy konkurs plastyczny ph.: "KREW - LEK NADZIEI". 

Z radością informujemy, iż w kategorii klas I - III trzecie miejsce przyznano uczennicy naszej szkoły - Izabeli Kotlińskiej z klasy Ia, a w kategorii klas IV - VIII wyróżnienie otrzymała Marika Mazurek z kl. VIa.

Serdecznie gratulujemy laureatkom!

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 

Mikołajki

6 grudnia 2018r. naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj. Z tej okazji dzieci nosiły na głowach czerwone czapeczki. Mikołaj jak co roku, przyniósł ze sobą słodkie upominki dla każdego dziecka. Pytał, czy były grzeczne i cieszył się ze spotkania z nimi.
Był bardzo serdeczny i obiecał wrócić tu za rok, a tym, którzy będą niegrzeczni zamiast cukierków wręczy rózgę. Miejmy nadzieję, że nikt jej nie dostanie.

 

Mikołajki w klasach 1 - 3

6 grudnia od wielu lat jest dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję.W tym dniu są też imieniny patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika.Od samego rana na korytarzach i w klasach było widać dzieci ubrane w czerwone czapki. Do klas zawitał też św.Mikołaj, który rozdał dzieciom słodkie upominki.

10 grudnia uczniowie klas młodszych odbyli wycieczkę do OSIR we Włocławku na spektakl muzyczny p.t. "Wilk i Zając". Po zakończeniu spektaklu odbyło się losowanie nagród. W naszej grupie szczęście miały dwie dziewczynki: Gabrysia Wieser i Marta Siekacz. Każde dziecko otrzymało od organizatorów słodki upominek.
To były bardzo miłe dni, które przybliżyły nam czas oczekiwania na narodziny pana Jezusa.

Mały Samorząd Uczniowski

 

Andrzejki w klasach I - III

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Tak też było w naszej szkole. 29 listopada sala gimnastyczna zamieniła się w „salę wróżb”. Wróżki i wróżbici, którymi byli uczniowie klas I-III przepowiadali przyszłość swoim kolegom za pomocą kart, andrzejkowych serc oraz kombinacji cyfr z daty urodzenia. Po części wróżbiarskiej był też czas na dyskotekę. Uczniowie klas I-III gościli swych młodszych kolegów z klas „0”. Nie straszna była czarownica, wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. To tylko zależy od nas. Warto o tym pamiętać.

Wychowawcy klas I-III

 

Andrzejki

Andrzejki to stara tradycja ludowa. Jest to wieczór wróżb i okazji do dobrej zabawy. 29 listopada w naszej szkole uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zorganizowanej przez SU i harcerzy - Zabawie Andrzejkowej. Uczestnicy imprezy wróżyli sobie przyszłość, a czas pomiędzy wróżbami umilała muzyka, przy której odbywały się tańce.
Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu miłych wrażeń. 

 

INAUGURACJA WIGILIJNEGO DZIEŁA POMOCY DZIECIOM
WARTO BYĆ BOHATEREM (30.11.2018r.)

30 listopada 2018r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor spotkało się ok.3000 dzieci i młodzieży po to, by zaingurować XXV Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jak zwykle odwiedził wolontariuszy Mikołaj ze śnieżynkami i Wujek Jacek, a na lodzie zaprezentowali się łyżwiarze i hokeiści. W tym roku oprócz łakoci i opasek odblaskowych uczestnicy otrzymali owoce i warzywa, aby pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowym żywieniu. Podczas Inauguracji zostały wręczone Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną 2018/1019 placówkom, które wykazały się największą ofiarnością w akcji „Warto być bohaterem”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Topólce po raz kolejny zdobyli wysokie – II miejsce w zbieraniu funduszy dla dzieci chorych i niepełnosprawnych zdobywając CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ za rok 2018/2019. Zebrane pieniądze 3040 zł zostały przekazane chorym dzieciom oraz na pomoc chrześcijańskim uczniom w ogarniętej wojną Syrii.

