ROK SZKOLNY 2019/2020

 


 

WRĘCZENIE NAGRÓD WÓJTA GMINY TOPÓLKA

18 października, w Urzędzie Gminy w Topólce, z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Wójta Gminy Topólka. W gronie wyróżnionych nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej znaleźli się następujący pedagodzy naszej szkoły, Panie: Maria Olszewska, Aleksandra Kolad i Ewa Lorenc oraz Dyrektor Szkoły – Grzegorz Pierucki i Wicedyrektor Szkoły – Elżbieta Budzyńska. Wójt Gminy Topólka Konrad Lewandowski życzył wyróżnionym nauczycielom satysfakcji i radości wynikającej z wykonywanej pracy oraz pomyślności w życiu osobistym.

Serdecznie gratulujemy Dyrekcji oraz koleżankom z naszej szkoły, jak również wyróżnionym pedagogom ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Becińskiego w Paniewie – Dyrektor Szkoły Barbarze Wieser i Pani Beacie Jaskólskiej!

Tekst: Lidia Wąsikowska

Foto: Damian Lewiński

DSC 8055a

 


 

BICIE REKORDU WOŚP W NASZEJ SZKOLE

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji WOŚP organizuje Bicie Rekordu w Udzielaniu Pierwszej Pomocy z jednoczesnym prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym roku w naszej po raz pierwszy do Bicia Rekordu włączyli się uczniowie klas I-III. Organizatorami akcji był Mały Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło PCK. Nauczyciele klas I-III przeszli szkolenia w tym zakresie i od kilku lat  uczestniczą w Programie Edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować, który jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki temu nasza szkoła otrzymała od Fundacji różnorodne pomoce: fantomy, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Mamy nadzieję, że akcja ta pozostanie w tradycji naszej szkoły, a w przyszłym roku do Bicia Rekordu przystąpi nas jeszcze więcej.

                                                                            Organizatorzy


 

INTEGRACYJNA WYCIECZKA PRACOWNIKÓW OŚWIATY

W sobotę 12 października, Zarząd ZNP w Topólce zorganizował dla wszystkich chętnych pracowników oświaty wycieczkę integracyjną do Skalnego Miasta w Adršpach. Gdy dotarliśmy do celu, przy słonecznej pogodzie podziwialiśmy przepiękne widoki Skalnego Miasta. Są to formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego, malowniczo i wspaniale wyrzeźbione. 100–metrowe skały, z których prawie każda ma swoją nazwę, np.: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowa Cukru, Żółwia, Organy itp.. Następnie po metalowych, stromych schodach dotarliśmy do skalnego jeziorka, gdzie atrakcją była przejażdżka wieloosobową łódką z przewodnikiem, który w humorystyczny sposób opowiadał nam historię Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia. A idąc przez wąskie przejścia, po drewnianych kładkach, pomiędzy pionowymi skałami, dotarliśmy do małego i dużego wodospadu. Kierując się do wyjścia, skały co kilka metrów zaskakiwały nas inną formą i ukształtowaniem terenu. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Wrocławia, gdzie mogliśmy podziwiać klimatyczną starówkę tego uroczego miasta. Wszyscy pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzy szczęśliwie wróciliśmy do domu.  

Zarząd ZNP w Topólce


 

KONCERT ŻYCZEŃ W  PODZIĘCE

 „Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”
B. Conklin

W piątek, 11 października, społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi świętowała w naszej placówce Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystą akademię ph. „Koncert Życzeń w Podzięce” przygotowały klasy drugie i trzecie pod kierunkiem wychowawczyń: Aleksandry Kolad, Barbary Kordylak, Mirosławy Nieznańskiej i Marioli Linert, przy współudziale Pani Elizy Ospalskiej-Grudzień. Młodzi wykonawcy pamiętali o wszystkich pracownikach szkoły, dedykując im piękne wierszyki i piosenki we własnym wykonaniu, za co serdecznie im dziękujemy!

Tekst i foto: Lidia Wąsikowska


 

„Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei

 I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

 A kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei,

 Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!.”..

