ROK SZKOLNY 2019/2020

 


100 bratków na 100-tne urodziny Jana Pawła II. Inicjatywa Szkolnego Koła Caritas

 

 


TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA


Wszyscy, którym jest bliska idea Caritas, zaraz po Wielkanocy przeżywają wyjątkowy czas. Od II Niedzieli Okresu Wielkanocnego rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Stanowi on okazję do rozważenia tego, jak dzisiaj czynić miłosierdzie.
Wezwania, które na co dzień podejmuje Caritas, teraz, w tym ciężkim czasie epidemii, wybrzmiewają w sposób szczególny. Zachęcamy do włączenia się w ogólnopolskie akcje Caritas:
• wsparcie seniorów poprzez akcję „Pomoc dla Seniora”,
• podjęcie akcji „Wdzięczni Medykom”, której celem jest wspieranie służby zdrowia,
• a także do codziennej pomocy chorym, starszym i niepełnosprawnym.
Poszczególne dni w Tygodniu Miłosierdzia to nowe zaproszenie do tego, aby mocą Ducha Świętego, otrzymanego w darze sakramentów, każdy sam przyjmował Boże Miłosierdzie, a wysławiał Boga w tej tajemnicy i okazywał miłosierdzie potrzebującym.
Poniżej prezentujemy prace uczniów naszej szkoły, których tematem jest „Tydzień Miłosierdzia”.

 

 

Szkolne Koło Caritas


Czytanie Pisma Świętego 2

 Tydzień biblijny 1 Tydzień biblijny 2 Tydzień biblijny 3


  

UWAGA KRWIODAWCY!

W niedzielę, 22 marca w godz. 9:00 – 14:00, w naszej gminie przy kościele parafialnym w Topólce odbędzie się kolejna akcja poboru krwi pod hasłem: ,,UWAGA KRWIODAWCY – POTRZEBNA KREW. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Krwiodawców oraz zdrowe osoby, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, prosimy o zgłaszanie się do oddania krwi w ambulansie.
Drodzy, Honorowi Dawcy Krwi, pamiętajcie o tym, że dzięki Wam ktoś będzie mógł świętować kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne święta. Dziękujemy za Wasz cenny dar i serdecznie zapraszamy w niedzielę do oddawania krwi w ambulansie!


Szkolne Koło Caritas

 

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KOŚCIELE W TOPÓLCE

W niedzielę, 19 stycznia, w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce sprawowana była Msza św. w intencji Babć i Dziadków z okazji ich święta. Po Eucharystii, w krótkiej części artystycznej, wnuki wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla swoich kochanych Dziadków, co wywołało nie jedną łzę wzruszenia. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy Mszy św. zostali poczęstowani cukierkami, a Proboszcz Parafii Ks. kan. Antoni Wojciechowski podziękował dzieciom i młodzieży, a także Paniom katechetkom, za przygotowanie tej miłej niespodzianki dla Dziadków.

Tekst: Lidia Wąsikowska
Foto: Aneta Tejman

 

 


 

 „SZLACHETNA PACZKA”

Jak co roku w okresie przedświątecznym Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w akcji ,,Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

,, TAK  POMAGAM”

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się  w zbiórkę żywności. Dziękujemy mieszkańcom naszej gminy za wielkie serce i piękne gesty. Pragniemy również podziękować właścicielom sklepów, dyrekcji i pracownikom sieci handlowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się w ciągu trzech grudniowych tygodni zebrać bardzo duże ilości żywności, głównie słodycze, makarony, cukier, mąkę, herbatę, olej, konserwy) i artykułów chemicznych. Produkty te, w formie paczek świątecznych, trafiły do 59 rodzin. Podarunki wzbogaciliśmy o słodycze i artykuły szkolne przyniesione przez uczniów naszej szkoły.

     Przedsięwzięcie to było wyjątkową lekcją miłosierdzia. Dziękujemy!

                                                                                       Szkolne Koło Caritas

 


 

AKCJA „SŁODYCZE”

W okresie przedświątecznym Szkolne Koła Caritas było organizatorem akcji „Słodycze”, która polegała na zbieraniu słodyczy przez uczniów poszczególnych klas naszej szkoły. Te klasy, które wykazały się największą wrażliwością i zebrały najwięcej słodyczy, po świętach otrzymają ,,Certyfikat’’ za szczególne zaangażowanie w ramach ww. akcji. Ze słodyczy wykonaliśmy 16 paczek świątecznych.

                                                                                Szkolne Koło Caritas

 


 

 WIGILIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

 


 

Honorowi Dawcy Krwi - dzięki waszej krwi  biją czyjeś  serca!

 

„To, co możesz uczynić jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu,

ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie twojemu życiu.”

Albert Schweitzer

 

Dziś, w niedzielę 15 grudnia, już od samego rana wielu chętnych czekało w kolejce, na placu przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce, przed ambulansem do pobierania krwi, aby wziąć udział w akcji. W ciągu kilku godzin zostało zarejestrowanych 61 osób, 56 osób przeszło badania wstępne i oddało krew, a dla 4 osób zabrakło już pojemników do oddania krwi. Wiadomym jest, że krew jest lekiem, którego nie można zastąpić. Każdy, kto ją oddaje, powinien być świadomy, że dzięki temu zostaje uratowane życie lub zdrowie drugiego człowieka.

Drodzy Krwiodawcy, w imieniu Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce – ks. kan. Antoniego Wojciechowskiego i swoim, składamy Wam  najserdeczniejsze podziękowania za to, że dzielicie się cząstką siebie, zwłaszcza w tym szczególnym okresie przedświątecznym.  Budującym jest fakt, że dziś oddają krew byli uczniowie naszej szkoły, Ci sami, któ®zy jeszcze kilka lat temu rozpropagowywali akcje poboru krwi działając w Szkolnym Kole Caritas i roznosząc ulotki! Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za ten bezcenny  dar serca!

Następna akcja w lutym 2020r., na którą już dziś serdecznie zapraszamy!

                                                                                                                                                                                 Szkolne Koło Caritas

 


 

„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” – akcja Caritas i policji w Bydgoszczy

Kilka tysięcy dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”, którą w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” zorganizowały Caritas Diecezji Bydgoskiej i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Ideą przedsięwzięcia była aktywizacja dzieci dotkniętych różnymi problemami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania wolnego czasu. – Nasze spotkanie w tym miejscu miało przede wszystkim aspekt edukacyjny. „Ważne jest bezpieczeństwo, które ma pozwolić, by dziecko jak najdłużej mogło cieszyć się beztroską” – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników okolicznościowe upominki.

                                                                        Szkolne Koło Caritas

 


 

SUKCES SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Jesteśmy wdzięczni za wsparcie naszego przedsięwzięcia w akcji ,,WARTO BYĆ  BOHATEREM”.  Dzięki zaangażowaniu i wielu wysiłkom zdołaliśmy zebrać  5000 złotych, które zostały przekazane na leczenie chorych dzieci. Podczas ,,Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, która odbyła się w Toruniu 29 listopada, placówkom, które wykazały się największą ofiarnością w akcji „Warto być bohaterem”, zostały wręczone Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną 2019/2020. Jesteśmy dumni, iż nasza szkoła otrzymała taki certyfika dzięki wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas w Topólce, które po raz kolejny zdobyło I miejsce w zbieraniu funduszy dla dzieci chorych i niepełnosprawnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za ofiarne włączenie się do akcji i zachęcamy do dalszej pomocy. Wasza ofiarność i hojność  dowodzi  wielkiej wrażliwości serc.  

Szkolne Koło Caritas

 


 

TAK.  POMAGAM!

 Pod hasłem ,,Tak. POMAGAM!" w piątek i sobotę Szkolne Koło Caritas, we współpracy z Caritas diecezjalnym, przeprowadziło w sklepach zbiórkę żywności. W XVII odsłonie akcji wzięło udział 40 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli zebraliśmy 449 kg żywności. Zebrane produkty trafią przed Świętami Bożego Narodzenia do osób i rodzin potrzebujących wsparcia. Dodatkowo dzięki nim wolontariusze i uczniowie od najmłodszych lat uczą się empatii i chęci niesienia pomocy bliźnim.

