2015 / 2016


 

 WYCIECZKA

Dnia 14 czerwca 2016 r. uczniowie klasy II b wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego- Redecz Krukowy. Wraz z przewodnikiem poznawali przeróżne urządzenia, maszyny i sprzęty używane na co dzień. Od prostych konstrukcji sprzed kilkudziesięciu lat po nowoczesne ich odpowiedniki. Oczywiście chłopcom najbardziej podobała się wystawa samochodów i motocykli. Dziewczynki były zafascynowane dorożkami.

Po wizycie w muzeum wszyscy udali się na plac zabaw, gdzie odbył się rodzinny turniej sportowy. Rodzice przygotowali posiłek, który dał energię do dalszej zabawy. Dobry humor dopisywał wszystkim uczestnikom wycieczki. Oczywiście wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia aby zobrazować pobyt w muzeum.

Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie tak miłej wycieczki.

Wychowawca klasy

Mariola Linert

WYCIECZKA DO BISKUPINA

2 czerwca uczniowie klas I c, III a i III b uczestniczyli w krajoznawczej wycieczce do Biskupina.

Swoją podróż w przeszłość rozpoczęliśmy od zwiedzania muzeum. Następnie odbyła się lekcja muzealna p.t. „ Jak zbudowano Biskupin?” Po prawie trzygodzinnym pobycie w osadzie wypłynęliśmy w rejs statkiem „ Diabeł Wenecki”. Oczywiście nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek i obiad w „Przystani Biskupińskiej”. Dobrze posileni wyruszyliśmy w podróż kolejką wąskotorową do Żnina. Po drodze z okien wagonów obserwowaliśmy piękny polodowcowy teren.

Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu. To była bardzo ciekawa wycieczka.

Organizatorzy wycieczki

 

KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

Dnia 6 czerwca 2016r w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Do wspólnego śpiewania przystąpiło 25 uczestników w dwóch grupach wiekowych (klasy I – III oraz IV – VI ) z sześciu szkół naszego regionu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z Osięcin, Bycza, Lubrańca, Morzyc, Piotrkowa Kujawskiego oraz gospodarze z Topólki. Konkurs poprowadzili uczniowie z klasy VI b Julia Lewandowska i Marcel Kordylak.

Występy uczestników konkursu poprzedziła prezentacja muzyczna w wykonaniu Natalii Tejman oraz Nikoli Wędrowskiej. Umiejętności wokalne i językowe uczestników oceniało jury w składzie: p. Joanna Szkolmowska- nauczycielka języka angielskiego w Paniewie, p. Anna Błaszczyk – instruktorka nauki fletów przy orkiestrze Santre Cantabile w Topólce, p. Małgorzata Wojtczak-kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Topólce. Po zmaganiach konkursowych goście obejrzeli prezentację zespołu tanecznego dziewcząt, prowadzonego przez p. Grażynę Błaszczyk. Decyzją jury w kategorii klas I-III nagrody otrzymali:

I miejsce - Zuzanna Matusiak Heart Beat ze S.P. w Topólce,

II miejsce - Katarzyna Rybarczyk Let’s Go to the Zoo ze S.P. w Piotrkowie Kuj.,

III miejsce - Radosław Lewandowski In the Jungle ze S.P. w Byczu,

wyróżnienie - Alicja Danielewska Roar ze S.P. w Topólce

W kategorii klas IV-VI jury ogłosiło następujący werdykt:

I miejsce - Mariusz Kosiński Iris ze S..” ze S.P. Topólce,

II miejsce - Amelia Dankiewicz Colour of Your Life ze S.P. w Lubrańcu

III miejsce - Kinga Wesołowska Everything at Once ze S.P. w Piotrkowie Kuj.

Wyróżnione zostały Nikola Błachnio ze S.P. w Topólce oraz Oliwia Grabowska, Aleksandra Jóźwiak i Natalia Balcerak ze S. P. w Osięcinach.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Topólka p. Markowi Dybowskiemu za ufundowane puchary oraz KDBS w Topólce, Radzie Rodziców, firmie Pixel, Wydawnictwu Oxford i dyrektorowi szkoły za nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.

Maria Danielewska

PORANEK Z KSIĄŻKĄ W I c

WP 20160511 08 55 59 Pro

WP 20160511 08 56 28 Pro

 

PŁOWCE 2016

29 maja 2016 roku w Płowcach miał miejsce IV Radziejowski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Celem przeglądu była integracja i animacja środowisk tanecznych, popularyzacja zespołowych form tanecznych i ich walorów artystycznych oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami tanecznymi. Naszą szkołę reprezentowała grupa taneczna Biedronki, a Gminny Ośrodek Kultury w Topólce – grupa taneczna Iskry. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali statuetki oraz dyplomy z rąk Wójta Gminy Radziejów. Uczniowie skorzystali też z darmowych atrakcji zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka.

Paulina Makowska, Grażyna Błaszcczyk

SZKOLNY MISTRZ SUDOKU 2016

12 maja uczniowie kl. IV-VI przystąpili do walki o tytuł „Szkolnego Mistrza Sudoku 2016”. W piątej edycji konkursu wzięło udział 22 uczniów, którzy lubią łamigłówki logiczno-matematyczne. W czasie 60 minut uczestnicy konkursu mieli za zadanie wypełnić 5 diagramów „Sudoku”. „Szkolnym Mistrzem Sudoku 2016” został Jakub Szarowski z kl. VIb. O zwycięstwie Jakuba zdecydowało zdobycie maksymalnej liczby punktów w najkrótszym czasie. Zwycięzca otrzymał okolicznościowy medal oraz nagrodę rzeczową. Nagrody otrzymali również zdobywcy I, II i III miejsca.

  1. IV: Milena Mikołajczak – I miejsce, Natalia Roszak – II miejsce, Wiktor Nowak – III miejsce.
  2. V: Paweł Błaszczyk – I miejsce, Oliwia Krych– II miejsce, Łukasz Jankowski – III miejsce.

Kl. VI: Jakub Szarowski – I miejsce, Martyna Ratajczyk– II miejsce, Natalia Smolarek - III miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Nauczyciel matematyki

Maria Olszewska

SREBRNY JUBILEUSZ KONKURSU MATEMATYCZNEGO „KANGUR”

W 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” wzięło udział 26. uczniów kl. III-VI. W kategorii „Maluch” wyróżnienie zdobyli: Milena Rybacka z kl. IIIa i Wiktor Nowak z kl. IVb. W kategorii „Beniamin” wyróżnienie uzyskali: Łukasz Jankowski z kl. Va i Jakub Szarowski z kl. VIb. Nagrody w konkursie ufundował Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Do konkursu uczniów przygotowały panie: Kamila Kosmecka, Julia Zawada, Katarzyna Drzewiecka i Maria Olszewska.

W związku z jubileuszem przygotowaliśmy gazetkę p.t. „25 lat z Konkursem Matematycznym „Kangur”, w której przypomnieliśmy sukcesy uczniów naszej szkoły w konkursie oraz zamieściliśmy pamiątkowe zdjęcia. Był to doskonały materiał do wspomnień oraz zachęta do uczestnictwa w konkursie w kolejnych latach.

Szkolny koordynator konkursu

Maria Olszewska

KONKURS RECYTATORSKI

Jak co roku nasi przedszkolacy włączyli się do akcji Tygodnia Bibliotek, której hasłem przewodnim było "Biblioteka inspiruje". Wszystko rozpoczęło się konkursem recytatorskim na temat "Wierszyki z humorem".

Nagrodzone dzieci reprezentować będą przedszkole w konkursie powiatowym.

KONKURS RECYTATORSKI

KONKURS RECYTATORSKI1

Wychowawcy grupy 0a, 0b

KOROWÓD BAJEK

Szansą na wspólną zabawę w bajkowym świecie miały dzieci podczas zorganizowanego "Korowodu bajek". Przedszkolacy w pięknych strojach bajkowych przygotowanych przez rodziców uroczyście przemarszowały do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbył się konkurs na najciekawszy strój.

Wychowawcy grupy 0a, 0b

SPOTKANIE Z AUTOREM

Na zakończenie akcji odbyło się spotkanie z autorem ponad stu książek dla dzieci panem Wiesławem Drabikiem. Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym, jak powstaje książka. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły zabawne fragmenty bajek czytanych przez samego autora. W trakcie spotkania dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zagadki, za które otrzymywały nagrody w postaci naklejek i zakładek.

Wychowawcy grupy 0a,0b

"WITAJCIE W NASZEJ BAJCE"

WITAJCIE W NASZEJ BAJCEW ramach obchodu Tygodnia Bibliotek dzieci zostały zaproszone do obejrzenia przedstawienia pt. "Witajcie w naszej bajce". Przedstawienie bardzo spodobało się wszystkim dzieciom, ale też było dla nich wielkim przeżyciem.

Wychowawcy grupy 0a,0b

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W PRZEDSZKOLU

Nasi przedszkolacy i w tym roku zorganizowali "Tydzień Głośnego Czytania". Stworzyły listę książek, które czytane były przez panie wychowawczynie i zaproszonych gości. Najbardziej podobała się dzieciom książka Wioletty Święcińskiej pt. "Alicja i jej leśna gromadka", którą przeczytała jedna z mam, pani Katarzyna Wiśniewska.

Wychowawcy grupy 0a,0b

WYCIECZKA DO SOLCA KUJAWSKIEGO

Dnia 24 maja odbyła się wycieczka do Juraparku w Solcu Kujawskim. Pobyt w mieście dinozaurów rozpoczął się od malowania skamieniałości i zwiedzania Muzeum Ziemi z olbrzymim modelem mamuta.

Następnie wraz z przewodnikiem dzieci przeszły ścieżką edukacyjną, gdzie miały okazję spotkać się z dinozaurami.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na obiad. Dużych emocji dostarczył dzieciom seans filmowy w technice 5D.

Na zakończenie dzieci bawiły się w Parku Rozrywki, gdzie mogły bez ograniczeń korzystać z bezpłatnych urządzeń między innymi karuzeli, torów samochodowych, kolejki, trampoliny.

Dzieci bogatsze o nową wiedzę i wrażenia wróciły do domu.

Wychowawcy grupy 0a,0b

„WIERSZYKI Z HUMOREM”

12 maja 2016r dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział  w drugim etapie konkursu recytatorskiego "Wierszyki z humorem" zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę w Radziejowie.  Naszą szkołę reprezentowały: Lena Kotlińska, Sandra Kołtuniuk, Gabriela Pawlak, Zofia Roszak, Oliwia Redzimska.

W konkursie plastycznym pod hasłem "Wierszyki z humorem" nagrodzone zostały prace następujących dzieci:

I miejsce  ex aequo zdobyli - Mateusz Kralski i  Sandra Kołtuniuk,

II miejsce - Liwia Trzaskowska.

Wyróżnienia otrzymali: Natalia Garnys, Alicja Gąsiorowska, Marta Lisiecka, Dominika Wrzesińska.

Dzieci za swoje sukcesy otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wychowawcy grup  0a,0b

KONKURS RECYTATORSKI

12 maja 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. st. sierż. Feliksa Rybickiego w Sarnowie odbył się konkurs recytatorski "Brzechwa dzieciom". Naszą szkołę reprezentowały Marika Józwiak i Adrianna Kacprzak, uczennice klasy II b. Adrianna Kacprzak recytując wiersz "Samochwała" zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Nasza szkoła uczciła Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania (29.05 – 05.06.2016) czytając uczniom książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. 2 czerwca każda lekcja rozpoczynała się od wysłuchania kolejnych fragmentów utworu. W skupieniu, z nieukrywanym zainteresowaniem przysłuchiwali się czytanemu tekstowi.

 Czytanie na głos rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. Takie dni są po to, aby budzić wśród młodzieży naszej szkoły świadomość, również tę czytelniczą, zachęcić do czytania. A może w przyszłości nasi uczniowie również będą chcieli coś przeczytać szerszej publiczności?

„ŻYCZLIWOŚĆ  UŁATWIA  ŻYCIE”

P1130660Z radością informujemy, że uczennica klasy VI a – Izabela Balcer – zajęła II miejsce w powiatowym konkursie literackim PCK: „Życzliwość ułatwia życie”, organizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie.

Serdecznie gratulujemy Izie i życzymy jej dalszych sukcesów literackich w Gimnazjum.

dyplomPCKOpiekun Szkolnego Koła PCK:

Lidia Wąsikowska

 

SZKOLNY  TURNIEJ  WARCABOWY  ROZSTRZYGNIĘTY

MarcelMateuszPo długich zmaganiach klasowych mistrzów warcabowych, zostali wyłonieni zwycięzcy – mistrzowie szkoły. W tym roku zostali nimi ex aequo dwaj uczniowie – Mateusz Kurant z kl. VI a i Marcel Kordylak z kl. VI b, którzy z rąk Dyrektora Szkoły  otrzymali podczas apelu szkolnego pamiątkowe dyplomy i nagrody – piłki do gry w koszykówkę.

Gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy uczniów klas IV - VI na kolejną edycję Szkolnego Turnieju Warcabowego o tytuł Mistrza Szkoły, która odbędzie się w roku szkolnym 2016 / 2017.

tekst – Lidia Wąsikowska

foto – Kamil Doroszkiewicz z kl. VI a

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA.

„Człowiek jest słowem –gdy tańczy- wypowiada siebie’’

Jan Paweł II

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 r. na pamiątkę urodzin wielkiego reformatora tańca Jeana- Georges’a Noverr’a. Rytm i ruch towarzyszy człowiekowi od zawsze. W tańcu człowiek wyraża uczucia czerpie pozytywną energię i odczuwa radość. Samorząd Szkolny zaproponował szkolną dyskotekę 28.04.2016r. Od godz.11.30-13.15 uczniowie kl. I- VI wirowali w takt muzyki. Grupa taneczna dziewcząt z klasy VI a zaprezentowała swój popis taneczny do utworu ,,Waka Waka”. Młodsi koledzy z podziwem patrzyli na taniec i także próbowali naśladować tańczące dziewczęta.

 Elżbieta Dziakiewicz, Emilia Kacprzak

WYCIECZKA DO TORUNIA

25 kwietnia klasy II a i II b wybrały się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Był to dzień niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Najpierw złożyły wizytę w aromatycznym Żywym Muzeum Piernika. Na oczach wszystkich zostało przygotowane ciało według staropolskiej receptury. Dzieci podzielone na grupy, wykonały samodzielnie pierniki, które zabrały na pamiątkę. Następnie z przewodnikiem zwiedzały Toruń. Widziały Pomnik i Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Bramę Duchów, fontannę Flisaka i wiele innych atrakcji. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w magicznym miejscu, zwanym „Domem Legend Toruńskich”. Dzieci w nietypowy, bo w aktywny sposób, wcielając się w role głównych bohaterów poznały najważniejsze legendy związane z historią miasta. Po zjedzeniu ciepłego posiłku uczniowie mieli czas na zakupienie upominków dla siebie i bliskich. Na zakończenie wycieczki dzieci spacerowały nad Wisłą.

Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

Opiekunowie wycieczki

KWIECIEŃ MIESIĄCEM KULTURY ZDROWOTNEJ

W myśl powyższego hasła Szkolne Koło PCK przez cały kwiecień organizowało w naszej szkole cykl różnych akcji o charakterze prozdrowotnym, w ramach których:

Wykonaliśmy w świetlicy szkolnej dwie gazetki ścienne pt.:

„KWIECIEŃ MIESIĄCEM KULTURY ZDROWOTNEJ”, 

zdjęcie nr 1

„JEDZ OWOCE I WARZYWA”.

zdjęcie nr 2

7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia, udaliśmy się z wizytą do NZOZ „SALUBER” Topólce w celu złożenia podziękowań i życzeń Pani Doktor i Paniom Pielęgniarkom z okazji ich święta.

zdjęcie nr 3

8 kwietnia, podczas długich przerw śródlekcyjnych, pod okiem profesjonalnego trenera – mamy jednego z naszych uczniów – Pani Anny Kalinowskiej, ćwiczyliśmy aerobik na świeżym powietrzu.

zdjęcie nr 4

Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla klas I – III pt.: „Zdrowy styl życia”. Prace konkursowe były wykonywane samodzielnie przez uczniów w świetlicy szkolnej pod okiem wychowawców świetlicy.

zdjęcie nr 5

Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.                                                                                                      

Klasy I: 

I miejsce – Magdalena Górecka                                      

wyróżnienie – Michał Pawłowski

Klasy II:

I miejsce – Adrianna Kacprzak

wyróżnienie – Zuzanna Matusiak

Klasy III:

I miejsce – Weronika Wieczorek

wyróżnienie – Nikola Grabowska

Fundatorami nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, której serdecznie dziękujemy.

Aby zachęcić dzieci i dorosłych do zdrowego odżywiania przygotowywaliśmy w świetlicy szkolnej szaszłyki owocowe i warzywne, a następnie podczas długich przerw śródlekcyjnych częstowaliśmy nimi uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Wszystkim bardzo smakowały, co widać na załączonych zdjęciach.

zdjęcie nr 6Zdjęcie nr 7zdjęcie nr 8zdjęcie nr 9zdjęcie nr 10zdjęcie nr 11zdjęcie nr 12  zdjęcie nr 13zdjęcie nr 14

Uczniowie klas IV – VI wypełniali ankietę dotyczącą zdrowego odżywiania. Wyniki ankiety zostaną przedstawione uczniom i nauczycielom podczas apelu szkolnego w maju.

Uczniowie klas V – VI rozwiązywali testy przygotowane przez Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie na szkolny etap X edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, w wyniku którego wyłoniono dwóch reprezentantów szkoły na etap rejonowy powyższego konkursu w Radziejowie. Zostali nimi: Gabriela Migdalska i Mariusz Kosiński z kl. VI a.

zdjęcie nr 15

26 kwietnia uczniowie: Gabriela Migdalska i Mariusz Kosiński z klasy VIa, wzięli udział w etapie rejonowym X edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, który odbył się w siedzibie Oddziału Rejonowego PCK w Radziejowie.   

- Gabriela Migdalska zajęła III miejsce

- Mariusz Kosiński zdobył wyróżnienie

zdjęcie nr 16

Izabela Balcer z kl. VIa wzięła udział w powiatowym konkursie literackim pt.: „Życzliwość ułatwia życie”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec maja, o czym również poinformujemy na stronie szkoły.

zdjęcie nr 17

Opiekunowie Szkolnego Koła PCK:

Lidia Wąsikowska

Anna Antczak

GMINNY KONKURS "WIERSZYKI Z HUMOREM".

19 kwietnia w Domu Kultury odbył się Gminny Konkurs "Wierszyki z humorem" zorganizowany przez Panie z Biblioteki Gminnej w Topólce. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały wiersze o pszczółkach, żabkach, piłkach, biedronkach... Jury nagrodziło wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami i książkami. Pięcioro dzieci: Sandra Kołtuniuk, Oliwia Redzimska, Gabriela Pawlak, Zofia Roszak i Lena Kotlińska reprezentować będą przedszkolaków w konkursie powiatowym. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na scenie.

Wychowawcy grup: Danielewicz i M. Smolarek

KONKURS1KONKURS2

KONKURS "W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM".

Uczniowie naszej szkoły brali udział w powiatowym konkursie „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” zorganizowanym przez Miejski Zespół Szkół w Radziejowie. Kamil Doroszkiewicz z klasy VIa zajął I miejsce za wiersz związany z tematyką powojennego podziemia. Justyna Piasecka z klasy VIa otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną. Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sylwia Kręcicka – Derela

Eliza Ospalska - Grudzień

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ MATEMATYKI

12 marca uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami matematyki zorganizowali obchody Ogólnopolskiego Dnia Matematyki. W tym dniu odbyły się ciekawe lekcje, podczas których uczniowie uczestniczyli w turnieju wiedzy matematycznej, rozwiązywali rebusy i krzyżówki matematyczne, grali w komputerowe gry logiczno-matematyczne. Podczas przerw po szkolnym korytarzu przechadzała się „matematyka – królowa nauk”, w którą wcieliła się Agata Brzezińska uczennica kl. VIb. Mamy nadzieję, że w tym dniu wszyscy uczniowie doskonale bawili się. Celem obchodów Dnia Matematyki była popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów oraz zainteresowanie ich matematyką. Organizatorzy już dziś zapraszają do obchodów tego święta za rok.

Maria Olszewska

nauczyciel matematyki

dzien matematyki 1dzien matematyki 2dzien matematyki 3dzien matematyki 4dzien matematyki 5

„SELFIE Z KSIĄŻKĄ”

Amelia Kuźmińska Selfie z książkąW wyniku rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego „Selfie z książką”, zorganizowanego przez Kujawsko- Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku – Bibliotekę Pedagogiczną oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Służewie, I miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej zajęła Amelia Kuźmińska z klasy VB, której opiekunką była p. Anna Orłowska.

Anna Orłowska

„ŚWIAT BEZ KOBIET I DZIEWCZĄT JEST JAK ŚWIAT BEZ KWIATÓW.”

W klasie IVa obchodziliśmy 8 marca - Dzień Kobiet na godzinie wychowawczej. Rodzice, pani Małgorzata Mikołajczak i pani Marzena Mieszkowska zorganizowały dla dzieci mnóstwo atrakcji. Był „odlotowy” tort i ciekawe konkursy klasowe – kalambury, zagadki itp. Dziewczynki w klasie otrzymały drobne prezenty. Był to dzień naprawdę niezwykły - pełen miłych wrażeń. Dziękujemy Klasowej Radzie Rodziców, pani M. Mikołajczak, p. M. Mieszkowskiej i p.B. Roszak za organizowanie nam wspaniałych atrakcji przy każdej okazji.

mgr Małgorzata Kaczorowska wraz z uczniami

dzien kobietdzien kobiet1dzien kobiet2

KONKURS "SUPER DZIEWCZYNA" I- III

W dniu 8 marca Mały Samorząd Uczniowski przeprowadził klasowe konkursy na „ Super Dziewczynę”.Uczniowie poszczególnych klas w tajnym losowaniu wyłonili swoje zwyciężczynie. 
SUPER DZIEWCZYNY:
kl. I a- Hernacka Natalia;
kl. I b-Nowak Anna;
kl. I c-Adrian Weronika;
kl. II a- Ulanowska Julia;
kl. II b-Caban Nikola;
kl. III a-Rybacka Milena;
kl. III b -Bladoszewska Patrycja.
Nagrodzone dziewczynki otrzymały skromne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego.

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

W marcu b.r. w naszej szkole obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski. Z tej okazji zorganizowane zostały konkursy plastyczny i historyczno-literacki. Uczniowie przygotowywali prace plastyczne i pisali wiersze związane z tematem chrystianizacji naszego kraju. Obchody zostały zakończone apelem, w czasie którego podsumowaliśmy konkursy. Najpiękniejsze wiersze napisali: Oliwia Śniegowska z klasy VI b i Łukasz Jankowski z klasy V a. Nagrodzone zostały prace plastyczne następujących uczniów:

  1. a) w kategorii prac zbiorowych wśród uczniów klas I-III:

- I miejsce – klasa IIb

- II miejsce – klasa IIa

- III miejsce – klasa Ic

  1. b) w kategorii prac zbiorowych wśród uczniów klas IV – VI:

- I miejsce – Natalia Smolarek, Izabela Balcer, Justyna Piasecka i Paulina Banasiak z klasy VI a

- II miejsce – Ola Banasiak, Ewelina Łęga, Olga Bukowska i Wiktoria Konopińska z klasy VI a

- III miejsce – klasa Va

  1. c) w kategorii prac indywidualnych w kl. I – III:

- I miejsce – Oliwia Orłowska z klasy III b

- II miejsce – Jarosław Wysocki z klasy III b

- III miejsce – Tatiana Olejniczak z klasy Ic

  1. d) w kategorii prac indywidualnych w kl. IV – VI:

- I miejsce – Natalia Roszak z klasy IVa

Za ufundowanie nagród dziękujemy Radzie Rodziców.

Grażyna Błaszczyk, Sylwia Kręcicka- Derela

ALFIK MATEMATYCZNY

  1. uczniów klas III-VI wzięło udział w XXI edycji Konkursu „Alfik Matematyczny”, którego organizatorem była firma edukacyjna Łowcy Talentów – JERSZ. Zadaniem uczniów było rozwiązanie w ciągu 75 minut testu zawierającego 30 zadań o różnym stopniu trudności. Udział uczniów w konkursie został opłacony przez Radę Rodziców. Sukcesem zakończył się udział w konkursie dla Mileny Rybackiej z kl. IIIa, która uzyskała wynik dobry. Nagrodą w konkursie była gra edukacyjna oraz bezpłatny udział w Internetowym Konkursie „Maks Matematyczny”. Do konkursu Milenę przygotowała pani Kamila Kosmecka. Dyplomy uznania otrzymali również: Wiktor Nowak z kl. IVb, Antoni Żurawski z kl. Va i Martyna Ratajczyk z kl. VIa.

Maria Olszewska

nauczyciel matematyki

 ALFIK MATEMATYCZNYALFIKALFIK 2ALFIK 3ALFIK 4ALFIK 5

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O „ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH”

1 marca b.r. po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. W dniu tym pamiętamy o Polakach, którzy po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli, tym razem z siłą narzuconą władzą komunistyczną. Członkowie Koła historycznego i Samorządu Szkolnego wraz z opiekunami złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze przy pomniku Armii Krajowej w Znaniewie. W ten sposób uczciliśmy pamięć Polaków, którzy poświęcili życie walcząc o niepodległość ojczyzny.

zołnierze wykleci1zołnierze wykleci

Sylwia Kręcicka-Derela, Eliza Ospalska-Grudzień

MAMY LAUREATKĘ!

Martyna Ratajczyk kl.VI a

 20 lutego w Bydgoszczy odbył się ostatni – wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Ratajczyk z kl. VIa, która zdobyła tytuł LAUREATA tegoż konkursu. Martyna udowodniła, że język polski da się lubić, ortografia i nauka o języku wcale są trudne a czytanie książek może być pasją.

