Drużyna Harcerska Ignis im. Jana Bytnara - Fanpage FB

 

3 Drużyna harcerska ,,Ignis” im. Jana Bytnara działa przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce. Jej założycielkami i opiekunkami są Aneta Dybowska i Paulina Kontowicz. Jest to drużyna koedukacyjna, w skład której wchodzą uczniowie z klas VII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klas II oddziałów gimnazjalnych. Drużyna liczny 18 harcerzy. Zbiórki harcerskie odbywają się regularnie co dwa tygodnie w czwartki o godzinie 17:00 w sali numer 9.

Drużyna realizuje program wg Przyrzeczenia Harcerskiego, mający na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju młodego człowieka oraz kształtowanie postawy otwartej na świat. Harcerstwo to służba definiowana przez odpowiedzialność, wewnętrzne przekonanie, wierność ideałom i braterstwo.
Kontynuując szczytne tradycje ZHP, harcerze biorą udział w ważnych wydarzeniach Szkoły i Gminy. Są aktywni, chętni do pomocy i działania. Realizują w ten sposób istotę harcerstwa, którą jest służba Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim.
Drużyna „Ignis” w składzie:

    1. Balcer Izabela
    2. Brzezińska Agata
    3. Bukowska Olga
    4. Czarnecka Karolina
    5. Doroszkiewicz Kamil
    6. Iglewska Żaneta
    7. Jarzynowska Natalia
    8. Jeziórski Maciej
    9. Kordylak Marcel
    10. Kosiński Mariusz
    11. Kuźmińska Amelia
    12. Lewandowska Julia
    13. Marmurowicz Julia
    14. Migdalska Gabriela
    15. Okonkowska Zuzanna
    16. Piasecka Justyna
    17. Przybysz Kacper
    18. Sadowski Mateusz

 

 

19.10.2017 r. - na pierwszej zbiórce organizacyjnej przedstawiony został plan pracy drużyny. Harcerze zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi działalności ZHP, historią i strukturą tej organizacji. Dokładnie przeanalizowaliśmy również treść Prawa Harcerskiego.

 

 

 

02.11.2017 r. - nadaliśmy naszej drużynie nazwę "Ignis" (z łaciny – ogień). Ustaliliśmy szczegóły organizowanej przez nas imprezy andrzejkowej. Wybraliśmy sekretarzy naszej drużyny, są nimi: Maciej Jeziórski oraz Mariusz Kosiński. Natomiast skarbnikiem została Agata Brzezińska. Aby się lepiej poznać rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach oraz spędziliśmy wesoło czas na zabawach integracyjnych.

  

 

 

10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości nasza drużyna pierwszy raz zaprezentowała się na forum szkoły, wykonując piosenkę "Jestem harcerzem". Tego dnia harcerze otrzymali chusty oraz pierścienie ufundowane przez Radę Rodziców, której serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Natomiast 11 listopada uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Parafii Miłosierdzia Bożego w Topólce, sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny.

 

 

16 listopada to międzynarodowy dzień tolerancji. Harcerze każdego dnia pamiętają o tym, że każdy jest inny, ale wszyscy są równi. Na zbiórce poruszyliśmy ważny w dzisiejszych czasach temat tolerancji.

 

 

30.11.2017 r. - w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz drużynę harcerską „Ignis”. Dla uczniów została zorganizowana dyskoteka w rytm ulubionych piosenek. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, poznawał znaczenie swojej daty urodzin. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Tegorocznej zabawie andrzejkowej przyświecał cel charytatywny. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za okazanie dobrego serca i przyłączenie się do akcji „Szlachetna Paczka”. Dzięki Wam udało nam się zebrać 308 zł. Z funduszy tych zostały zakupione produkty spożywcze i chemiczne

 

 

 

13 grudnia delegacja harcerzy doręczyła szlachetną paczką potrzebującemu emerytowi z terenu naszej Gminy. Harcerze zawsze pamiętają o osobach starszych i samotnych, chętnie niosąc im pomoc.

 

 

14 grudnia organizacja zbiórki należała do naszych harcerzy. Zostaliśmy zapoznani z symboliką lilijki, krzyża harcerskiego oraz ognia. Harcerze przybliżyli życiorys patrona naszej drużyny Jana Bytnara, zwracając szczególną uwagę na informacje „Akcji pod Arsenałem.” Na zakończenie zbiórki nauczyliśmy się kolejnej piosenki harcerskiej.

 

 

Nasza drużyna przyłączyła się do akcji „Betlejemskie Światło Pokoju”, podczas której harcerze niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

 

 

Oto krótka relacja z pierwszej Wigilii naszej drużyny

Ten niezwykły czas upłynął nam w miłej atmosferze, wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy. Jak się okazało, wszyscy harcerze byli w tym roku grzeczni i zasłużyli na prezent od Świętego Mikołaja, który odwiedził nas wraz z Panią Mikołajową!