Szkolne Koło Caritas

 

Konkurs na drugą i trzecią zwrotkę hymnu szkolnego

W związku ze zbliżającą się 20. rocznicą nadania imienia naszej szkole Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na drugą i trzecią zwrotkę hymnu szkolnego. W konkursie zwyciężyły uczennice klas V. Autorką drugiej zwrotki jest Hanna Kordylak z kl. Va, a trzeciej Zuzanna Matusiak z kl. Vb.

Matka Barbara, Ojciec Mikołaj,
Patron naszej szkoły synem kupca był.
Sławny astronom i wielki Polak
w pięknym Toruniu nad Wisłą żył.

                             Hanna Kordylak kl.Va

 

Nasz Patron szkoły był matematykiem,
księdzem, lekarzem oraz prawnikiem.
Powstrzymał słońce, a ruszył Ziemię,
to nasze, polskie wydało go plemię.

                              Zuzanna Matusiak kl.Vb

 

Mariusz znów zwyciężył!

24 listopada w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbył się Finał 41. Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Kujawskiej zorganizowanego przez Kujawskie Centrum Kultury. Uczestnicy konkursu pochodzili z powiatów: radziejowskiego, włocławskiego i inowrocławskiego. Mariusz Kosiński ponownie piękną recytacją zachwycił jurorów i zajął I miejsce w kategorii klas VII-VIII i gimnazjum. Gratulujemy!

Beata Jankowska

 

Dzień Życzliwości

W tym roku po raz pierwszy 21 listopada w naszej szkole obchodzony był Dzień Życzliwości. Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Radosny nastrój tego dnia podkreślały znaczki „uśmiechnięte słoneczko”, „pomocna dłoń” przypięte do strojów, którymi obdarowani zostali uczniowie i nauczyciele.
Na korytarzu stanęło „Drzewko Życzliwości”, gdzie na odrysowanych dłoniach każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Uczniowie klas II i III przygotowali dla swych młodszych koleżanek i kolegów krótki apel, zachęcający do używania „grzecznych” słów. Bądźmy życzliwi przez cały rok!!!

Organizatorzy
R.Muraczewska, M. Nieznańska, M. Linert

 

Konkurs recytatorski

16 listopada 2018 roku uczennica klasy VIIIa Oliwia Zarębska wzięła udział w XVIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Franciszka Becińskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Lubrańcu. Uczennica recytowała wiersze ,,Bogurodzica” i ,,Ziemia moja nie ma gór”.

Elżbieta Dziakiewicz

 

„Warto być bohaterem”

Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy chorym dzieciom. W tym roku jedenasta odsłona akcji Warto być bohaterem dotrze do świata, który my znamy głównie z telewizji (07.02.2019r). Bohaterstwo ma wiele stron. Dajemy jego świadectwo każdego dnia, a w najmniejszych gestach poznajemy smak satysfakcji z naszych działań.
Zebrane środki zostaną przekazane chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wsparcie edukacji dzieci z Syrii. Stypendium miesięczne dla jednego dziecka to 40 zł. Ta kwota, nie aż tak wielka dla nas, dla nich jest ogromnym wsparciem.  
Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję. Wasze uczestnictwo dowodzi wielkiej  wrażliwości serc i bohaterstwa.

SZKOLNE KOŁO CARITAS

 

 

MISJE - ALLEPE

Misje to pomoc osobom dotkniętym poważnymi, trudno uleczalnymi chorobami, pomoc dzieciom, osobom biednym.Opieka nad osobami starszymi i chorymi.
Celem naszej akcji była pomoc ubogim dzieciom w formie podarowania przyborów szkolnych, takich jak: kredki, długopisy, linijki, piórniki itp.
Prezenty zostały przekazane podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Dziękujemy
Szkolne Koło Caritas

 

Klasy I w Teatrze impresaryjnym we Włocławku

Uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami i wybrali się do teatru we Włocławku na spektakl pt ”Rumcajs uratował Cypiska”. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że mogły zobaczyć jak wygląda teatr i poznać pracę aktora.