Trzeba dodać, że Martyna jest też FINALISTKĄ konkursu przedmiotowego z przyrody. Tytuł laureata zwalniała ją z pisania pierwszej części sprawdzianu po klasie VI.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Michalak – nauczyciel języka polskiego

Katarzyna Drzewiecka – nauczyciel przyrody

FINAŁ AKCJI ,,WARTO BYĆ BOHATEREM” 2016

9 lutego 2016 roku w teatrze Baj Pomorski w Toruniu miał miejsce finał akcji ,,Warto być bohaterem”. Uczniowie naszej szkoły już ósmy raz, od początku istnienia tej akcji, wzięli udział w zbieraniu funduszy chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Ks.Prał. Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, złożył podziękowania wszystkim szkołom biorącym udział w akcji. Przedstawiciele szkolnych kół Caritas wręczyli środki pieniężne potrzebującym dzieciom. Oglądaliśmy reportaż z wizyty u Marty Szklarskiej, występ wokalny zespołu ,,Psotki i Śmieszki”, pokaz tańca ,,Baby Jagi” oraz występ gwiazdy programu ,,Mam talent” – Kamila Czeszela. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i pełni chęci do dalszej pracy wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za wspieranie uczniów naszej szkoły w przeprowadzanych akcjach charytatywnych.

Grażyna Błaszczyk i Jolanta Grabowska

warto być bohateremwarto być bohaterem 3warto być bohaterem 4

ZABAWA POD GWIAZDAMI

Pod takim hasłem bawili się 6 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce do muzyki granej przez zespół EuForia (Małgorzata Graczyk, Paweł Płaczkowski i Marcin Płaczkowski). Podczas zabawy odbył się tradycyjny pokaz strojów karnawałowych. Na naszej uroczystości pojawiły się księżniczki, policjanci, biedroneczki oraz inne bajkowe postacie. Wszyscy uczniowie otrzymali paczki ufundowane przez Radę Rodziców. Podczas zabawy szkołę odwiedziły Kozy, które zatańczyły i zagrały dla dzieci i rodziców na dziedzińcu szkolnym. Zabawę uświetniły również układy taneczne zaprezentowane przez grupę „Biedronki” przygotowaną przez p. Grażynę Błaszczyk oraz „Iskry”, grupę prowadzoną przez p. Paulinę Makowską. Uczniowie serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tej imprezy, zwłaszcza Radzie Rodziców z przewodniczącą p. Justyną Hernacką na czele – bez Państwa pracy na rzecz szkoły taka świetna zabawa nie miałaby miejsca.

  1. Kacprzak, M. Kaczorowska

MAMO, JA CHCĘ ŻYĆ

Członkowie Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w 8 edycji akcji "Warto być bohaterem", której organizatorem jest Caritas diecezji toruńskiej. Celem akcji jest budzenie wrażliwości, społecznej odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym i ich bliskim. W tym roku problemem, na który szczególnie zwrócono uwagę jest historia dziewczyny chorej na nowotwór – "Mamo, ja chcę żyć"oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw – akceptacji drugiego człowieka. Akcja prowadzona była na terenie szkoły i parafii Topólka. Zebraną kwotę w wysokości 619,94 zł przesłaliśmy na konto Caritas w Toruniu. Podsumowanie odbyło się 27 listopada 2015 r. podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Za udział w akcji Szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2015 r. Uczniowie wraz z opiekunami dziękują Ks. Proboszczowi Antoniemu Wojciechowskiemu za zorganizowanie wyjazdu.

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas

 Mamo ja chcę żyć 006Mamo ja chcę żyć 032Mamo ja chcę żyć 042

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU PLASTYCZNEGO "W KRAINIE BAJEK I BAŚNI"

W bibliotece Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbył się konkurs plastyczny "W krainie bajek i baśni" adresowany do uczniów klas I - III. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej dowolną techniką wybranej przez siebie baśń, bajki bądź legendy. W konkursie wzięło udział 35 uczniów, spośród których komisja konkursowa wybrała troje najlepszych:

I miejsce zajął Jarosław Wysocki z klasy IIIb

II miejsce zajęła Natalia Hernacka z klasy Ia

III miejsce zajęła Malwina Piasecka z klasy Ic.

Pięcioro uczniów otrzymało wyróżnienia:

Magdalena Górecka (Ia),

Wiktor Sadowski (Ia),

Zuzanna Frontczak (IIb),

Julia Ulanowska (IIa),

Mateusz Bukowski (IIIa).

Komisja stwierdziła również, że wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zasługują na pamiątkowe dyplomy za wkład pracy jaki włożyli w przygotowanie swoich ilustracji. Nagrody za III pierwsze miejsca oraz wyróżnienia ufundowała Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce dyplomy ufundował pan Arkadiusz Jąkalski.

               Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W krainie bajek i baśni

Anna Orłowska

SZKOLNE JASEŁKA

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce, dzieci z klas O a,b w tym roku zaprosili uczniów i nauczycieli naszej szkoły na szkolne jasełka do Gminnego Ośrodka Kultury. Panie wychowawczynie: Marzena Danielewicz i Marlena Smolarek wraz z rodzicami przygotowały przepiękne stroje dla występujących dzieci, a wystąpili wszyscy uczniowie. Każdy nauczył się swojej roli i był pomysłowo przebrany. Najmłodsi przedstawili całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom historię narodzenia Jezusa w Betlejem, wraz z chórem ze starszych klas zaśpiewali kolędy i pastorałki. Były to chwile pełne wzruszeń zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. W tak ciepłej i miłej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim serdeczne życzenia świąteczne: 
'' Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać,
jest Boże Narodzenie.(...)
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,
jak bardzo znikome są twoje możliwości
i jak wielka jest twoja słabość,
jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg
pokochał innych przez Ciebie,
zawsze wtedy, 
jest Boże Narodzenie.”                 / cyt. Matka Teresa z Kalkuty /

                                                                                                                      Grażyna Błaszczyk

POZNAJEMY REGIONY NASZEGO KRAJU

9 grudnia najmłodsze dzieci naszej szkoły 5-latki zostały zaproszone do wzięcia udziału w projekcie drugich klas gimnazjalnych "Poznajemy regiony naszego kraju". Przedszkolaki jako przebierańcy, tak zwana "koza"zaprezentowały się w części dotyczącej regionu kujawskiego. Za swój występ otrzymały od starszych kolegów gromkie brawa i słodkie upominki. Dzieci miały okazję posłuchać na żywo kujawskiej muzyki ludowej, spróbować kujawskiego żurku, dowiedziały się też wielu informacji o "naszej małej ojczyźnie". Przedszkolaki dziękują gimnazjum za miłe spotkanie.

Wychowawcy grup 0a, 0b

                                   1   2  3

"RAZEM BAWIĆ SIĘ WESELEJ"

8 grudnia dzieci 5-letnie mogły przekonać się o tym podczas zorganizowanego wyjazdu do sali zabaw "KUBUŚ" we Włocławku. Wesoły uśmiech, radość i zadowolenie towarzyszyły przedszkolakom przez cały czas. Wszyscy chcieliby odwiedzić to miejsce jeszcze raz jak najszybciej.

Wychowawcy grup

                             KUBUS1       KUBUS2      KUBUS3

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY

Dnia 4. 12.2015r. Uczniwoie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce uczestniczyli w "Integracyjnym Mikołajkowym Turnieju Sportowym". Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych, którym towarzyszyły ogromne emocje i dużo śmiechu. Atrakcją turnieju była wspólna zabawa z Mikołajem i Śnieżynkami oraz drobne upominki. Turniej zakończył się wręczeniem dyplomów i mikołajkowych medali.

Organizator
Barbara Kordylak

MIKOŁAJKI KLASY IA NA BASENIE

mikolajkiDzięki wspaniałomyślnym rodzicom udało się zorganizować mikołajkowy –integracyjny wyjazd na basen. Uczniowie z klasy Ia wspólnie z rodzicami świetnie bawili się w wodzie. Podczas zabawy dzieci odwiedził Mikołaj z drobnym upominkiem. Po wyczerpującej zabawie wszyscy udali się do pizzerii. Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy wszystkim rodzicom, a szczególnie Pani Annie Kalinowskiej, która zajęła się organizacją całej imprezy.          

Uczniowie klasy Ia z wychowawczynią

ANDRZEJKI

Andrzejki to wieczór pełen magii, tajemnic i wróżb. Wtedy to dziewczynki i chłopcy chcą sprawdzić co niesie przyszłość. Kultywując tradycje 26 listopada 2015r grupy pięciolatków odwiedziły andrzejkowe wróżki. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia, brały udział w różnych wróżbach, zabawach. Nie zabrakło  również konkursów, pląsów i tańców przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakonczeniem wspaniałej zabawy.


Wychowawcy i opiekunowie 
grup przedszkolnych

DSC01815

DSC01831

DSC01832

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

W środę, 25 listopada najważniejsztmi gośćmi w przedszkolu były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Na początku uroczystości przedszkolaki poznały historię powstania tej pluszowej przytulanki. Następnie zaprezentowały swoje maskotki i zaprosiły je do wspólnego tańca. Wysłuchały opowiadania o przygodzie misiów przeczytanego przez mamę jednego z dzieci. Wspaniałą zabawą było wykonanie portretów znanych misiów, bohaterów bajek. W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć miodu, wszystkie dzieci mogły spróbować tego słodkiego przysmaku. 
Na zakończenie zajęć przedszkolaki przeszły do Gminnego Domu Kultury, aby tam obejrzeć przedstawienie "Urodziny Misia Ambrożego". W trakcie uroczystości wykonano wiele zdjęć, które pozostaną pamiątką tego miłego spotkania.

Wychowawcy grupy 0a, 0b

DSC01779

DSC01784

 DSC01812DSC01788

DZIEŃ JABŁKA, DZIEŃ MARCHEWKI I DZIEŃ JOGURTU.


W klasach I-III zostały zorganizowane: Dzień Jabłka, Dzień Marchewki i Dzień Jogurtu. 
W wyznaczonych przez organizatorów dniach uczniowie przynosili poszczególne produkty i jedli je na II śniadanie. Zachęcali i promowali zdrowe odżywianie.

Organizatorem był Mały Samorząd Uczniowski.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA II

20 listopada 2015 roku został przeprowadzony II etap Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów klas drugich. Wzięło w nim udział 8 uczniów wyłonionych w eliminacjach klasowych. Dzieci wykazały się wysokim poziomem umiejętności czytania, szczególnie nowych tekstów, które losowo mogły wybrać. Komisja oceniała płynność i wyrazistość, dykcję oraz poprawność czytania.
 I miejsce zdobyła Alicja BiernackaII miejsce Kacper Kujawa, III miejsce Julia Ulanowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe a uczestnicy dyplomy. Gratulujemy laureatom konkursu.

Organizatorzy

 

WITAMINKOWY  KLIMAT

W dniu 23 listopada 2015 roku klasa I c Szkoły Podstawowej w Topólce zaprezentowała się w występie pt. „ A my lubimy witaminki”. Razem z zaproszonymi koleżankami i kolegami z klasy I a kosztowały owocowe szaszłyki i rozwiązywały zagadki. Dzieci miło, radośnie oraz smacznie spędziły ze sobą czas.

Wychowawca klasy Ic 
M.Zielińska

SZKOLNY TURNIEJ GRY W BILARD ROZSTRZYGNIĘTY

Piotrus

Rozgrywany w świetlicy szkolnej, w miesiącach wrzesień – listopad, między klasami IV – VI Szkolny Turniej Gry w Bilard został rozstrzygnięty.

Najlepszym zawodnikiem okazał się Piotr Gołębiewski z klasy IV b, który zdobył tytuł MISTRZA SZKOŁY.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wychowawca świetlicy szkolnej –

Lidia Wąsikowska

GALA LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO

2219 listopada 2015 r. trzy uczennice naszej szkoły, wraz z opiekunem Szkolnego Koła PCK p.Lidią Wąsikowską, wzięły udział w gali laureatów powiatowego konkursu plastycznego PCK: „Obserwuję, widzę, reaguję”, która miała miejsce w ZS RCKU w Przemystce, podczas uroczystości obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Nagrodzone uczennice:

Agata Brzezińska z kl. VI b – I miejsce

Klaudia Majrzak z kl. VI b – I miejsce

Adrianna Kacprzak z kl. II b – wyróżnienie.

Opiekunowie konkursu – p.Lidia Wąsikowska i p.Anna Antczak.

Podczas uroczystości p.Lidia Wąsikowska za działalność w organizacji PCK, Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie, została wyróżniona Odznaką Honorową PCK III stopnia.