 

 

Siema! Nasi harcerze również wzięli udział w 26 finale WOŚP. Dziękujemy wszystkim za przybycie i przyłączenie się do tej akcji. Z ogromną radością możemy Was poinformować, że koszulka z logo ZHP przekazana na licytację cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Gratulujemy występu zespołowi „!High Five”, którego członkami są nasi harcerze! :) Chłopaki tak trzymać!

 

 

Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych, spojrzeć na szkołę z innej strony i poznać miejsca w których na co dzień nie bywamy.

Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła harcerzom w nocy z 21 na 22 lutego 2018 r.. Uczniowie odpowiednio przygotowani, czyli wyposażeni w poduszki, śpiwory i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięli udział w „Nocy w szkole”, na którą przygotowano wiele atrakcji. Motywem przewodnim naszej imprezy była muzyka.

Atrakcjami były między innymi rywalizacja w teleturniejach muzycznych: „Jaka to melodia”, „Tak to leciało”, „Śpiewać każdy może”, oraz zabawy taneczne i sportowe. Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Myśli Braterskiej zostały przedstawione fakty z życia i działalności Roberta Baden-Powella – założyciela skautingu. Uczniowie wykonali również plakaty przedstawiające jedną z myśli Baden Powella. Nasi harcerze są bardzo kreatywni powstały wiersze o naszej drużynie, piosenka a nawet układ taneczny! Chwilę relaksu umiliła nam projekcja filmu „Gwiazd naszych wina”. Atmosfera zabawy, akceptacji i życzliwości towarzyszyła nam na każdym kroku.

Noc w szkole, pokazała placówkę z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami i głową pełną wzorów, pojęć oraz informacji. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce jest także miejscem, gdzie można organizować ciekawe inicjatywy, dobrze się bawić i miło spędzić czas, przy okazji poznając się nawzajem i integrując.

 

 

UCZCILIŚMY ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

„Za wolność wspólną złożyliśmy życie w ofierze, abyście Wy byli wolni. Bogu oddaliśmy ducha, Ziemi Kujawskiej ciała, serca – Ojczyźnie”.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz drużyny harcerskiej „Ignis” złożyli kwiaty pod pomnikiem w Znaniewie. Pomnik ten poświęcony jest pamięci ofiarom podziemia niepodległościowego, żołnierzom AK z oddziałów „Szarego” i „Rysia”.

 

 

Na zbiórce 12 kwietnia 2018 r. zajęliśmy się dekoracją naszej harcówki. Z zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy harcerze przygotowali gazetkę drużyny.
W naszej drużynie Ignis wprowadzony został podział na zastępy. Liczy ona 3 zastępy, których nazwy powiązane są z nazwą „Ignis” – ogień.

„Ognisty krąg”
Zastępowy: Mateusz Sadowski
Podzastępowy: Marcel Kordylak

„Iskierki”
Zastępowa: Agata Brzezińska
Podzastępowa: Karolina Czarnecka

„Ogniste”
Zastępowa: Izabela Balcer
Podzastępowa: Natalia Jarzynowska

 

 

19 kwietnia nasza drużyna Ignis wyruszyła na pierwszą wycieczkę! Mianowicie wybraliśmy się do Gniewkowskiej Drużyny Harcerskiej Władysława Białego w celu podjęcia współpracy. Druh Piotr przybliżył nam historię Gniewkowa oraz postać patrona drużyny. Usłyszeliśmy wiele cennych rad dotyczących umundurowania, zdobywania sprawności. Natomiast druh Kamil przeprowadził pokazową musztrę. Raz jeszcze dziękujemy za zaproszenie i już czekamy na kolejne spotkanie tym razem w murach naszej szkoły!

 

 

21 kwietnia 2018 r. odbył się XXII Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Wesoła nutka" w Aleksandrowie Kujawskim. Organizatorem tego festiwalu była Komenda Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski.

Miło nam poinformować, że nasi harcerze: Kamil Doroszkiewicz, Marcel Kordylak, Mariusz Kosiński oraz Maciej Wojciechowski znakomicie zaprezentowali się podczas festiwalu. Uczestnicy konkursu zaprezentowali po dwie piosenki, jedną z repertuaru piosenek turystycznych, drugą z bogatego repertuaru piosenek harcerskich. Zespół !HighFive zaśpiewał utwory „Już dopala się ogień biwaku” i „Zawsze tam gdzie Ty”. Wszystkim bardzo podobały się aranżacje i wykonania naszego zespołu.

Zespół !HighFive otrzymał II miejsce w kategorii zespoły, wiek 13-19 lat. Gratulacje!!!

Dziękujemy harcerzom za zaprezentowanie swoich talentów i umiejętności muzycznych podczas XXII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej.