ROK SZKOLNY 2021/2022

 Dzień Matki w NZOZ Marimed  w Powałkowicach


„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska. Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej. Bycie mamą to wyzwanie, misja, udręka, koszmar, ale i źródło przeogromnej satysfakcji.”

Wolontariusze Szkolnego Koło Caritas odwiedzili podopiecznych NZOZ Marimed w Powałkowicach.

Dziękujemy klasie IIIa  wraz z wychowawczynią za piękne KARTY z okazji Dnia  Matki, które  uczniowie SKC wręczyli podopiecznym   NZOZ Marimed.        

                                                      Szkolne Koło Caritas

 


 0


 

W Światowy Dzień Chorych i walentynki …


Z okazji Światowego Dnia Chorych (11 lutego) oraz Dnia św. Walentego (14 lutego) uczniowie klas: IIIb, IIb i IIa wykonali laurki, które wraz ze słodyczami i modlitewnikami proboszcz parafii Topólka – ks. kan. Antoni Wojciechowski – dostarczył podopiecznym z NZOZ Marimed w Powałkowicach.

SK Caritas

 


 

Pomoc dla Ukrainy

 

W niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową w całej Polsce po każdej Mszy św. odbywać się będą zbiórki ofiar, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

                      Szkolne Koło Caritas

 SZLACHETNA  PACZKA

            „Słodycze zbieramy - dzieciom Święta osładzamy”

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przed świętami  zorganizowali akcję zbiórki łakoci. Zebrano wiele kartonów czekolad, batonów, ciastek, lizaków itp. Umożliwiło to zorganizowanie słodkich paczek. W zamian za to członkowie SK Caritas otrzymali od obdarowanych wiele radosnych i słodkich uśmiechów .

Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę  akcję. Wasze uczestnictwo dowodzi wielkiej  wrażliwości serc.  

                                                                     

Szkolne Koło Caritas

  ,,SZLACHETNA PACZKA”

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne święta, pełne miłości, radości i pokoju. Wraz z oczekiwaniem na nie stajemy się bardziej wrażliwi, chcemy nieść pomoc innym. Dlatego między innymi tradycyjnie od lat organizujemy akcję pod hasłem ,,I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele przygotowują specjalne ciasteczka, wykonują karty świąteczne i ozdoby choinkowe, które są przez młodzież sprzedawane. W ten sposób zdobyte pieniądze zostają przeznaczone w ramach ,,SZLACHETNEJ PACZKI” dla osób potrzebujących z naszego terenu.

Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę ważną akcję 

Szkolne Koło Caritas

 


 

   Świąteczna świeca Caritas tworzy polską Wigilię 


Świeca Caritas na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Płomień każdej wigilijnej świecy daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z ubogich rodzin, którymi opiekują się diecezjalne Caritas w Polsce.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji i zakupu świec!

Szkolne Koło Caritas


 

Średnio każdej minuty ktoś potrzebuje krwi. Jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym.

W niedzielę  21 listopada przy naszym  kościele odbyła się kolejna  akcja poboru krwi.  Do  akcji zgłosiło się 51 osób, z których 43 mogło  oddać krew.

Drodzy Krwiodawcy dziękujemy Wam bardzo serdecznie za  Waszą szlachetną postawę. Dziękujemy  druhom  strażakom  za to, że zawsze jesteście gotowi włączyć się do akcji. 

Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Honorowym Dawcom Krwi za szczególny dar serca, dzięki któremu każdego dnia udaje się uratować zdrowie i życie wielu pacjentów. Z całego serca dziękujemy Wam za zaangażowanie i bezinteresowne dzielenie się cząstką siebie.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do młodych ludzi: przyłączcie się do zaszczytnego grona Honorowych Dawców Krwi i bądźcie inspiracją dla innych!

                                                               Szkolne  Koło  Caritas


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zniewolenia przez jarzmo zaborców.
Dzień ten uczciliśmy uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej przez Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce ks. Kan. Antoniego Wojciechowskiego.SZKOŁA PAMIĘTA”

Listopad, to czas refleksji i zadumy, kiedy przywołujemy w pamięci Tych, którzy odeszli, lecz na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Już po raz  kolejny   nasza szkoła  odpowiedziała na apel Ministra Edukacji Narodowej i włączyła się  do udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach,  placówki szkolne miały za  zadanie   upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Uczniowie ,,Szkolnego Koła Caritas” z ogromnym zaangażowaniem podjęli się wykonania tych działań.

Zebrali znicze, a następnie przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas oraz Drużyny Harcerskiej ,,Ignis” odwiedzili cmentarze parafialne w Orlu i Świerczynie, aby zapalić je na grobach bohaterów narodowych, zasłużonych mieszkańców gminy Topólka, księży oraz byłych pracowników i uczniów szkoły. W rozwijaniu i kształtowaniu postaw patriotyzmu ogromną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa, dlatego w tych listopadowych dniach  wspominamy zmarłych, zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy na stałe zapisali się na kartach naszej historii – tej narodowej i tej lokalnej.

                                                                                       Szkolne  Koło CaritasOPATRUNEK  NA  RATUNEK – Redemptoris  Missio

 

Szkolne Koło Caritas i PCK  prowadzi zbiórkę ,,OPATRUNEK NA RATUNEK”. Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy chorym, potrzebującym naszego wsparcia na misjach w Afryce.

Misyjne  szpitale w Afryce  potrzebują:

- bandaży (dzianych i elastycznych),

- gaz i plastrów,

- strzykawek,

- rękawiczek jednorazowych.

Artykuły  można  wkładać  do  specjalnych  pojemników  umieszczonych  w naszej szkole i kościele w Topólce.

Zapraszamy, przyłącz  się do  akcji!

                                            SK CARITAS i SK PCK


“Dzień Solidarności z Afgańczykami”

Caritas organizuje zbiórkę dla uchodźców

Od chwili przejęcia władzy przez talibów 15 sierpnia w Afganistanie panuje chaos. Przez ostatnie tygodnie tysiące Afgańczyków usiłowało wydostać się z kraju, udało się to niewielu. Ewakuowani przez kraje Zachodu trafili do Europy, inni - głównie do Pakistanu i innych krajów sąsiadujących.

Tym  ostatnim  Caritas pomaga współpracując z pakistańskim oddziałem organizacji.

W niedzielę 5 i 12  września odbyła się zorganizowana przez  SK Caritas w Topólce  zbiórka na pomoc dla Afgańczyków. Zebrane fundusze  (1450 zł)  zostały  przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce (zakup żywności, pakietów higienicznych, na zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych, takich jak prysznice i toalety).

                                                                                             

Szkolne  Koło Caritas