Szkolne Koło PCK

11 LISTOPADA- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 067

11 listopada obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku postanowiliśmy powrócić do tradycji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Towarzyszyły one Polakom zawsze, dodawały otuchy i nadziei w trudnych dla naszego narodu momentach. Dziś wspólne śpiewanie ożywia pamięć naszych bohaterów, przypomina o partyzantach i żołnierzach walczących o niepodległość Polski. W czasie III szkolnego śpiewania pieśni patriotycznych zabrzmiały takie utwory jak „Rota”; „Marsz I Brygady”; „Przybyli ułani pod okienko”; „Pieśń powstańców 1863 roku”; „Szara piechota”; „Wojenko, wojenko”; „Niepodległa niepokorna” i wiele innych. Wspólne muzykowanie wprowadziło nas w nastrój Święta Niepodległości i skłoniło do refleksji nad znaczeniem słowa „wolność” dla naszego narodu.

11 listopada 02711 listopada 04011 listopada 049

Eliza Ospalska-Grudzień

Sylwia Kręcicka-Derela

PODZIĘKOWANIA

grupa taneczna

Grupy taneczne z Topólki działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika składają serdeczne podziękowania sponsorom strojów do tańca: paniom Marii Olszewskiej i Annie Makowskiej – opiekunkom Sklepiku Uczniowskiego, Zarządowi  KDBS Włocławek, rodzicom: państwu Wędrowskim, państwu Nowakowskim, Radzie Rodziców i Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Topólce.

DZIĘKUJEMY!  

Opiekunowie i dziewczęta.

WYCIECZKA DO TETRU

wwweGrupy pięciolatków 2 listopada 2015r. wybrały się do Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.W teatrze dzieci obejrzały spektakl pt. " Brzechwolandia" w czasie  którego prezentowane były w ciekawej interpretacji wiersze Jana Brzechwy. Po obejrzeniu spektaklu i zrobieniu pamiątkowych zdjęć zadowolone dzieci powróciły do szkoły.


Opiekunowie wycieczki

LEKCJA O TEATRZE W TEATRZE …

2 listopada 2015 r. uczniowie kl.IV-V pojechali do Teatru Impresaryjnego 
we Włocławku na przedstawienie ,,Teatralne ABC ‘’. Obejrzeli historię młodego urwisa ,który nie potrafił właściwie zachować się w teatrze – przeszkadzał aktorom i widzom. Lekceważył prośby i uwagi, został ukarany poprzez zatrzymanie go na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotyka znane z historii teatru i baśni postaci. Ich opowieści i przygody w zadziwiający sposób odwołują się do zachowań chłopca. Zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca, zaczyna doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznaje sztukę aktorską.

Dzięki spektaklowi uczniowie poznali terminologię z dziedziny teatru: reżyser, obsada, inscenizacja, epizod, dykcja, scenografia.

Emilia Kacprzak, Elżbieta Dziakiewicz

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i katechetkami odwiedzili groby na cmentarzu w Świerczynie. Zapaliliśmy znicze i modliliśmy się przy grobach zmarłych nauczycieli oraz osób z obsługi szkół w  naszej gminie. W ten skromny sposób staraliśmy się oddać pamięć zmarłym z racji  minionego Dnia Edukacji Narodowej oraz zbliżających się świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Organizatorzy

groby1 groby2

DZIEŃ EDUKACJ NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel. Wierszem, piosenką i tańcem podziękowaliśmy wszystkim pracownikom szkoły za przekazaną wiedzę i trud  włożony w nasze wychowanie. W uroczystości oprócz społeczności uczniowskiej udział wzięli emerytowani pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Topólka Marek Dybowski, ks. kanonik Antoni Wojciechowski, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Borkowski, przewodniczący Komisji ds. Oświaty Tomasz Koziński, starszy aspirant Robert Zarębski oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

 

 

ŚLUBOWANIE KLAS I

19 października o godz 9.00 w Gok-u odbyło się uroczyste pasowanie uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice.

Uczniowie pod okiem swoich pań przygotowali część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności. Złożyli na Sztandar Szkoły Ślubowanie. Pasowania dokonał Pan Dyrektor Grzegorz Pierucki. Po części oficjalnej Rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Wspólnie z Rodzicami miło spędziliśmy czas. Dziękujemy bardzo Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

WIZYTA NA POSTERUNKU POLICJI

policja

19 października 2015 r. 5-latki rozpoczynając realizację tematu kompleksowego "Jesteśmy bezpieczni na drodze" odwiedziły Posterunek Policji w Topólce. Dzieci poznały rolę i zadania policji w ruchu drogowym, rozmawiały z policjantem o bezpiecznym podróżowaniu samochodem i poruszaniu po drogach. Po zwiedzeniu Posterunku Policji był czas na wspólne zdjęcia. 
Na koniec wizyty pan policjant wręczył dzieciom opaski odblaskowe.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

1.10. 2015 po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. 
Na początku uczestnicy zostali zapoznani z historią pieczonego ziemniaka, wysłuchali wierszy, dowiedzieli się skąd pochodzi to warzywo i kto je sprowadził do Polski. Nauczyli się też okrzyków, które okazały się przydatne podczas różnorodnych „ziemniaczanych” konkurencji. 
    Na koniec sportowych zmagań uczniowie degustowali upieczone ziemniaki. Wszyscy doskonale się bawili. Mamy nadzieję,że Święto Pieczonego Ziemniaka zapisze się już na stałe w kalendarzu naszej szkoły.

Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego:p. R. Muraczewska
p. M. Nieznańska

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

W czwartek 1 października z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Było wesoło a muzyka porywała do tańca nawet najbardziej opornych.

Z okazji tego dnia niezwykłego,

Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,

Humoru radosnego i aby codziennie

spotykało Was coś magicznego.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA W IVa

Dzień Chłopaka przypada 30 września i od wielu lat jest obchodzony w naszej szkole, czy to w poszczególnych klasach czy na forum szkolnym np. poprzez dyskoteki. W klasie IVA również obchodziliśmy to święto. Dziewczęta z pomocą mam z Rady Rodziców kupiły dla chłopców upominki-kubki z ich zdjęciami i imionami. Mamy, pani Małgorzata Mikołajczak, pani Beata Roszak oraz pani Marzena Mieszkowska przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek. Pani Małgorzata Mikołajczak przeprowadziła wśród chłopców wesołe konkursy z nagrodami – m.in dmuchanie balonów na czas, jedzenie cytryny. To był dla wszystkich dzieci niezapomniany dzień! Dziękuję serdecznie mamom za pomoc i zaangażowanie – jesteście wspaniałe!

wychowawczyni klasy IVa

Małgorzata Kaczorowska

 DZIEŃ CHLOPAKA W KLASACH I-III

Uczniowie klas I-III obchodzili uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs. W wyniku głosowania tytuł Super Chłopaka otrzymali:
kl. I a- Jakub Makowski,
kl. I b- Wiktor Małobłocki,
kl. I c- Jakub Mikołajczak,
kl. II a- Kamil Karpiński,
kl. II b- Jakub Jasiński,
kl. III a- Tymoteusz Grudzień,
kl. III b- Bartosz Błachnio.
    Zwycięzcy otrzymali kolorowe kotyliony oraz drobne upominki ufundowane przez rodziców.

Mały Samorząd Uczniowski
p. R. Muraczewska
p. M. Nieznańska

 

RÓŻANIEC


Ten piękny zwyczaj odmawiania różańca kultywują w naszej szkole wszyscy uczniowie. Z tej okazji powstały bardzo pomysłowe prace dzieci, choć czasem wykonane z pomocą rodziców. Ale to też jest ważne, by rodzice i dziadkowie uczestniczyli w życiu religijnym swoich dzieci. Jest to dla nich ogromna zachęta. Prezentujemy wystawę prac uczniów naszej szkoły.

zobacz zdjęcia

Katechetki 

OBCHODY XV DNIA PAPIESKIEGO 

W naszej szkole Tydzień Papieski jet bardzo ważny. Członkowie Szkolnego Koła Caritas brali udział w zbiórce funduszy na Dzieło Tysiąclecia założone przez Jana Pawła II. Uczniowie wszystkich klas włączyli się w wykonanie ciekawych plakatów nt. Jan Paweł II – papież rodziny. Prezentujemy je na zdjęciach. Na lekcjach religii zarówno w młodszych jak i starszych klasach zostały przeprowadzone katechezy o naszym papieżu Polaku. Uczniowie poznali rodzinę Karola Wojtyły i przy tej okazji rozmawiali też o swoich rodzinach. Pamiętajmy, że najważniejszą wartością jest ,,rodzina Bogiem silna”.

zobacz zdjęcia

Katechetki

 

WYJAZD DO TEATRU IMPRESARYJNEGO

Dnia 7 października 2015 r. dzieci z klas I c, II a i II b odwiedziły Teatr Impresaryjny we Włocławku, gdzie miały okazję wcielić się w rolę widza spektaklu pt.: „Alicja po drugiej stronie”. Na scenie pojawiło się wiele postaci... oczywiście najważniejsza była Alicja, która pokonała smoka, uratowała zająca przed królową i poznała wielu przyjaciół. Pełnego uroku dodawała kolorowa scenografia oraz efekty świetlne i dymne. Bajka dostarczyła dzieciom doznań estetycznych, emocjonalnych oraz przypomniała, że warto być dobrym człowiekiem i pomagać innym. Na zakończenie tej wycieczki wszyscy poszliśmy na spacer bulwarami wzdłuż Wisły, następnie wesoło spędziliśmy czas na placu zabaw.

teatr

Opiekunowie wycieczki

 

ZAWODY SPORTOWE

W poniedziałek 02.10.2015 na stadionie w Radziejowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Radziejowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W kategorii szkół podstawowych dziewcząt nasze zawodniczki zajęły następujące miejsca:

I m. Ewelina Łęga, II m.Żaneta Iglewska, VI m. Wiktoria Konopińska, VIII m. Olga Bukowska, X m. Natalia Jeszka.

Wsród chłopców III m. zajął Sebastian Banasiak. Wyżej wymienione osoby reprezentowały nasz powiat na zawodach wojewódzkich w Bydgoszczy, które odbyły się 09.10.2015r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracował: Robert Siwiński

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

W dniu 30.09.2015r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 120 uczniów z klas IV-VI. Każdy otrzymał kartę do głosowania, na której znajdowały się nazwiska ośmiu kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego, z których należało zakreślić trzy. Po zliczeniu głosów wyłoniono Radę SU:

Przewodniczący SU - Mariusz Kosiński kl. VIa

Z-ca Przewod. SU   - Julia Lewandowska kl.VIb

Sekretarz              -  Marcel Kordylak kl.VIb

Członkowie Rady SU:

                               Natalia Jarzynowska kl.VIa

                               Amelia Kuźmińska kl.Vb

                               Karolina Czarnecka kl.Vb

                               Łukasz Jankowski kl.Va

                               Maciej Jeziórski kl.Va

zobacz zdjęcia

 

WYBORY DO SU- debata

28 września 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza w naszej szkole debata, poprzedzająca wybory do Samorządu Uczniowskiego. W debacie wzięli udział kadydaci na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego:

Karolina Czarnecka i Amelia Kuźmińska z klasy Vb, Maciej Jeziórski i Łukasz Jankowski z klasy Va, Natalia Jarzynowska i Mariusz Kosiński z klasy VIa oraz Julia Lewandowska i Marcel Kordylak z klasy VIb.

Podczas debaty kandydaci mieli okazję zaprezentować się oraz swoje poglądy na różne dziedziny życia społeczności uczniowskiej i przekonać tę społeczność , że to właśnie oni będą umieli najlepiej sprawować funkcję Przewodniczącego i reprezentować wszystkich uczniów szkoły. Debata składała się z dwóch części. Podczas pierwszej części wszyscy kandydaci odpowiadali na takie same pytania, które zostały zebrane wcześniej podczas sondy wśród uczniów klas IV-VI. W drugiej części , obecni na sali uczniowie , mogli zadawać pytania wybranemu kandydatowi lub kandydatom.

zobacz zdjęcia

"ŚWIĘTO JESIENNYCH OWOCÓW I WARZYW"

Z tej okazji dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne kompozycje, które przywiozły do przedszkola. Jesienną wystawkę zaprezentowały na korytarzu szkolnym.

V ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

   25 września 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Organizatorem Głównym tego święta było Wydawnictwo WKM „Rachmistrz”. Organizatorem Lokalnym była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce. Zgłoszenie szkoły do udziału w akcji umożliwiło nam korzystanie z logo WTMDay oraz z materiałów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia.

   W Dniu Tabliczki Mnożenia w szkole pracowały dwie Komisje Egzaminacyjne, natomiast w teren wyruszyły dwa Patrole Egzaminacyjne, m.in. do Urzędu Gminy, do Banku, do okolicznych sklepów. Egzaminatorzy wspierani przez asystentów przepytywali również przechodniów, którzy wyrazili chęć udziału w egzaminie z tabliczki mnożenia. Każdy losował karteczkę z pytaniami i udzielał odpowiedzi. Osoba, która w tym dniu zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskała tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

   W dniach poprzedzających akcję uczniowie pilnie ćwiczyli tabliczkę mnożenia. Wykonali okolicznościowe plakaty, układali rymowanki ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia np. „Owoce warzywa każdy musi jeść, 8 razy 7 jest 56”, „Idzie jesień, a z nią deszcz, 6 razy 6 to 36”, „Lubię róże, tulipany i gerbery, 9 razy 6 jest 54”. Najciekawsze rymowanki zamieściliśmy na tablicy, na korytarzu szkolnym, a ich autorzy otrzymali nagrody.