                                                                    Szkolne Koło Caritas

 


 

W niedzielę, 15 grudnia w naszej gminie przy kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce, odbędzie się kolejna akcja poboru krwi pod hasłem: ,,Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować”. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł świętować kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne święta ...
Drodzy, Honorowi Dawcy Krwi, serdecznie dziękujemy za Wasz cenny dar, dzięki któremu wiele osób może powrócić do zdrowia i cieszyć się pełnią życia. Zapraszamy do oddawania krwi w ambulansie 15 grudnia!


Szkolne Koło Caritas

  

 

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

 


 

SZLACHETNA   PACZKA

Akcja Pierniki - I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Mikołajki to święto lubiane przez wszystkich. Kojarzy się ono nieodłącznie z prezentami zostawianymi pod osłoną nocy przez Świętego Mikołaja. Ich patronem jest właśnie Święty Mikołaj, który żył w III wieku naszej ery. Pochodził z bogatej rodziny, swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do klasztoru, a następnie został biskupem Miry. Znany był powszechnie ze swojej pobożności i hojności. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Obdarowywał on orzechami, ciasteczkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci.

 Dlatego właśnie 6 grudnia dzieci i młodzież z niecierpliwością wyczekują na drobne upominki, prezenty, a przede wszystkim słodycze od Świętego Mikołaja i jego pomocników.

W związku z tą starą tradycją stajemy się bardziej wrażliwsi na drugiego człowieka, chcąc nieść mu pomoc i radość. Dlatego też od wielu lat przygotowujemy akcję SZLACHETNA PACZKA pod hasłem „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowują ciasteczka, wykonują karty świąteczne i ozdoby choinkowe, które są sprzedawane przez młodzież Koła Caritas. W ten sposób zdobywane są pieniądze dla osób potrzebujących z naszego terenu. Cieszy fakt, że kwota zebranych funduszy rośnie z roku na rok, a liczba zaangażowanych osób jest coraz większa.

                                                                                 

                                             Szkolne  Koło Caritas

 


 

„WARTO BYĆ BOHATEREM”

Potrzeba wsparcia chorych dzieci była punktem wyjścia do otwarcia naszych serc na otaczający nas świat, na miłość,  na  relacje  międzyludzkie, na  wolontariat,  wsparcie w walce z cierpieniem i budzonej przez nie wrażliwości. W tym roku przypada XII odsłona akcji Warto być bohaterem. Dzięki  wielu  wysiłkom nasze  starania odbiły się dużym  echem - zebraliśmy  5000 złotych, które zostały przeznaczone na leczenie chorych dzieci. Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję. Wasze uczestnictwo dowodzi wielkiej  wrażliwości serc i bohaterstwa.

                                             Szkolne Koło Caritas

 


 

Plakat1   Plakat2

 


 

DZIĘKUJEMY  HONOROWYM  KWIODAWCOM!

Chociaż Światowy Dzień Krwiodawcy przypada dopiero 14 czerwca, w Polsce od 22 do 26 listopada obchodzi się jeszcze Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Jest to czas dedykowany dawcom krwi i promowaniu idei krwiodawstwa.

Honorowi Dawcy Krwi, składamy Wam serdeczne życzenia i podziękowania za wkład jaki wnosicie swoją postawą w szerzeniu honorowego krwiodawstwa. Wasza bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi jest nieoceniona. Dziękujemy, że dzielicie się cząstką siebie, dając przykład doskonałej postawy wobec bliźniego w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego, bo to dzięki Waszej krwi: 0 A B AB biją czyjeś serca!
W tych szczególnych dniach Szkolne Koło Caritas pamięta o naszych lokalnych dawcach krwi, obdarowując ich serdecznymi życzeniami, podziękowaniami i różami – symbolicznymi znakami honorowego krwiodawstwa.

 

Dziękujemy!