      Ta wspaniała strofa z wiersza „Testament mój” autorstwa Juliusza Słowackiego stała się wielkim symbolem walki narodowowyzwoleńczej i życiowym credo polskich patriotów, walczących z hitlerowską okupacją. Dzieje młodych bohaterów – Zośki, Alka, Rudego – opisane w książce Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec” poznali uczniowie klas siódmych i ósmych we wzruszającym spektaklu teatralnym pod tym samym tytułem, zrealizowanym przez twórców Narodowego Teatru Edukacji w Krakowie. Spektakl ten, w którym lekcja historii przeplata się z opowieścią o miłości, patriotyzm z humorem, a klęska przekuwa się w nadzieję zwycięstwa, został wystawiony 10 października w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.  

Niezłomność, lojalność, koleżeństwo, ale też męstwo, odwaga w obliczu wroga i hart ducha, to cechy, które i dzisiaj powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży, która w szaleńczym tempie życia początku XXI wieku zapomina o tym, co najważniejsze, a o co ich rówieśnicy ponad siedemdziesiąt lat temu walczyli i często oddawali swe życie.

                                                                Organizator wycieczki - Beata Jankowska


 

W TEATRZE ...

7 października w Narodowym Teatrze Impresaryjnym we Włocławku uczniowie klas szóstych obejrzeli spektakl pt. "Hobbit,czyli tam i z powrotem" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Widzowieprzenieśli się w magiczną wyprawę do Śródziemia Trzeciej Ery i przekonali się, że w każdym z nas może drzemać coś z małego dzielnego hobbita.

Organizator wycieczki - Beata Jankowska


 

IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcji towarzyszyło hasło: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Głównym celem obchodów tego dnia było zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W dniu 4 października trzy Komisje Egzaminacyjne w składzie: Kacper Gąsiorowski, Hanna Kordylak, Kacper Kujawa, Marika Mazurek, Ewelina Budzyńska, Weronika Wieczorek, Agata Rakowska, Paulina Śniegowska, Paweł Ciesielski, sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów i nauczycieli. Każdy, kto w tym dniu zdał egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia, uzyskał tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Udział w akcji był okazją do wspaniałej zabawy matematyką. Nad prawidłową pracą Komisji Egzaminacyjnych czuwali nauczyciele matematyki: Katarzyna Drzewiecka, Małgorzata Jaskulska, Barbara Kosińska.

Szkolny koordynator akcji

                                                                                                         Maria Olszewska

  


 

PIELGRZYMKA DIECEZJALNA KLAS ÓSMYCH

30 września ponad cztery tysiące uczniów ostatnich klas podstawowych zgromadziło się w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. W grupie tej byli również uczniowie naszej szkoły. Myślą przewodnią dnia skupienia dla młodzieży było hasło: „Eucharystia daje życie”. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię poprowadził o. Łukasz Buksa wraz z księdzem Michałem Krygierem i zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli. W tym czasie młodzież mogła skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W południe, przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. bp. Wiesław Mering. Eucharystię koncelebrowało 95 kapłanów, którzy przybyli do licheńskiego sanktuarium wraz ze swoimi podopiecznymi. Homilię dla młodych wygłosił o. Łukasz Buksa.

W trakcie pobytu w sanktuarium uczniowie otrzymali pamiątkowe różańce. Umocnieni w wierze, nadziei i miłości, pod opieką Matki Bożej Licheńskiej, wraz z opiekunami wrócili szczęśliwie do szkoły.

Tekst – Jolanta Grabowska

Foto – Aneta Tejman & konin.naszemiasto.pl

 


OBCHODY DNIA CHŁOPAKA W GRONIE PEDAGOGICZNYM
 
W poniedziałek, 30 września świętowaliśmy w naszej szkole "Dzień Chłopaka". Oprócz obchodów tego święta w poszczególnych klasach i grupach przedszkolnych, płeć piękna kadry pedagogicznej i pracowników obsługi również nie mogła w takim dniu zapomnieć o swoich kolegach i przygotowała dla nich niespodziankę w postaci słodkich upominków - paczuszek z pysznymi cukierkami, oraz cukierków gigantów, aby osłodzić im pracę z tak liczną grupą koleżanek.
Panowie, jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
Tekst – Lidia Wąsikowska
Foto – Agnieszka Simińska
 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Został on ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku. Jego celem jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. 

Na świecie jest dziś ponad 6000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw. W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych  języków. Większość z nich można podzielić na trzy grupy: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.