   Dzień Tabliczki Mnożenia miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Dorośli mieli okazję zaprezentować przed dziećmi doskonałą znajomość trudnych przypadków mnożenia. Udział w akcji pokazał wszystkim, że matematyką można się wspaniale bawić.

Koordynator

Maria Olszewska

WYCIECZKA DO GÓRZNIEŃSKO- LIDZBARSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.

            24.09.2015 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Górzna. Celem wycieczki było: poznanie terenu pod względem przyrodniczym i geograficznym, pogłębienie świadomości życia w czystym środowisku.

            Pierwszym punktem wyjazdu była piesza wycieczka z przewodnikiem wokół Jeziora Górzna. Uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc, poznać pomniki przyrody, zobaczyć świeże ślady dzików i wilków. Dowiedzieli się jak ważnym elementem w życiu człowieka jest przyroda. Po powrocie do ośrodka „Wilga” dzieci mogły odpocząć i zjeść pyszny obiad.

            Następnie poszliśmy do parku linowego, gdzie uczniowie pomimo zmęczenia świetnie się bawili.

            Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki w postaci koszulek i zakładek, a do szkoły przywieźliśmy gry planszowe, kalendarze, kolorowe albumy.

            To była bardzo udana wycieczka.     
zobacz zdjęcia                                                                         

Organizatorami wycieczki były:

  1. K. Kosmecka i p. R. Muraczewska.

 

"OD NAJMŁODSZEGO AŻ PO STARSZAKA- WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA"

Takie hasło towarzyszyło wszystkim przedszkolakom podczas obchodów ich święta. Uroczystość połączona została z otwarciem i poświęceniem placu zabaw, który w tym dniu został odświętnie udekorowany przez rodziców. Zaproszeni goście życzyli dzieciom wesołych, radosnych i bezpiecznych zabaw. Na zakończenie była wspólna zabawa i słodki poczęstunek.

 

JESTEM WIDOCZNY, JESTEM BEZPIECZNY

Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Toruniu, Komendą Miejską Policji w Toruniu, Strażą Miejską w Toruniu, Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego po raz kolejny zorganizował akcję Jestem widoczny, jestem bezpieczny. Jej celem było podniesienie poziomu świadomości dzieci w kwestii bezpiecznych zachowań na drodze oraz wykształcenie nawyku noszenia kamizelek odblaskowych.

Dnia 25.09.2015 r. na terenie Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku ,w specjalnie przygotowanym przez toruński WORD miasteczku drogowym, odbyły się zajęcia i konkursy, podczas których wszystkie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe. Nasi uczniowie klas.II a, II b z wychowawczyniami i katechetkami wzięli udział w tej akcji dzięki staraniom księdza proboszcza Antoniego Wojciechowskiego.

Opiekunowie, katecheci i uczniowie dziękują KSIĘDZU KANONIKOWI za zorganizowanie wyjazdu.

Opiekunowie wycieczki

 przysiek01

 

 

 DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dzień 26 września ustanowiony został przez Radę Europy Dniem Języków Obcych. Nauczyciele języków obcych zorganizowali tego dnia dla uczniów konkurs słownikowy - uczniowie szukali na czas słów w języku angielskim w niemieckim. Wyłoniono mistrzów klas. Korzystanie ze słownika jest może obecnie umiejętnością zanikającą w dobie słowników internetowych czy tłumaczy online, jednakże jako nauczyciele uważamy ją za nadal potrzebną. Nic nie zastąpi kontaktu z prawdziwą książką, słownikiem. Internetowy słownik nie zaszeleści jak prawdziwy... Co stałoby się gdyby był problem dostępu do sieci? Wtedy umiejętność korzystania z tradycyjnego słownika okaże się niezbędna.

Nauczyciele języków obcych

zobacz zdjęcia

TEATR "KURTYNA"

25 września 2015 r. w naszej szkole aktorzy teatru ,,Kurtyna ‘’ z Krakowa wystąpili w przedstawieniu profilaktycznym ,,Szkoła z klasą’’. Uczniowie klas IV-VI z zainteresowaniem obejrzeli scenkę rodzajową ze szkolnego życia inspirowaną codziennymi sytuacjami i relacjami między uczniami. Szkoła to miejsce, gdzie obowiązują normy współżycia społeczności uczniowskiej. Kradzieże, konflikty i agresja wśród rówieśników niszczą wizerunek szkoły z klasą. Aktorzy życzyli naszym uczniom koleżeńskiej atmosfery, szacunku i zrozumienia w codziennym szkolnym trudzie.

 

WYCIECZKA DO GÓRZNIEŃSKO- LIDZBARSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

24.09.2015 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Górzna. Celem wycieczki było: poznanie terenu pod względem przyrodniczym i geograficznym, pogłębienie świadomości życia w czystym środowisku. 
Pierwszym punktem wyjazdu była piesza wycieczka z przewodnikiem wokół Jeziora Górzna. Uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc, poznać pomniki przyrody, zobaczyć świeże ślady dzików i wilków. Dowiedzieli się jak ważnym elementem w życiu człowieka jest przyroda. Po powrocie do ośrodka „Wilga” dzieci mogły odpocząć i zjeść pyszny obiad. Następnie poszliśmy do parku linowego, gdzie uczniowie pomimo zmęczenia świetnie się bawili.  Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki w postaci koszulek i zakładek, a do szkoły przywieźliśmy gry planszowe, kalendarze, kolorowe albumy. To była bardzo udana wycieczka.

Organizatorami wycieczki były: 
p. K. Kosmecka
p. R. Muraczewska.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 18.09.2015 jak co roku uczniowie naszej szkoły czynnie przyłączyli się do akcji Sprzątanie Świata - Polska 2015. Zaopatrzeni w worki i rękawice ruszyli w teren aby uprzątać śmieci. Tegoroczne hasło przewodnie „Wyprawa – poprawa” zwraca uwagę na to, iż każdy z nas jest odpowiedzialny za miejsce w którym żyje oraz jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowani odpadami w gminie.

 

NARODOWE CZYTANIE

W sobotę 5 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków. W naszej szkole włączyliśmy się w tę szczytną akcję już 4 września. Na początku uczniowie klas IV-VI poznali krótką biografię Bolesława Prusa i tematykę powieści „Lalka”. Najważniejszym punktem spotkania było odczytanie fragmentu dzieła przez wybranych uczniów i nauczycieli.

Emilia Kacprzak

zobacz zdjęcia

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Nowy rok szkolny rozpoczęty!

1 września podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego dyrektor Grzegorz Pierucki powitał uczniów, nauczycieli i przybyłych rodziców. Szczególne słowa skierował do pierwszoklasistów rozpoczynających przygodę z nauką oraz nowych nauczycieli – p. Julii Zawady i p. Katarzyny Smól. Poinformował wszystkich, iż w okresie wakacyjnym odnowione zostały cztery sale lekcyjne w budynku szkolnym i pomieszczenia w punkcie przedszkolnym. W dalszym ciągu trwa modernizacja boiska.

dyr

Obecni goście w osobach ks. kan. Antoniego Wojciechowskiego – proboszcza parafii Topólka, p. Stanisława Borkowskiego – przewodniczącego Rady Gminy Topólka, p. Anny Migdalskiej – przewodniczącej Komisji ds. promocji gminy i p. Anny Karpińskiej – przewodniczącej Rady Rodziców życzyli wszystkim wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i satysfakcji z osiąganych wyników.

W roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce uczyć się będzie: 33 dzieci 3 i 4-letnich ( w punkcie przedszkolnym), 38 pięciolatków (w oddziałach przedszkolnych) i 259 uczniów w klasach I-VI. Nad edukacją dzieci czuwać będzie 32 nauczycieli.

Uczniowie klas I i II oraz IV korzystać będą z podręczników wypożyczonych z biblioteki szkolnej zakupionych w ramach dotacji celowej.

 


 

2014 / 2015

 


 

POŻEGNANIE SZKOŁY

W dniu 24 czerwca żegnaliśmy rok szkolny 2014/15 na wesoło. Samorząd Uczniowski zorganizował wybory Miss i Mistera Szkoły. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: Klasy I – III (Mała Miss, Mały Mister) oraz klasy IV – VI (Miss i Mister Szkoły).

Według regulaminu uczestnicy z klas I – III przebierali się za postacie z bajek, natomiast uczniowie klas IV – VI za powszechnie znane osoby. Prezentacja dla całej społeczności szkolnej odbyła się na sali gimnastycznej, po czym nastąpił moment głosowania. Na specjalnie przygotowanych karteczkach uczniowie wpisywali numery swoich faworytów. Zebrane karteczki zostały przekazane Specjalnej Komisji Do Liczenia Głosów. Do momentu ogłoszenia wyników czas przeznaczony został na wspólną zabawę.

missWyniki głosowania przedstawiają się następująco:

Mała Miss – Adrianna Kacprzak kl. 1b

Mały Mister – Kamil Karpiński kl. 1a

Miss Szkoły – Zuzanna Gawłowska kl. 6b

Mister Szkoły – Krystian Piasecki kl. 6b

Zwycięzcy zostali udekorowani koronami i szarfami z okolicznościowymi napisami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki, których fundatorem był sklepik uczniowski. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anny Gawłowskiej za pomoc w wykonaniu koron i szarf dla laureatów.

Samorząd Uczniowski

PIKINIK MYŚLIWSKI

           Dnia 22.06.2015 r. uczniowie klas III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce uczestniczyli w pikniku zorganizowanym przez Koło Łowieckie „Cyraneczka” w Orlu. Piknik odbył się w ramach programu pod nazwą „Myśliwi-Dzieciom, Dzieci- Myśliwym”. Prezes Koła Łowieckiego „Cyraneczka” w Orlu pan Tadeusz Balcer, przybliżył dzieciom tradycje i historię PZŁ. Uczniowie dowiedzieli się: czym zajmują się myśliwi, jaka jest różnica pomiędzy myśliwym a leśniczym. Poznali zwierzęta polskich pól i lasów. Obejrzeli: bogate trofea myśliwskie, strój galowy myśliwego. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy ognisku. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe wiadomości. Składamy serdeczne podziękowania.

Uczniowie klas III wraz z opiekunami:

  1. Barbarą Kordylak i p. Aleksandrą Kolad.

PIKNIK INTEGRACYJNY PCK W RADZIEJOWIE

11 czerwca br. na Stadionie Miejskim w Radziejowie odbył się piknik integracyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkolnych Kół PCK powiatu radziejowskiego. Wzięło w nim udział także pięcioro najbardziej aktywnych członków SK PCK ze Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w  Topólce. Uczniowie wraz z opiekunem miło spędzili czas biorąc udział w wielu konkurencjach sportowych, przy słodkim i owocowym poczęstunku serwowanym przez organizatorów pikniku – Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie.

Kolejny piknik integracyjny już za rok.

Na zdjęciu od lewej: Klaudia Majchrzak, Oliwia Lewandowska, Mariusz Kosiński, Kamil Doroszkiewicz, Aleksandra Osińska.

Tekst i foto:

opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 pck

SZKOLNY KONKURS "MISTRZ SUDOKU"

Już po raz czwarty odbył się w naszej szkole konkurs dla klas IV-VI pod hasłem: "Mistrz sudoku". Konkurs trwał 60 minut. W tym czasie każdy uczestnik miał za zadanie wypełnić 5 diagramów "sudoku". O miejscu i klasyfikacji końcowej decydowała liczba zdobytych punktów, a w przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów - czas rozwiązania zadań.

A oto zwycięzcy:

  1. IV: Oliwia Krych - I miejsce, Łukasz Jankowski - II miejsce;
  2. V: Sebastian Banasiak - I miejsce, Klaudia Majchrzak - II miejsce, Martyna Ratajczyk - III miejsce
  3. VI: Urszula Szczepaniak - I miejsce, Daniel Rakowski - II miejsce, Weronika Pierucka - III miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zdobywcy I, II, III miejsca - cenne nagrody.

Nauczyciel matematyki

Maria Olszewska

sudoku

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2015 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. Z okazji naszego święta rodzice i nauczyciele przygotowali dla nas wiele atrakcji. Mogliśmy m. in. spotkać się z policjantami i strażakami, aby poznać ich pracę i zobaczyć sprzęt, jakim posługują się na co dzień oraz pod okiem instruktora aerobiku - Anny Kalinowskiej zadbać o swoją kondycję. Dodatkowymi niespodziankami były: loteria fantowa, malowanie twarzy oraz kiermasz ciast. Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Topólka - Markowi Dybowskiemu, Radzie Rodziców, dyrekcji i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

Samorząd Uczniowski

Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizował Festyn z okazji Dnia Dziecka ,,Bądźmy razem” dnia 30.05.2015 na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Naszą szkołę reprezentowała grupa 20 uczniów. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji (około 300), wyżywienie, łakocie, nagrody w wielu konkursach. Festyn rozpoczęliśmy ułożeniem ,,Serca dla Brata” – które nawiązywało do projektu ,,Bilet dla Brata”, wspierającego przyjazd młodych ze wschodu na Światowe Dni Młodzieży 2016. Partner strategiczny Biedronka ufundował dzieciom upominki – paczki. Dzieci miło spędziły wolny sobotni czas. Księdzu proboszczowi A. Wojciechowskiemu za sponsorowanie autokaru.

Jolanta Grabowska, Grażyna Błaszczyk

 

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW TANECZNYCH – PŁOWCE 2015

31 maja 2015 roku w Płowcach miał miejsce III Radziejowski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Topólce reprezentowała grupa dziewcząt pod nazwą ,,Biedronki” ze szkolnego koła tanecznego. Gminny Ośrodek Kultury w Topólce był reprezentowany przez starszą grupę dziewcząt tańczących pod nazwą ,,Iskry”. Grupa ,,Biedronek” zaprezentowała się po raz pierwszy w nowych strojach, za co składamy serdeczne podziękowania sponsorom: Pani Marii Olszewskiej i Annie Makowskiej – opiekunkom Sklepiku Uczniowskiego, Radzie Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej, Zarządowi Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego we Włocławku, Państwu Wędrowskim, Państwu Nowakowskim, Pani Annie Smolarek oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Topólce.

Po prezentacjach na scenie grupy taneczne zostały nagrodzone pucharami przez Wójta Gminy Radziejów i wzięły udział w rodzinnym pikniku z okazji Dnia Dziecka.

Grażyna Błaszczyk i Paulina Makowska

WYCIECZKA W GÓRY STOŁOWE

gory1

W dniach 25-27 maja odbyła się wycieczka autokarowa w Góry Stołowe.

W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili największe atrakcje parku czyli wspaniałe "skalne miasto" na Szczelińcu Wielkim najwyższym szczycie Gór Stołowych oraz skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka.

Mieszkając w Radkowie nie sposób nie wdrapać się na Radkowskie Skały górujące tuż za ośrodkiem, w którym nocowaliśmy. Są one mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów ale równie piękne widokowo. Dodatkowym atutem była wędrówka prawdziwym szlakiem turystycznym z mapą w ręku.

WYCIECZKA DO CIECHOCINKA

W środę 20 maja 2015 roku odbyła się wycieczka klas pierwszych do Ciechocinka. Podróż minęła bardzo szybko. Na miejscu czekała pani przewodnik, która pokazała nam ciekawe miejsca, takie jak: Tężnie, Park Zdrojowy, fontanny: „Jaś i Małgosia” i „Grzybek”, a także Zegar Kwiatowy. Następnie tramwajem konnym pojechaliśmy na „Rancho pod Olszyną”, gdzie czekało nas wiele atrakcji. Najbardziej cieszyliśmy się z jazdy konnej. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, bawiliśmy się świetnie. To był bardzo ciekawy i miły dzień.

  1. Nieznańska i M. Linert

VOX PRO DEUM 2015

20 maja 2015 roku Zespół Szkół RCKU w Przemystce w Radziejowie gościł uczestników I Przeglądu Piosenki Religijnej VOX PRO DEUM . Naszą szkołę reprezentowały dwie osoby: Oliwia Zarębska, uczennica klasy IVa – z piosenką ,,List do Boga” oraz Mariusz Kosiński, uczeń klasy Va – z piosenką ,,O Panie, Ty nam dajesz”. Celem konkursu była prezentacja amatorskiej twórczości artystycznej; pielęgnacja tradycji śpiewania piosenek religijnych przez dzieci i młodzież; promowanie i propagowanie piosenki religijnej o wysokich walorach artystycznych; inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie poezji, muzyki i religii; konfrontacja dokonań twórczych. Mimo dużej rywalizacji i wysokiego poziomu oceniania jury, nasi uczniowie zostali zauważeni: Oliwia Zarębska otrzymała dyplom za udział w konkursie, a Mariusz Kosiński wyróżnienie. Składamy podziękowania pani Lidii Wąsikowskiej za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.

Grażyna Błaszczyk

KONKURS RECYTATORSKI

12 maja 2015 r dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały się w powiatowym konkursie recytatorskim oraz plastycznym pt.:”Już wiosna radosna”, który odbył się w Powiatowej Bibliotece w Radziejowie.

W konkursie recytatorskim I miejsce zajęła Julia Leszczyńska. Wyróżnienie zaś zdobyli : Wiktor Małobłocki i Natalia Hernacka. Udział brały też: Magdalena Górecka i Agata Grabczyńska.

W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Natalia Hernacka, II miejsce- Magdalena Górecka, a wyróżnienie otrzymali: Lena Kotlińska, Alicja Orszulak, Wiktoria Kowalewska, Sylwester Mętlewicz.Za swoje sukcesy dzieci otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Dzień 9 maja to ustanowione przez organy Unii Europejskiej Święto Zjednoczonej Europy. By uczcić te okazję zorganizowałyśmy 15 maja 2015r. dla uczniów konkurs sprawdzający umiejętność korzystania ze słowników dwujęzycznych „Mistrz Wyścigów Słownikowych”. Uczniowie w jak najkrótszym czasie musieli odszukać w słownikach słówka z obcego języka. O wygranej decydowała nie tylko szybkość ale także poprawność wykonania zadania. W tym roku szkolnym mistrzynią korzystania ze słownika została Urszula Szczepaniak z kl. VIa, I v-ce mistrzem Jakub Szarowski z klasy Vb oraz II v-ce mistrzynią Klaudia Majchrzak z klasy Vb. Nagrody ufundowało wydawnictwo WSiP i Oxford. Gratulujemy!

slownik1

slownik2

Nauczyciele języków obcych:

Małgorzata Dobiecka, Anna Sypniewska

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wzięli udział w konkursie plastycznym „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” organizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1 im. F. Becińskiego w Radziejowie.

Prace dwóch uczennic zwróciły uwagę jury. Ewelina Łęga zajęła III miejsce, natomiast Paulina Banasiak otrzymała wyróżnienie.Dziewczęta są uczennicami klasy Va. Serdecznie im gratulujemy!

ewelina

Sylwia Kręcicka-Derela

BADANIE KOMPETENCJI PIĄTOKLASISTÓW

19 maja w szkołach podstawowych odbędą się dwa powszechne badania - kompetencji trzecioklasistów oraz kompetencji piątoklasistów. Przeprowadzi je Instytut Badań Edukacyjnych.

W akcji wezmą udział szkoły, które wyraziły taką chęć. Do badania Kompetencje trzecioklasistów - K3 do połowy kwietnia zgłosiło się ponad 6,5 tys. placówek, a do badania Kompetencje piątoklasistów - K5 - ponad 5 tys. 
Celem badania jest określenie mocnych i słabych stron uczniów uczęszczających do danej placówki z zakresu języka polskiego i matematyki. Wyniki mają być jedynie informacją dla nauczycieli i dyrektorów szkół, jaki poziom umiejętności osiągają dzieci.
- Najważniejsze jest, aby uczniowie i nauczyciele otrzymali informację zwrotną, jakie efekty przynosi ich codzienna praca. To także informacja dla nauczyciela, na co powinien zwrócić większą uwagę w pracy ze swoimi uczniami - powiedziała Małgorzata Zambrowska z Pracowni Matematyki Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE).
W części z języka polskiego w badaniu użyte zostaną zadania sprawdzające rozumienie czytanego tekstu ujęte w formę zarówno wyboru odpowiedzi, jak i zredagowania krótkiej wypowiedzi pisemnej. 
- Sprawdzimy przede wszystkim kompetencje dotyczące odbioru tekstu - korzystania z różnych źródeł informacji, umiejętności wyszukiwania informacji i wnioskowania na podstawie tekstu, umiejętność analizy i interpretacji. Chcemy uniknąć oddzielania formy od treści, dlatego w kompleksowej ocenie uwzględnimy np. ortografię i interpunkcję, leksykę czy frazeologię - wyjaśnił Piotr Bordzoł z Pracowni Języka Polskiego.
Z matematyki zaś sprawdzane będą kompetencje z obszaru sprawności rachunkowej, wyobraźni geometrycznej oraz umiejętność rozwiązywania różnego typu zadań tekstowych.
Szkoły, które biorą udział w akcji, po przeprowadzeniu testu wśród swoich wychowanków muszą przenieść odpowiedzi uczniów do systemu udostępnionego przez IBE. Po 48 godzinach dyrektorzy szkół otrzymają informację na temat wyników poszczególnych uczniów. W czerwcu dowiedzą się, jak wypada ich szkoła w badaniu na tle innych szkół z terenu województwa.

T Y D Z I E Ń  Z    P A T R O N E M

4.05 – 8.05 2015 r.

Program obchodów

Sprawozdanie

KONKURS NA KOSZYCZEK WIELKANOCNY

koszyczek2

W związku ze Świętami Wielkanocnymi Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na „ Najpiękniejszy Koszyczek Wielkanocny” skierowany do uczniów kl.0-VI.

koszyczek

Zadaniem było wykonanie jednego, tradycyjnego koszyczka wielkanocnego przez każdą klasę. Oceniane były: pomysłowość, estetyka i oczywiście samodzielność w wykonaniu zawartości koszyczka. Oprócz tradycyjnych pisanek można było zobaczyć baranki, zajączki, mazurki i baby, a nawet własnoręcznie wykonane koszyki.

ZAJĘCIA DWUJĘZYCZNE

10 kwietnia uczniowie klasy Va uczestniczyli w zajęciach dwujęzycznych poświęconych tradycjom wielkanocnym charakterystycznym dla krajów niemiecko- i anglojęzycznych. Celem nadrzędnym było przekazanie wiedzy z zakresu kulturoznawstwa oraz nauka nowego słownictwa. Lekcja prowadzona zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim pomogła uporządkować znane już uczniom treści i połączyć je z nowymi. Sprzyjały temu różne metody aktywizujące i zabawy, jakie specjalnie w tym celu przygotowałyśmy. Lekcja dwujęzyczna cieszyła się dużym zainteresowaniem, a opinie jakie zebrałyśmy po jej zakończeniu, utwierdziły nas w przekonaniu, że znajomość języków obcych w naszej szkole jest na wysokim poziomie, a uczniowie są otwarci na nowe wyzwania.

Nauczyciele języków obcych: Anna Sypniewska, Maria Danielewska

OLIMPUS – Ogólnopolski etap konkursu wiedzy o Janie Pawle II

Uczniowie klas V i VI po raz kolejny wzięli udział w szkolnych eliminacjach konkursu wiedzy o Janie Pawle II. Wyłoniliśmy czworo uczniów do etapu ogólnopolskiego, który w naszej szkole odbył się 30 III 2015 w sali nr 9:

-Szczepaniak Urszula kl Via 
-Ratajczyk Martyna kl Va
-Kowalewska Weronika kl Via
-Pierucka Weronika kl VIa

OLIMPUS

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za pogłębienie wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II i tym samym zachęcamy do brania udziału w konkursach.

Jolanta Grabowska, Grażyna Błaszczyk

KONKURS MATEMATYCZNY ,,KANGUR 2015’’

kangur1

19 marca 2015 r. po raz dwudziesty czwarty, 32. uczniów z klas II-VI naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym ,,Kangur’’. Młodzi matematycy, w ciągu 75 minut rozwiązywali zadania w trzech kategoriach: ,,Żaczek’’, ,,Maluch’’ i ,,Beniamin’’. Organizatorem konkursu był Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Każdy uczestnik konkursu otrzymał w prezencie układankę ,,Magiczny Wąż’’. Wyniki konkursu będą znane pod koniec maja.

Nauczyciel matematyki
Maria Olszewska

kangur2

WIELKANOCNY KONKURS MATEMATYCZNY p.t. ,,JAJKO KOLUMBA”

jajko1

Przed świętami Wielkiej Nocy uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Wielkanocnym Konkursie Matematycznym p.t. ,,Jajko Kolumba’’. Konkurs polegał na rozwiązywaniu czterech zadań ukrytych w ,,Jajku Kolumba”, układance będącej wariantem klasycznego tangramu. Wyrażenia ,,Jajko Kolumba” używamy do określenia zadania lub problemu, który wydaje się trudny lub skomplikowany, ale w rzeczywistości jego rozwiązanie jest proste. Dzięki konkursowi uczniowie mogli zapoznać się ze słynną anegdotą związaną z Krzysztofem Kolumbem i jajkiem. Zwycięzcą konkursu została Martyna Ratajczyk z kl. Va, która rozwiązała poprawnie wszystkie zadania. Nagrody otrzymali również : Kamil Nowicki z kl. Va , Agata Brzezińska z kl. Vb, Klaudia Majchrzak z kl. Vb i Mateusz Jeszka z kl. VIa.

Nauczyciel matematyki
Maria Olszewska

WIEŚ WCZORAJ I DZIŚ”

Ośmioro uczniów z klasy II a SP Topólka uczestniczyło w konkursie plastycznym pod tytułem „Wieś wczoraj i dziś”. Organizatorem był: LGD „Razem dla powiatu Radziejowskiego”. Prace oceniane były w 3 kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej od 6-9 lat – I miejsce zajął uczeń Maciej Niedzwiecki, a uczennica Nikola Wędrowska zdobyła wyróżnienie.

Dla zwycięzców były atrakcyjne nagrody m. in. słuchawki bezprzewodowe, pendrive 8 GB, a dla pozostałych uczestników gra planszowa i książka „Zabytki i pamiątki historyczne Kujaw i pogranicza Wielkopolski”.

Opiekun grupy Kamila Kosmecka

WIZYTA UCZNIÓW Z SP TOPÓLKA W OŚRODKU ZDROWIA

Kwiecień jest Miesiącem Kultury Zdrowotnej. W tym czasie przypada również Święto Pracowników Służby Zdrowia. Z tej też okazji delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce złożyła wizytę pracownikom służby zdrowia z NZOZ „SALUBER” w Topólce i przekazała od całej społeczności szkolnej życzenia oraz podziękowania za miłą współpracę.

Opiekun Szkolnego Koła PCK –Lidia Wąsikowska

(foto: Lidia Wąsikowska)

"TO WOJNA..."

17.03.2015 roku historyk Grzegorz Kacprzak z IPN w Bydgoszczy przedstawił prezentację "To wojna..." dla uczniów klas VI.

Wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 roku był dla Polski zaskoczeniem. Mimo trudności oraz przewagi militarnej armii niemieckiej Polacy podjęli walkę. Rankiem, o godzinie 4:45 pierwszego września 1939 armia niemiecka dokonała ataku na ziemie polskie. Wojsko polskie stoczyło wiele bitew. Największa i najkrwawsza bitwa września miała miejsce nad Bzurą. Dwie polskie armie starały się zatrzymać niemiecki marsz na Warszawę. Ten czas dla warszawiaków był niezbędny, by lepiej przygotować się do obrony stolicy. Mimo ogromnego wysiłku wojska i ludności cywilnej pod koniec września, Warszawa musiała skapitulować.

17 września pod pretekstem konieczności zaopiekowania się ludnością białoruską i ukraińską zamieszkałą na wschodzie Polski, granicę naszej ojczyzny przekroczyła Armia Czerwona. Rosjanie wzięli do niewoli 200 tys. żołnierzy. Związek Radziecki zagarnął 200 tys.km² i 22 mln obywateli. Pod okupacją niemiecką znalazło się 189 tys. km² i 22 mln obywateli. Część okupowanych ziem włączono do Rzeszy (Wielkopolskę, Pomorze, Górny Śląsk) z pozostałych ziem utworzono Generalne Gubernatorstwo ze stolicą w Krakowie. Mimo okupacji i zaostrzonego terroru Polacy nie zaprzestali walki z Niemcami. Już we wrześniu 1939 roku powołano konspiracyjną organizację o nazwie Służba Zwycięstwu Polski, którą później przekształcono w Armię Krajową. Pod koniec 1943 roku organizacja liczyła 250tys. żołnierzy. Pierwszego sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie warszawskie, które upadło 2 października po 63 dniach walki.

Polacy walczyli na frontach II wojny Światowej na zachodzie Europy, Wielkiej Brytanii, w Norwegii, w Tobruku i w ZSRR. 8maja 1945 roku Niemcy skapitulowały.

Uczniowie klas IV i V wysłuchali prezentacji o symbolach narodowych. Wszyscy znają prosty wiersz Tadeusza Bełzy "Kto Ty jesteś?". Poeta chciał sprawić, by Polacy pamiętali kim są. Nadal powinniśmy szanować swoją ojczyznę i jej symbole narodowe o które walczyli nasi przodkowie.

Symbole narodowe są przejawem patriotyzmu. Hymn, godło, flaga powinny być otaczane czcią i szacunkiem. W trudnych czasach jednoczyły Polaków i przypominały im o naszej przeszłości. Towarzyszą nam podczas uroczystości państwowych i zawodów sportowych.

Foto i tekst- kółko dziennikarskie z klasy IVa
Łukasz Jankowski, Zuzanna Puszakowska, Oliwia Zarębska, Piotr Błaszczyk

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

W tym roku pierwszy dzień wiosny przypadał w sobotę. Z tej okazji w piątek w naszej szkole Samorząd Uczniowski przeprowadził działania pod hasłem : POWITAJMY WIOSNĘ CZYSTO, ZDROWO I KOLOROWO.

CZYSTO-uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami porządkowali teren wokół szkoły .

ZDROWO- podczas długich przerw na dziedzińcu szkolnym uczennice z kl.Va prowadziły zajecia aerobicu przy których można było się porozciągać i powyginać, co budziło wiele pozytywnych emocji.

KOLOROWO- uczniowie, u których w tym dniu ubrania były w kolorze żółtym, zielonym lub pomarańczowym otrzymali „bon na niepytanie”.

Punktem kulminacyjnym było pożegnanie zimy. Zgodnie z tradycją Pani Zima pod postacią Marzanny kolorowym korowodem została odprowadzona na boisko gdzie przy ogólnej radości została spalona i pożegnana piosenką.

Przyroda również wpisała się w nasz scenariusz. Zafundowała nam dodatkową atrakcję w postaci zaćmienia Słońca. To niezwykłe zjawisko było z zainteresowaniem obserwowane przez uczniów naszej szkoły przez specjalne okulary.

,,Mój przyjaciel”

W marcu został przeprowadzony konkurs dla klas I-III pt. „Mój przyjaciel”. Uczniowie klas III redagowali opis swojego przyjaciela.

W kategorii klas I-II pierwsze miejsce zajął uczeń klasy II Jarek Wysocki, drugie równorzędne miejsce uzyskała uczennica klasy Ia Iza Orłowska i Julek Kołowski, trzecie miejsce przypadło uczennicy klasy
I b Alicji Danielewskiej. Wśród uczniów klas III nagrodzeni zostali:
I miejsce Bartłomiej Adryańczyk, II - Wiktor Nowak, III - Filip Białecki.

przyjaciel

Organizatorem konkursu był Mały Samorząd Uczniowski.
Opiekun: Renata Muraczewska

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wspominamy wówczas Polaków, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i nadal walczyli, tym razem z władzą komunistyczną. W ramach obchodów święta członkowie koła historycznego wraz z opiekunem złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz pod pomnikiem Armii Krajowej w Znaniewie. W ten sposób uczciliśmy pamięć Polaków walczących o wolość naszej ojczyzny.

zolnierze

Sylwia Kręcicka - Derela

TO JUŻ SIÓDMY RAZ

Uczniowie szkolnego koła Caritas ze Szkoły Podstawowej w Topólce wzięli udział w siódmym już finale akcji ,,Warto być bohaterem”. 12 lutego 2015 roku w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu zebrało się ok. 300 uczniów szkół z regionu kujawsko-pomorskiego biorących udział w akcji.  W programie odbyło się przekazanie środków pieniężnych choremu Olivierowi Frydryszakowi oraz afrykańskim dzieciom: na budowę przedszkola w Demokratycznej Republice Konga i dla sierot w Kenii . Wysłuchaliśmy: przemówienia Ks. Prał. dra Zbigniewa Sobolewskiego, Dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”; występu Kenijki Mary Kanini, która pięknie śpiewała i grała na bębnach bongosach. Oglądaliśmy: występy Teatru Tańca „Akro” (MDK w Toruniu); W objęciach - pantomima w wykonaniu uczniów V LO w Toruniu; występ z akompaniamentem gitary – Siostry Ewy Lutrzykowskiej (CSDP); pokaz tańca Korporacji Tanecznej „Baby Jagi” z solistą baletowym (MDK w Toruniu). Uczniowie otrzymali drobne upominki od sponsorów. Pełni optymizmu i chęci do dalszej pracy, wróciliśmy do szkoły.


walentynki14

walentynki15

Uczniowie szkolnego koła Caritas
oraz opiekunowie Grażyna Błaszczyk i JolantaGrabowska

WALENTYNKI

walentynki13

W środę 10 lutego uczniowie naszej szkoły bawili się na zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski zabawie walentynkowej. Atrakcją imprezy były konkursy z nagrodami. Zwycięzcy konkursów obdarowani zostali lizakami w kształcie serduszek.

               Przez dwie godziny trwania imprezy wszystkim dopisywały humory. Trochę zmęczone, ale z zastrzykiem pozytywnej energii dzieci wróciły do swoich zajęć.

Dnia 14 lutego tradycyjnie obchodzimy Walentynki. W tym roku święto zakochanych przypada w sobotę. Uczniowie już wcześniej mogli wrzucać kartki do specjalnie przygotowanych skrzynek, aby w dniu 13 lutego WALENTYNKOWY LISTONOSZ i AMOREK mogli doręczyć pocztę walentynkową.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Katarzyna Drzewiecka i Andrzej Szwedek

WYCIECZKA DO WŁOCŁAWKA

22.01.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 0a i c były w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku na spektaklu pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały i aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Po obejrzeniu sali zabaw „Kubuś”, spędzając czas na aktywnych zabawach ruchowych. Niezwykłą frajdą okazała konstrukcja składająca się z labiryntu, przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami.

Dzieci z wielką chęcią znajdowały sobie różne zajęcia.

Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do Topólki.

Wychowawczynie: Elżbieta Kujawa i Marlena Smolarek

ZABAWA KARNAWAŁOWA

zabawa karnawalowa

W sobotę 31 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Do tańca przygrywał zespół Tenor. Gorące rytmy porwały do zabawy piratów, wróżki, księżniczki, Batmanów, Spidermanów, kowbojów, króliczki, Indian i wiele innych postaci, za które przebrały się dzieci. W tym roku mogliśmy podziwiać aż 68 strojów karnawałowych. Za ich przygotowanie i zaprezentowanie dzieci otrzymały słodkie upominki. Wszystkim dopisywały dobre humory. Panom Arturowi i Sławomirowi Śniegowskim dziękujemy za uświetnienie naszego balu karnawałowego.

Katarzyna Drzewiecka i Sylwia Kręcicka-Derela

BAL KARNAWAŁOWY

bal przedszkolakow

Dnia 12.02.2015r. Odbył się w grupach przedszkolnych „Magiczny bal karnawałowy”.

Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów bajek i filmów. Przedszkolacy świetnie się bawili, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.W przerwie dzieci miały czas na skosztowanie słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Szkoda, że następny bal dopiero za rok...

Wychowawczynie z grup 0a, 0b, 0c
(Elżbieta Kujawa, Marlena Smolarek, Marzanna Danielewicz)

10 LAT TARCZY SZKOLNEJ – SYMBOLIKA

Przy projektowaniu tarczy szkolnej w 2005r. kierowałam się przede wszystkim tym , by budziła ona skojarzenia z Patronem naszej szkoły Mikołajem Kopernikiem oraz odzwierciedlała ideę zdobywania wiedzy przez dzieci.

Na tle rozłożonej, narysowanej dziecięcą ręką otwartej księgi znajduje się pięć gwiazd. Nasz Patron Mikołaj Kopernik „patrzył w gwiazdy” i dzięki tym obserwacjom zrewolucjonizował wiedzę o otaczającym świecie - „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Gwiazda jest symbolem idei boskiej, przewodnika w mroku nocy, symbolem mądrości, sukcesu, nadziei oraz marzeń - spadająca gwiazda spełnia dziecięce marzenia. Takie same białe pięcioramienne gwiazdy znajdują się na fladze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy wiemy, że to kraj ludzi nowoczesnych, pracowitych, przedsiębiorczych ale również marzycieli, którzy mieli odwagę by swoje marzenia przekuć w czyn. Otwarta księga to symbol „wyższej kultury”, zdobywania wiedzy poprzez czytanie, symbol zapisywania doświadczeń oraz trwającego życia ludzkiego.

Na tarczy umieściłam pięć gwiazd. W symbolice liczb piątka jest wyjątkową liczbą. Jest to liczba człowieka, jego ciała – głowa i cztery kończyny (obraz Proporcje Ciała Ludzkiego, Leonardo da Vinci). Człowiek ma pięć palców u każdej ręki i nogi – ręce tworzą a nogi niosą nas w miejsca gdzie zdobywamy doświadczenia życiowe. Człowiek posługuje się pięcioma zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem, dzięki którym odkrywa świat i uczy się każdego dnia czegoś nowego. Tarcza nawiązuje do łacińskiego cytatu „Per aspera ad astra” – „Przez trudy do gwiazd”. Niektórym dzieciom przyswajanie wiedzy przychodzi dość trudno, jednakże nie przestają próbować i starają się z całych sił. Osiągają po trudach swój mały-wielki sukces, rozwijają się i tym samym sięgają swoich gwiazd.

Małgorzata Dobiecka

Kochamy Was całym sercem...

W Szkole Podstawowej im . Mikołaja Kopernika w Topólce nie zapomniano o Dniu Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III przygotowały dla swoich dziadków laurki oraz montaż słowno - muzyczny. Dziadkowie wysłuchali wierszyków i piosenek w wykonaniu swoich wnuków, a potem zostali zaproszeni do wspólnej zabawy, podczas której m.in. wraz z dziećmi zatańczyli "kaczuchy".

Anna Orłowska i Anna Michalak

Zajęcia dwujęzyczne

Praktyką w naszej szkole stały się coroczne zajęcia dwujęzyczne dla uczniów – lekcja odbywa się jednocześnie w języku angielskim i niemieckim. W zeszłym roku tematyka dotyczyła kręgu „Żywienie”, w tym roku opracowałyśmy scenariusz dotyczący Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas IV poznali tradycje świąteczne w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech, nauczyli się także wielu nowych świątecznych zwrotów oraz słownictwa. Wiedzę przekazywałyśmy uczniom przy pomocy metod aktywizujących, posiłkując się wieloma środkami dydaktycznymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Tego typu lekcje z pewnością przynoszą dużą korzyść uczniom – ugruntowują wiedzę językową i zapobiegają myleniu się słów w dwóch językach.

Nauczyciele języków obcych -Małgorzata Dobiecka, Anna Sypniewska

Chociaż w tym roku Mikołajki przypadały w sobotę, to przeżywanie tych radosnych chwil nas nie ominęło.Dzień ten jest szczególnie uroczysty gdyż dodatkowo jest dniem imienin Patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Już w piątek na korytarzu można było zobaczyć Mikołaja w towarzystwie uroczych Śnieżynek. Ten niecierpliwie oczekiwany gość, jak to ma w swoim zwyczaju, obdarował dzieci słodkimi upominkami. Można było również usiąść mu na kolanach, porozmawiać i śpiewać wspólnie kolędy.

Szkoda, że następna wizyta będzie dopiero za rok.

mikołajki1

mikołajki2

Po raz siódmy Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Topólce zorganizowało akcję ,, Warto być bohaterem”. Celem akcji jest budzenie wrażliwości społecznej, odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym dzieciom i ich bliskim.

caritas

W tym roku wspieraliśmy chorego Oliwiera. Do dnia 25.11.2014 na terenie naszej szkoły i parafii w Topólce zebraliśmy kwotę 760 złotych, którą przesłaliśmy na konto Caritas w Toruniu. Dziewięcioosobowa delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 28.11.2014 na toruńskim lodowisku  TOR-TOR, podczas którego została podsumowana akcja ,, Warto być bohaterem”. Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2014.

Delegacja uczniów z naszej szkoły została zaproszona do Bydgoszczy, gdzie 16.12.2014 roku odbędzie się cykliczna akcja ,, Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”. Spotkanie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej Łuczniczka. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem i różnego rodzaju dysfunkcjami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania wolnego czasu. Organizatorzy przygotowują ciekawy program artystyczny. Uczniowie biorący udział w tych wyjazdach serdecznie dziękują księdzu Antoniemu Wojciechowskiemu za   zorganizowanie autokarów.

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Topólce

PCK-1

28 listopada br. w świetlicy Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie odbyły się uroczyste obchody 95-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów literackich ogłoszonych we wrześniu tego roku. Tym razem wszystkie pierwsze miejsca przypadły literatom z Topólki:

uczennica Szkoły Podstawowej w Topólce – Julia Szymczak z klasy szóstej – zajęła I  miejsce w konkursie pt.: „NIE BIORĘ – DLACZEGO?”,

również I miejsce w tym samym konkursie, lecz w kategorii „gimnazja”, zajęła uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Topólce – Wiktoria Wąsikowska,

natomiast w konkursie adresowanym dla dorosłych pt.: „CZY JESTEM CZĘŚCIĄ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA?”, główną nagrodę zdobył opiekun SK PCK ze Szkoły Podstawowej w Topólce – Lidia Wąsikowska.

Opiekunowie SK PCK w Topólce

legnica2014

20 listopada 2014r. po raz trzydziesty do Legnicy zjechali oratorzy z całej Polski. Właśnie tam odbywał się jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży. Wśród najlepszych mówców był również uczeń naszej szkoły – Mariusz Kosiński z kl. Va, który jednocześnie reprezentował województwo kujawsko-pomorskie. Po pierwszym przesłuchaniu Mariusz znalazł się w grupie 5 finalistów, a ostatecznie – po drugim wystąpieniu - zajął wysokie IV miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Do konkursu przygotowała Mariusza p. Anna Michalak, a jego opiekunem w Legnicy był p. Andrzej Szwedek.

Anna Michalak

11 Listopada- Narodowe Święto Niepodległości

Konkurs krasomówczy

dobrzyn2014 1

17.10.2014 r. na zamku w Golubiu - Dobrzyniu odbyły się Wojewódzkie Kujawsko - Pomorskie Eliminacje Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży. 
Naszą szkołę reprezentowali: Mariusz Kosiński z klasy Va i Milena Mikołajczak z klasy IIIa. Oboje rywalizowali w kategorii szkół podstawowych i udowodnili, że oratorstwo to ich pasja.
W wyniku przesłuchań I miejsce zajął Mariusz Kosiński, który będzie reprezentował nasze województwo na etapie ogólnopolskim w Legnicy.
Bardzo ładnie zaprezentowała się też Milenka, ale nie wykorzystała regulaminowego czasu za co odjęto jej punkty i ostatecznie spadła z III na VII miejsce.
Obojgu uczestnikom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Opiekun: Anna Michalak

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 17 października 2014 r. 48 uczniów klas pierwszych zostało przyjętych do Braci Uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Mali artyści odważnie zaprezentowali swe umiejętności słowno - muzyczne. Następnie na prośbę rodziców Dyrektor Szkoły - Grzegorz Pierucki dokonał uroczystego Aktu Pasowania na ucznia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i pląsami przy muzyce.

Mariola Linert, Mirosława Nieznańska, Ewelina Gawrysiak

Zawody sportowe

W tym roku szkolnym organizowana jest V edycja turnieju piłki nożnej o puchar premiera Donalda Tuska, w którym bierze udział również nasza drużyna.

Pierwsza edycja gminno-rejonowa odbyła się w Izbicy Kujawskiej dnia 11.09.2014r. Drużyna naszych chłopców zdobyła pierwsze miejsce pokonując drużyny z Izbicy Kujawskiej, Błennej oraz Boniewa.

Druga edycja półfinał wojewódzki odbył się we Włocławku dnia 22.09.2014r. Nasza drużyna pokonała Szkołę Podstawową nr. 21 i Szkołę Podstawową nr. 22, zdobywając tym samym pierwsze miejsce i awans na zawody wojewódzkie.

4 października odbył się finał wojewódzki w Bydgoszczy na obiektach sportowych Gwiazdy Bydgoszcz. Nasza drużyna zajęła miejsce od  5 do  8.

Drużyna nasza wystąpiła w następującym składzie: Mateusz Janiak, Dominik Janiak, Mateusz Kurzawa, Krystian Piasecki oraz chłopacy, którzy w tym roku szkolnym ukończyli naszą szkołę i uczęszczają do I klasy gimnazjum: Patryk Niżyński, Łukasz Grabczyński, Patryk Pruczkowski, Romuald Brzeziński, Mateusz Bruzda, Adam Nowakowski.

W Radziejowie odbyły się indywidualne biegi przełajowe oraz sztafetowe biegi przełajowe. Drużyna chłopców zdobyła drugie miejsce w sztafetowych biegach a wystąpiła w następującym składzie: Janiak Mateusz, Janiak Dominik, Kurzawa Mateusz, Kozicki Jakub, Irzemski Michał, Jeszka Mateusz,

13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji DEN pod hasłem "A wdzięczność nasza nie zna granic". Uczniowie kl. IIa i IIIa przedstawili w sposób satyryczny lekcje języka polskiego i matematyki. Za trud włożony w przekazywanie wiedzy wszyscy pracownicy zostali uhonorowani "wesołymi orderami".

Barbara Kordylak i Kamila Kosmecka

 Tiliobus

            25 września 2014 r. do naszej szkoły przybył  "Tiliobus". Ekolodzy ze Stowarzyszenia "Tilia" działającego w Szkole Leśnej na Barbarce przeprowadzili zajęcia z edukacji ekologicznej dla uczniów klas 0-VI.

            Podczas zajęć poznawaliśmy program europejskiej sieci obszarów chronionych "Natura 200". Ekolodzy zapoznali nas z obszarami ochrony ptaków, zwierząt, roślin, wód na terenie województwa kujawsko - pomorskiego.

            W dalszej części zajęć graliśmy w gry komputerowe i planszowe, w których mogliśmy wykazać się wiedzą przyrodniczą. Wszyscy uczestnicy otrzymali plakietki - zostań orłem natury 2000. Dla zwycięzców były dodatkowe nagrody.

            Zajęcia były bardzo ciekawe o uzupełniły naszą wiedzę z przyrody.

Koło dziennikarskie

  Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce

26 września Europejskim Dniem Języków Obcych

W tym roku szkolnym, 26 września po raz kolejny obchodziliśmy święto języków obcych w naszej szkole. Grupa uczniów z klasy Va wcieliła się w role absolwentów anglistyki oraz germanistyki i zorganizowała dla pozostałych uczniów klasowe konkursy pytań w językach obcych. Za prawidłową odpowiedź uczniowie otrzymywali nagrody w postaci słodyczy. Udzielano tylko prawidłowych odpowiedzi – tym samym uczniowie naszej szkoły udowodnili, że języki obce nie są im obce.

Nauczyciele języków obcych

Przedstawienia profilaktyczne

            Dnia 23 września 2014 r. odwiedzili naszą szkołę aktorzy "Teatru Kurtyna" z Krakowa. Artyści zaprezentowali nam dwa przedstawienia o tematyce profilaktycznej: "Dzieci z całego świata" oraz "Zaczarowany bagaż" poświęcone problematyce związanej z tolerancją i szacunkiem do ludzi oraz możliwości wyboru między dobrem a złem.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

W dniu 19.09.2014 r. dzieci z grup zerowych A, B i C obchodziły Dzień Przedszkolaka. Uczestniczyły w zabawach sportowych na świeżym powietrzu, zorganizowanych na boisku szkolnym, gdzie musiały wykazać się umiejętnościami małych sportowców. Przedszkolakom towarzyszyły śmiech i głośne dopingi podczas zabaw. Dzieci w nagrodę otrzymały słodki upominek.

Wychowawczynie z grup A, B i C

19-21 września SPRZĄTANIE ŚWIATA

Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły wzięli udział tegorocznej akcji, która odbywała się tym razem pod hasłem TURYSTO SZANUJ ŚRODOWISKO.

klasa

Klasa Va podczas akcji Sprzątanie Świata.

Warsztaty ekologiczne.

W dniach 9-10 oraz 15-16 września odbyły się wyjazdy uczniów na warsztaty ekologiczne do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Górznie. W pierwszym terminie na zajęcia wyjechali uczniowie klas starszych, a w drugim trzecioklasiści. Głównym punktem programu było zwiedzanie rezerwatu przyrody "Szumny Zdrój". Wycieczka po rezerwacie dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni i z ochotą wzięli udział w pozostałych zajęciach. Na koniec dnia odbyła się dyskoteka a po niej, dla większości uczestników, pierwsza noc poza domem bez rodziców. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie i cała grupa zdeklarowała chęć ponownego wyjazdu.

Nasz elementarz

2 września pierwszoklasiści wypożyczyli ze szkolnej biblioteki podręcznik MEN "Nasz elementarz". Książka jest własnością szkoły i w przyszłości będzie przekazana innym dzieciom. Dlatego nauczyciel bibliotekarz zwracał uwagę  na potrzebę szanowania podręcznika, tak, aby następni uczniowie mieli przyjemność pracy z przekazanymi egzemplarzami.

Anna Orłowska

 Państwo Podziemne

1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. W ty samym miesiącu zaczęło kształtować się Polskie Państwo Podziemne. Z okazji 75 rocznicy tych wydarzeń uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wzięli udział w pogadankach dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego. Przygotowana została również gazetka dotycząca przywódców Polski Walczącej. Uczniowie klas piątych wraz z opiekunami uporządkowali pomnik Armii Krajowej w Znaniewie a w dzień Polskiego Państwa Podziemnego czyli 27 września złożyli pod nim kwiaty i zapalili symboliczny znicz. W ten sposób okazali szacunek osobom, które straciły życia w walce o niepodległość naszej ojczyzny.

Sylwia Kręcicka - Derela

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

1 września to wyjątkowy dzień w życiu każdego ucznia. W naszej szkole, oprócz powitania nowego roku szkolnego, odbyło się uroczyste powitanie nowego dyrektora szkoły, którego dokonał zastępca wójta – p. Roman Antczak. Stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce objął p. Grzegorz Pierucki, który będzie także uczył języka niemieckiego. Wicedyrektorem pozostała p. Anna Michalak.

Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęło w naszej szkole 40 dzieci w punkcie przedszkolnym, 58  w oddziałach przedszkolnych i 232 uczniów w klasach I-VI. Wśród pierwszoklasistów znalazła się 18 osobowa grupa  dzieci 6-letnich, która zgodnie z reformą systemu edukacji została objęta obowiązkiem szkolnym. Nad edukacją dzieci czuwać będzie 31 nauczycieli.

Wszystkim życzymy zapału i energii do pracy oraz zadowolenia i licznych sukcesów.