Szkolne Koło Caritas

 


„Bez Was nie dam rady”
Młodzież Szkolnego Koła Caritas zaprasza do udziału w akcji:
„Warto być bohaterem”

Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy chorym dzieciom.
Potrzeba wsparcia chorych dzieci będzie punktem wyjścia do otwarcia naszych serc na otaczający nas świat, na miłości, na relacje międzyludzkie, na wolontariat, wsparcie w walce z cierpieniem i budzonej przez nie wrażliwości.
W tym roku 12 odsłona akcji Warto być bohaterem. Przedstawiamy potrzebę wsparcia w leczeniu i rehabilitacji małej Julii, której odmówiono leczenia w Holandii, ponieważ tak ciężko chorych dzieciom nie podaje się leku (ukryta eutanazja).
Cześć wszystkim. Nazywam się Julia.
Urodziłam się dnia 16.07.2019 r. w Holandii. Moi rodzice przeprowadzili się do Holandii, gdy ja jeszcze byłam u mamusi w brzuszku. Mieszkaliśmy tam zaledwie od maja. Mama z tatą zaczynali od zera, stopniowo układali sobie życie. Chcieli zapewnić mi wszystko co najlepsze. Zbierali pieniądze by w przyszłości postawić w Polsce dom. Jednak los nie był łaskawy...
Kilka tygodni po moich narodzinach dowiedzieli się, że jestem ciężko chora. Rdzeniowy Zanik Mięśni czyli SMA typu 1. Po badaniach przez różnych specjalistów okazało się, że jestem za słaba na leczenie. Po prostu nie rokuję.
Nusinersen to jedyny lek dostępny na rynku w Europie, który potrafi zatrzymać postęp choroby, a zdarza się nawet, że cofnąć niektóre zmiany. JEDNAK TAKICH SŁABYCH DZIECI JAK JA NIE LECZY SIĘ W HOLANDII TYM LEKIEM.
Mieli czekać na najgorsze...
Jednak z pomocą wielu dobrych ludzi moi rodzice przygotowali się na taką ewentualność. To dla mnie rzucili wszystko i już następnego dnia po odmowie leczenia zastrzykiem w Holandii byliśmy w Polsce. I wiecie co? Udało się! Dostanę w Polsce lek, który powstrzyma tego potwora.
Jednak SMA to ciągła walka. Potrzebuje drogiego sprzętu, który ułatwi mi życie, a rodzice będą mogli dzięki niemu dbać o moje drogi oddechowe, sprawdzać mój stan zdrowia i wiele innych. Potrzebuje też rehabilitacji. DUŻO ĆWICZEŃ.
Wszystkich zachęcamy do włączenia się w pomoc dla Julii. Mamy okazję wyrazić wrażliwość na ludzkie potrzeby i dramaty oraz pokazać, że jesteśmy nieobojętni na losy rówieśników (dzieci). Zebrane środki zostaną przekazane chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję. Wasze uczestnictwo dowodzi wielkiej wrażliwości serc i bohaterstwa.

Szkolne Koło CARITAS

 


TRWA AKCJA „Szkoło Pomóż i Ty”

Szkolne Koło Caritas również w bieżącym roku szkolnym bierze udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, organizowanej przez Fundację "Pomóż i Ty”. Fundacja działająca na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych przesyła na początku roku szkolnego pakiet startowy cegiełek – pomocy naukowych. Szkolne Koło Caritas poprzez dystrybucję wśród uczniów cegiełek pomaga podopiecznym Fundacji. Akcja trwa od początku września do połowy czerwca. Celem akcji jest pomoc innemu, konkretnemu podopiecznemu Fundacji. Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 17-letniemu Bartkowi, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego i operacji kręgosłupa nie rezygnuje z rehabilitacji wspomagającej jego rozwój.  Bartek uwielbia samochody i podróże, a dwuosobowy skuter inwalidzki Companier jest spełnieniem jego motoryzacyjnej pasji.

Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie, a wszystkim wspierającym akcję za życzliwość, otwartość i dobroć.

                                                                                                                       Szkolne Koło Caritas