W naszej szkole Europejski Dzień Języków odbył się 30 września. Tego dnia przedstawiciele uczniów klas szóstych sprawdzali wiedzę swoich kolegów i koleżanek z języka angielskiego i niemieckiego (należących do rodziny języków germańskich). Z własnoręcznie przygotowanymi flagami odwiedzali poszczególne klasy i zadawali krótkie pytania. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą, co sprawiło im dużo radości i satysfakcji.

Katarzyna Smól

Paulina Kontowicz

 


 

WYCIECZKA DO BISKUPINA

20 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Udali się bowiem do Biskupina i wzięli udział w jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym. Przenieśli się w czasie i przestrzeni. Odwiedzili Japonię, starożytny Egipt, Grecję i Rzym oraz kulturę łużycką. Dowiedzieli się o niezwykłych Celtach, tajemniczych Bałtach i wojowniczych Wikingach, których łodzią pływali po Jeziorze Biskupińskim. Udali się do indiańskiej wioski, gdzie wspólnie z jej mieszkańcami mogli wykonać taniec pow-wow. Obejrzeli walki wojowników, wytop żelaza w dymarkach i pokaz orki pradziejowej. Poznali historię osady biskupińskiej i archeologię podwodną. Dokonali degustacji dawnych potraw. Słuchali muzyki z różnych epok i kultur. Wykonywali naczynia z gliny, paciorki z modeliny, ozdoby z druciku, wybijali monety, dokonywali obróbki bursztynu i jeździli konno. Nauka przez zabawę jest jednak najlepsza.

Tekst i foto – Agnieszka Kordylak

 


 

REJONOWY KONKURS "GORĄCZKA ZŁOTA 2019" ROZSTRZYGNIĘTY

27 września, po długim oczekiwaniu, poznaliśmy wyniki ogólnopolskiej akcji, przeprowadzonej przez Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Radziejowie w formie konkursu rejonowego, „GORĄCZKA ZŁOTA 2019”. Jak mogliśmy się przekonać, dzięki połączeniu sił dwóch organizacji działających w naszej placówce: Szkolnego Koła PCK i Samorządu Uczniowskiego, po raz pierwszy udało się naszej szkole stanąć na podium tego konkursu i zająć zaszczytne III miejsce w kategorii „Szkoły małe”, ustępując tylko miejsca SP w Izbicy Kuj. i SP w Dębołęce. Wynik taki osiągnęliśmy dzięki zbiórce 50,5 kg monet groszowych, tzw. „złotych monet” (szkoła w Izbicy Kuj. zebrała ich 68 kg, a szkoła w Dębołęce 67 kg).
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywny udział w akcji, który doprowadził do zwycięskiego finału!
Na zdjęciu – szczęśliwy opiekun Szkolnego Koła PCK w Topólce – Lidia Wąsikowska – podczas odbierania nagrody dla naszej szkoły z rąk Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Radziejowie – Aliny Krupińskiej i instruktora terenowego Oddziału Rejonowego PCK w Radziejowie – Janiny Kowalskiej.

Szkolne Koło PCK

Samorząd Uczniowski

PCK

 


  

PRELEKCJA BYŁEJ UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY 

24 września odwiedziła nas była uczennica Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Topólce – Wiktoria Wąsikowska, która spotkała się z członkami Szkolnego Koła PCK i harcerzami w celu zaprezentowania swojego hobby, zbioru wybranych modeli masek przeciwgazowych i wygłoszenia prelekcji na temat ich zastosowania, wpisując się tym samym w szkolne obchody 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża i 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przedsięwzięcie to spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, tak chłopców jak i dziewcząt, dzięki czemu możemy je zaliczyć do udanej lekcji z przysposobienia obronnego.
Opiekun SK PCK -
Lidia Wąsikowska

 


 

40 LAT PRACY PANI TERESY PIASECKIEJ

23 października, w pierwszy dzień jesieni, Pani Teresa Piasecka - pracownik sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, po 40 latach pracy w administracji biurowej, przeszła na zasłużoną emeryturę. Dyrektor Szkoły i wszyscy Pracownicy podziękowali Pani Teresie za skrupulatne i wzorowe wypełnianie swoich obowiązków oraz życzyli dobrego wypoczynku i realizowania wszystkich swoich marzeń i zamierzeń. 

Tekst i foto - Lidia Wąsikowska


 ODBLASKI DLA UCZNIÓW Z TOPÓLKI

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, 18 września gościliśmy w naszej szkole Policjantów z KPP w Radziejowie, którzy spotkali się z przedszkolakami i uczniami naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli dzielnicowi z miejscowego posterunku sierż.szt. Radosław Urbaniak i sierż.szt. Rafał Pikuła oraz st.sierż. Magdalena Cywińska – Grobelska z radziejowskiej prewencji.
Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Policjanci mówili o obowiązku i konieczności noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Opowiedzieli o prawidłowym zachowaniu się w autobusach szkolnych i zachowaniu ostrożności podczas wysiadania i wychodzenia na jezdnię. Poinformowali, kiedy należy korzystać z telefonu alarmowego 112. Apelowali o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi tak w świecie realnym, jak i wirtualnym. Poruszyli także temat przemocy rówieśniczej oraz zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w spotkaniu otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane z Funduszu Sprawiedliwości, a przedszkolaki odblaskowe opaski.

Bardzo dziękujemy Policjantom z KPP w Radziejowie za wizytę w naszej szkole i spotkanie z dziećmi i uczniami, którzy dzięki temu są bogatsi w wiedzę i wiele cennych wskazówek związanych z ich bezpieczeństwem w szeroko rozumianym zakresie tego zagadnienia.

Tekst - Lidia Wąsikowska
Foto - Agnieszka Simińska

 


 

NARODOWE CZYTANIE w klasach I-III

  Uczniowie klas I-III włączyli się w akcję Narodowego Czytania 12 września. Fragmenty książki Joanny Olech ,,Pompon w rodzinie Fisiów” czytali przedstawiciele klas II i III. Była to doskonała okazja, by promować czytelnictwo i  poznać przygody tajemniczego Pompona. Uśmiech na twarzach słuchaczy potwierdził, że warto czytać książki!

                                                                                                                                 Nauczyciele klas I-III

 


 

NARODOWE CZYTANIE w klasach IV-VIII

11 września nasza szkoła dołączyła do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Parę Prezydencką: Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. W tym roku zaproponowano do czytania również wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury – zbiór zatytułowany „Nowele polskie”. Uczniowie naszej szkoły odczytali dla całej społeczności szkolnej fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa oraz fragmenty noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza.
12 września natomiast przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Topólce uczniowie także odczytali fragmenty nowel polskich.

Beata Jankowska

 


 

WYCIECZKA DO KŁODAWY

11 września, dzięki uprzejmości i życzliwości pań bibliotekarek - Małgorzaty Wojtczak i Małgorzaty Strzeleckiej, uczniowie klas II Szkoły Podstawowej w Topólce oraz Szkoły Podstawowej w Paniewie uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie.
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej rozpoczęło się od zjazdu windą górniczą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością 6m/s. Przewodnik wycieczki przed zjazdem żartował, iż są dwie możliwości przetrwania podróży windą: „cicha modlitwa albo głośny śpiew”. Uczniowie wybrali opcję głośnego śpiewu, który po pewnym czasie przerodził się w przeraźliwy krzyk ;). Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki zostali zapoznani ze sposobami wydobywania soli. Chodzili długimi solnymi korytarzami, w których sól bywa biała, różowa lub pomarańczowa. Byli też w kapliczce św. Kingi – patronki górników i zobaczyli wiele figur z soli, np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał ciekawe legendy związane z kopalnią, a także zapoznał uczniów z ciężką i niebezpieczną pracą górnika. Na koniec każdy otrzymał bryłkę soli.
Wycieczka do Kopalni Soli była pouczająca i dostarczyła uczestnikom niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

 Wychowawczynie klas II

Beata Jaskólska
Aleksandra Kolad
Barbara Kordylak

 


 

RAJD ROWEROWY

W sobotę 24 sierpnia, na zakończenie wakacji, nauczyciele wraz z Radą Rodziców wzięli udział w rajdzie rowerowym do Orla, zorganizowanym przez zarząd ZNP w Topólce. Uczestnikom rajdu dopisywał dobry humor, co przełożyło się na częste salwy śmiechu i dobrą zabawę. Po drodze towarzyszyły im też i zachwycały piękne widoki uroczej Gminy Topólka. Rajd zakończył się ogniskiem biesiadą przy leśniczówce.
Dziękujemy panu Damianowi Górskiemu - leśniczemu z Orla - za udostępnienie miejsca na ognisko i biesiadę.

 Zarząd ZNP w Topólce

Tekst – Aleksandra Kolad

 


 

INAUGURACJA  ROKU  SZKOLNEGO 2019/2020