 

 

 11 XI

W piątek 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce miały miejsce uroczystości związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna i lokalna uczestniczył a w akademii, która odbyła się pod hasłem „Nasze drogi do wolności 1918-2018”. Uczniowie uczcili tę piękną rocznicę prozą, wierszem, pieśnią i tańcem. W strojach z epok przedstawili polską historię, która pokazała, jakie było i jakie jest nasze miejsce na Ziemi. O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali hymn Polski. Następnie odbyło się przyrzeczenie harcerzy i szóste już patriotyczne śpiewanie pieśni związanych z Niepodległą.
Zgromadzeni w szkolnej hali mogli obejrzeć wystawę uczniów, która składała się z: alfabetu współczesnego patrioty, historii w komiksie, życzeń dla Polski i portretów wybitnych Polaków.
W dalszej części społeczność szkolna uczestniczyła w biegu niepodległości. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Żaneta Iglewska, a w kategorii chłopców Dawid Stawicki (klasa III a gimnazjum).

Organizatorzy

 

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

8 listopada uczniowie klas I – III po raz kolejny brali udział w akcji promującej zdrowe żywienie „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Przygotowując śniadanie zwróciliśmy uwagę na piramidę żywieniową oraz 12 zasad zdrowego odżywiania.

Wychowawcy klas I-III

 

„JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM” - podsumowanie projektu edukacyjnego

W klasach IIa, IIb i III od września do 11 listopada 2018r. był realizowany projekt edukacyjny „Jesteśmy Polką i Polakiem” .Celem projektu było kształtowanie postawy patriotycznej i budowanie tożsamości narodowej dzieci.
Realizowane treści dostarczyły dzieciom dużo informacji o Polsce. Uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie wiedzy o ojczyźnie, natomiast uczniowie z klas IIa i IIb rozwiązywały krzyżówki i rebusy o tematyce patriotycznej. Dzieci wykonywały również prace plastyczne poprzez wyklejanie godła Polski, robienie kotylionów, proporczyków oraz malowały portrety sławnych rodaków zasłużonych dla naszego kraju. W każdej sali lekcyjnej i na korytarzu szkolnym zostały wykonane gazetki i dekoracje patriotyczne. Duże emocje wśród dzieci wzbudziło wspólne wykonanie flagi o długości 5 m.
Projekt ten wzbogacił dotychczasową wiedzę uczniów. Obudziliśmy w dzieciach miłość do małej i wielkiej Ojczyzny. Zostały rozwinięte pozytywne zachowania społeczne w roli Polki i Polaka.

Wychowawcy
R. Muraczewska, M. Linert i M.Nieznańska

 

Święty - to nasz przyjaciel

W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzili nas w szkole Święci – przyjaciele Pana Boga. Przebywają blisko Niego, są bardzo szczęśliwi i radośni. Wcześniej żyli na ziemi tak jak my, kochali Boga i ludzi, naśladowali Go w dobroci. Możemy ich prosić o pomoc tak jak ziemskich przyjaciół. W dniu Wszystkich Świętych ważne i piękne jest to, że wszyscy mamy imieniny. W rolę Świętych wcielili się uczniowie klas VIII b i Va naszej szkoły. Przedstawili młodszym kolegom świętych patronów znanych i mniej znanych. Zapoznali z ich imionami i atrybutami, opowiedzieli, dlaczego zostali świętymi. Były też zagadki i słodycze. Święci odwiedzą nas za rok.

Grażyna Błaszczyk

 

IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej 

25 października 2018 roku  w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej. Ideą konkursu było propagowanie pieśni religijnej oraz integracja młodzieży chrześcijańskiej. Do udziału zgłosili się uczniowie z 7 szkół tj.Babiaka, Osięcin, Morzyc, Piotrkowa Kuj, Paniewa, Bycza oraz Topólki. Uczestników konkursu, gości przywitaliśmy piosenką, która wprowadziła wszystkich zebranych w niecodzienny nastrój radości, po czym uczniowie z poszczególnych szkół mogli rozpocząć prezentację swoich utworów.W komisji oceniającej walory głosowe uczestników zasiedli: Alina Czaplewska, Klaudia Górniak, Ks. Jerzy Etynkowski oraz Łukasz Smykowski.

W konkursie zwyciężyła Patrycja Kałużna prezentując utwór pt,,Schowaj mnie” - SP Babiak i Julia Wiśniewska ,,Wznoszę wzrok” - SP Piotrków Kuj. Drugie miejsce Amelia Karczewska ,, Błogosławieni Miłosierni” - SP Piotrków Kuj i Andrzej Lewandowski -SP Morzyce ,, Maryja Śliczna Pani". Miejsce trzecie wyśpiewała Patrycja Biernacka ,,Błogosławieni Miłosierni"- SP Paniewo, Majka Marciszewska ,,Schowaj mnie"” - SP Piotrków Kuj. Wyróżnienie otrzymali: Patrycja Bladoszewska ,, Wierzę w Ciebie Panie"- SP Topólka i Mariusz Kosiński ,,Strażnik Raju"-SP Topólka.

Wzorem roku ubiegłego atrakcją konkursu było przyznanie nagrody Dyrektora, Publiczności, oraz od Rady Rodziców. 

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowanie dla ks. Kanonika Antoniego Wojciechowskiego proboszcz parafii w Topólce za pomoc, okazane serce i ufundowane nagrody oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Topólce – p. Grzegorzowi Pieruckiemu. Dziękujemy również uczniom za udział, a opiekunom za rzetelne przygotowanie młodzieży do występów.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Topólce składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za ufundowaną nagrodę oraz wkład w przygotowanie słodkiego poczęstunku.

M. Danielewska, A. Tejman, J. Grabowska, M. Gołębiewska, A. Mańkowska, M. Jaskulska, A. Orłowska, A. Kolad, A. Kordylak, M. Kurzawa, K. Wujkiewicz, G. Błaszczyk, E. Ospalska- Grudzień, B. Przybysz.

 

 

Ślubowanie klas I

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

23 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce. Uczniowie klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco rodziców, krewnych, nauczycieli uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, którym "oddała głos". Uczniowie z klasy Ib z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły uroczystość Polonezem. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

Po zakończonej części artystycznej pani wychowawczyni w imieniu uczniów zwróciła się do pani dyrektor o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Elżbieta Budzyńska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając piórem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Następnie uczniowie z klas II życzyli sukcesów w nauce oraz zapewniali o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Wychowawczynie klas I
Aleksandra Kolad
Barbara Kordylak

 

 

Podsumowanie konkursu plastycznego „PORTRET MOJEJ PANI”

18 października odbyło się posumowanie konkursu plastycznego „Portret mojej pani”. W konkursie wzięło udział 35 uczniów z klas I-III. Komisja biorąc pod uwagę: samodzielność, estetykę i wkład pracy uczni wyłoniła następujących zwycięzców:
kl. Ib - Natalia Kozińska
kl. Ia - Izabela Kotlińska
kl. IIa - Gabriela Pawlak
kl. IIb - Marcjanna Kozińska
kl. III - Liwia Trzaskowska
Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez Sklepik Szkolny.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

Opiekunowie
M. Nieznańska
R. Muraczewska

 

Lekcja przyrody na żywo

17.10.2018r. uczniowie klas Ia, Ib, III byli na wycieczce w lesie, w Sarnowie. Podziwiali piękno jesiennego lasu ze zwróceniem uwagi na występującą kolorystykę. Obserwowali roślinność, nadsłuchiwali odgłosów zwierząt. Wyznaczali kierunki świata różnymi sposobami. Chętnie i z dużym zaangażowaniem wypełniali karty pracy. Wszystkim bardzo smakowały kanapki spożywane w leśnym otoczeniu.
Ta wycieczka na długo zapadnie w ich pamięci.

Wychowawcy klas
R. Muraczewska, M. Nieznańska, M. Linert

 

PIELGRZYMKA III I VIII KLAS DO LICHENIA

2018 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu miało miejsce historyczne wydarzenie. Przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej modliło się 6 tysięcy młodych ludzi z terenu diecezji włocławskiej. Pielgrzymka młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania zgromadziła podwójną liczbę uczestników – uczniów III klas gimnazjalnych oraz VIII klas szkół podstawowych.
Pielgrzymka rozpoczęła się zwiedzaniem Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego oraz ewangelizacją prowadzoną przez ks. Rafała Krauze i ks. prał. Michała Krygiera. Kapłani zachęcali młodych ludzi do opowiedzenia się za Chrystusem i wybrania Go, gdyż tylko On może nas zbawić i nadać sens naszemu życiu.
W samo południe rozpoczęła się Msza Święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
Była to doskonała okazja do dziękczynienia za opiekę jaką są oni otaczani przez Maryję, ale i do proszenia o łaski na zbliżający się czas, w którym przystąpią do sakramentu bierzmowania, staną przed egzaminami i wyborem nowej szkoły.

Młodzież

 

Podziwiamy jesień w naszym regionie…

15 października 2018 r. uczniowie kl. 7a i 7b wraz z opiekunkami pojechali na dwudniową wycieczkę do Przysieka. W miejscu zakwaterowania - Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Daglezja” uczestniczyli w zajęciach Edukacji przyrodniczej. Podczas zajęć terenowych obserwowali różne gatunki drzew (czerwone dęby, klony sosny, świerki czy brzozy), podziwiali piękne jesienne barwy liści. Mieli okazję poznać drzewo iglaste - daglezję. Młodzi przyrodnicy poszukiwali nadrzewnych porostów, za pomocą których określali stopień zanieczyszczenia środowiska.
Taka lekcja przy pięknej pogodzie to same korzyści dla uczniów - rekreacja, usystematyzowanie wiedzy z ekologii i współdziałanie w grupie.
Następnego dnia uczestnicy odwiedzili Toruń, gdzie udali się do Planetarium na seans „Wirująca Ziemia”. Potem krótkim spacerkiem po starówce pożegnali miasto Kopernika. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Topólki.

 

 

Kwiaty dla Niepodległej

Uczniowie klasy Vb postanowili w dość nietypowy sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. We wtorek, 23 października, mimo pochmurnej pogody, stanęli ochoczo do zadania. Na jednym z trawników posadzili sto cebulek krokusów. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, będą nam przypominać o tym wydarzeniu i staną się ozdobą szkoły. Przy realizacji zadania pomogli nam p. Teresa Piasecka i p. Wiesław Lewandowski.

Dziękujemy!

Wychowawca klasy Vb – Anna Michalak

 

Zwycięstwo Mariusza

16 października Mariusz Kosiński, uczeń IIIb gimnazjum, brał udział w 41. Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Kujawskiej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowskim Domu Kultury. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z powiatu radziejowskiego i włocławskiego. Mariusz zaprezentował wiersz F. Becińskiego O kowalczyku i zaczarowanej lutni... oraz legendę kujawską W noc świętojańską. Oryginalna interpretacja tekstów, oddziaływanie na odbiorcę oraz wyraz artystyczny recytującego przyczyniły się do zajęcia I miejsca w kategorii klas VII-VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum. Gratulujemy Mariuszowi i życzymy powodzenia w Finale, który odbędzie się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu.

Beata Jankowska

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Hasło, które przyświecało temu świętu, to: "WDZIĘCZNOŚĆ NASZA BEZ GRANIC". Swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani nauczyciele, Wójt Gminy Topólka Marek Dybowski, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Borkowski, radna Anna Migdalska, radny Tomasz Koziński oraz przedstawiciele Posterunku Policji w Topólce: asp. szt. Robert Zarębski i st. sierż. Radosław Urbaniak.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały Panie: Anna Michalak, Eliza Ospalska-Grudzień i Barbara Przybysz.

Lidia Wąsikowska 

 

Byliśmy w Kłóbce

11 października 2018 r. uczniowie klas IIa, IIb i III wraz z opiekunami udali się do skansenu w Kłóbce. Zwiedzali starą, zabytkową wieś kujawską. Poznali jej historię i tradycję. Brali czynny udział w zajęciach pokazujących wytwarzanie oleju i masła.
Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

M.Linert, M. Nieznańska, R. Muraczewska

 

VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

logo2Uczniowie klas IV-VIII i klas III gimnazjum wzięli udział w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Głównym celem obchodów tego dnia było sprawdzanie „tabliczkowej wiedzy”. Akcji towarzyszyło hasło: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W dniu 28 września trzy Komisje Egzaminacyjne w składzie: Marika Mazurek, Nikola Grabowska, Nikola Wędrowska, Oliwia Krych, Oliwia Zarębska, Piotr Błaszczyk, Wiktoria Konopińska, Ewelina Łęga, Zuzanna Banasiak, sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji naszej szkoły. Patrol Egzaminacyjny udał się również do Urzędu Gminy w Topólce. Każdy kto po wylosowaniu kartki z działaniami, udzieli poprawnych odpowiedzi, otrzymał odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Po raz kolejny udział w obchodach Dnia Tabliczki Mnożenia był okazją do wspaniałej zabawy matematyką.

Nauczyciele matematyki

 

Dzień Chłopaka

W naszej szkole 3 października 2018r obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla całej społeczności szkolnej. Wszyscy doskonale się bawili. 

 

Dzień Chłopaka

28 września w klasach I – III odbył się plebiscyt na Super Chłopaka.
Do głosowania uprawnione były wyłącznie dziewczynki. Każda z nich miała możliwość oddania wyłącznie jednego głosu na swojego faworyta z danej klasy.
A oto wyniki:
- Mikołaj Jeszka kl I a
- Michał Szews kl I b
- Dominik Białek kl II a
- Kacper Karasiński kl II b
- Łukasz Oziminkowski kl III.
Super Chłopcy otrzymali skromne upominki, a pozostałym chłopcom życzymy samych radosnych, pogodnych i beztroskich dni.

Opiekunowie
M. Nieznańska
R. Muraczewska

 

Byliśmy w Obozie w Chełmnie

20 września uczniowie klas VII i VIIIB wraz z opiekunami udali się do byłego Niemieckiego Obozu Masowej Zagłady Żydów Kraju Warty Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Pierwszym etapem było zwiedzanie Lasu Rzuchowskiego, miejsca pochówku ofiar. Następnie udaliśmy się do wioski Chełmno , gdzie w czasie okupacji znajdowałsię obóz ,w którym w mobilnych komorach gazowych (ciężarówkach) dokonywano mordu na tysiącach Żydów i Romów z Kraju Warty oraz innych krajów Europy.W ciszy i skupieniu wsłuchiwaliśmy się w słowa przewodnika o tragicznych losach ofiar obozu. Zwiedziliśmy teren poobozowy, spichlerz ze zgromadzonymi tam pamiątkami oraz wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których uczniowie dowiedzieli się, czym było getto i jak niezwykle trudna była sytuacja dzieci w dzielnicach zamkniętych. Tragiczną sytuację dzieci zilustrowano poprzez relacje najmłodszych ofiar Łódzkiego Getto i fragment książki Doroty Combrzyńskiej – Bezsenność Jutki. Podsumowaniem zajęć była rozmowa o prawach dziecka. Wycieczka na pewno pozostanie w naszej pamięci oraz świadomość , że naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć o tych, którzy zostali zamordowani.

Sylwia Kręcicka- Derela
Eliza Ospalska-Grudzień

 

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 r. Funkcjonował w dwóch okresach. Pierwszy okres Trwał od 8 grudnia 1941 r. do 11 kwietnia 1943 r.Eksterminacji dokonywano w samochodach – mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Ciała ofiar wywożono do oddalonego o 4 km Lasu Rzuchowskiego. Tam grzebano zwłoki w mogiłach o długości od 60 do 230 m. W pierwszej kolejności wymordowano Żydów z okolicznych gett: Koła, Kowali Pańskich, Kłodawy, Izbicy Kujawskiej. Od stycznia 1942 r. zaczęto przywozić do Chełmna Romów z Łodzi, z tamtejszego, utworzonego jesienią 1941 r., obozu (Ziegeunerlager), a następnie Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów z Niemiec, Czech, Austrii, których jesienią 1941 r. osiedlono w Łodzi. Latem 1942 r. wskutek rozkładania się ciał w grobach masowych i zagrożenia epidemiologicznego wstrzymano transporty. Rozpoczęto wydobywanie zwłok z grobów i palenie ich w polowych krematoriach. W marcu 1943 r. zapadła decyzja o likwidacji obozu. Drugi okres Trwał od wiosny-lata 1944 r. do 18 stycznia 1945 r. Eksterminacji dokonywano w obrębie Lasu Rzuchowskiego, gdzie zbudowano baraki i przystosowano teren do przyjmowania kolejnych transportów ofiar. W okresie od 23 czerwca do 14 lipca 1944 r. przybyło z Łodzi dziesięć transportów Żydów. Zamordowano wtedy 7 196 mieszkańców getta łódzkiego. Po tym czasie akcję eksterminacyjną przerwano. We wsi pozostałą część załogi Sonderkommando oraz grupa ostatnich, prawdopodobnie 47 więźniów żydowskich. Przetrzymywano ich w spichlerzu obok zburzonego pałacu. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r w czasie ewakuacji SS-mani dokonali ostatniej egzekucji. Ze spichlerza wyprowadzono więźniów piątkami mordując ich strzałami w tył głowy. Zdesperowani więźniowie, zamknięci w spichlerzu, podnieśli bunt, zabili dwóch oprawców. Wtedy spichlerz wraz z więźniami Niemcy podpalili. Śledztwo prowadzone po wojnie przez sędziego Władysława Bednarza z Sądu Okręgowego w Łodzi ustaliło liczbę zamordowanych na 350 tys. Najniższą – 152 tys. ofiar ustalono na procesie w Bonn w latach 60. XX wieku. Najbardziej prawdopodobną jest liczba ok. 200 tys. zamordowanych.

Źródła: Publikacje Muzeum w Chełmnie

 

 

Zwiedzanie skansenu w Kłóbce

18 września uczniowie klas: Va,Vb, VIa wybrali się wraz z opiekunami do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Zwiedzili zabytkową architekturę wiejską z terenu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (najstarsze obiekty pochodzą z XVIII wieku): zagrodę kujawską i dobrzyńską, kuźnię, wiatrak, szkołę z lat 30. XX w , karczmę, remizę strażacką, kościół oraz dwór właścicieli Kłóbki, pochodzących z rodu Orpiszewskich, a w nim: zabytkowe obrazy, meble, twórczość malarską Marii Wodzińskiej , narzeczonej Fryderyka Chopina, a także kuchnię dworską, spiżarnię i pralnię znajdujące się w piwnicach pałacowych.
Wzięli także aktywny udział w lekcjach muzealnych, podczas których poznali
w olejarni proces tłoczenia oleju oraz sposób wyrobu masła w kierzance. Lekcje te zakończyły się pysznym śniadaniem – degustacją masła wyrobionego przez uczniów. Dzięki tej wycieczce uczniowie wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą życia naszych przodków mieszkających na wsi. Słoneczna pogoda i urokliwy krajobraz sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci zwiedzających.


Beata Jankowska, Anna Michalak

 

WYBORY - Mały Samorząd Uczniowski

Tradycyjnie we wrześniu odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego, które poprzedzone były prezentacją kandydatów.
W skład Zarządu Małego Samorządu Uczniowskiego weszły następujące osoby:
- Wiktoria Łodygowska kl III
- Aurelia Wiśniewska kl IIb
- Dominik Białek kl II a
Mamy nadzieję, że współpraca z nowym Zarządem Małego Samorządu Uczniowskiego będzie się bardzo dobrze układała.

Opiekunowie
M. Nieznańska
R. Muraczewska

 

Narodowe Czytanie

13.09 2018 r. uczniowie klas młodszych przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania. Dzieciom z pewnością to wydarzenie pozostanie w pamięci, gdyż to ich rodzice czytali fragmenty książki W. Cichonia pt.: „Cukierku ty łobuzie !”. W klasach będzie kontynuowane wspólne, głośne czytanie pozycji, które mają przygotować dzieci do narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w akcję i zachęcamy do dalszego czytania.

Organizator
Mariola Linert

 

 

Narodowe Czytanie 2018

rozpoczęliśmy już 7 września, kiedy to aktywnie włączyliśmy się do czytania przygotowanego przez Bibliotekę Gminną w Topólce. Kulminacja tego wydarzenia miała miejsce w naszej szkole 13 września. Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele: p. wicedyrektor Elżbieta Budzyńska oraz p. Eliza Ospalska – Grudzień i p. Lidia Wąsikowska. Przed czytaniem uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im postać autora i wprowadziła w tematykę lektury. Spotkanie zorganizowane dla klas IV-VIII i III gimnazjum było jedną z uroczystości towarzyszących obchodom 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Nauczyciele języka polskiego.

 

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!